Jak odliczać Internet od podatku?

Sporo wątpliwości budzi odliczanie w rocznym zeznaniu podatkowym kosztów dostępu do Internetu

PODKARPACIE. Internetowa ulga odliczana jest od rocznego dochodu w kwocie nie wyższej niż 760 zł. Koszty dostępu do sieci muszą być potwierdzone fakturami operatora i dowodami zapłaty. Czy wszystkie faktury wystawione w roku podatkowym można odliczyć?

Wątpliwości budzą faktury wystawiane na przełomie roku. Okres rozliczeniowy za dostęp do Internetu na ogół nie pokrywa się z miesiącem kalendarzowym, a często termin płatności wypada w następnym miesiącu po wystawieniu faktury.

– 20 grudnia wystawiono mi fakturę za dostęp do Internetu w okresie od 18 grudnia 2010 r. do 17 stycznia 2011 r. Termin płatności, to 4 stycznia 2011 r. Czy mogę ten koszt odliczyć od dochodu i w którym roku? – pyta Czytelnik.

O interpretację przepisów zwróciliśmy się do Krajowej Informacji Podatkowej.

– Decydująca jest data poniesienia wydatku – wyjaśnia Łukasz Matuszek z KIP. – Nie ma znaczenia data wystawienia faktury, ani okres dostępu, którego dotyczy płatność. W zeznaniu podatkowym za rok 2010 można od dochodu odliczyć wydatki za dostęp do Internetu poniesione w tym właśnie roku.

Tak więc w rozliczeniu z 2010 r. można odliczyć fakturę wystawioną jeszcze w grudniu 2009 r., jeżeli została zapłacona w styczniu 2010 roku. Fakturę wystawioną teraz można odliczyć, jeżeli zapłaci się ją do 31 grudnia, czyli kilka dni przed terminem.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments