Jak ogrzać kominkiem cały dom

Ogrzewanie kominkowe staje się coraz bardziej popularnym źródłem ciepła w naszych domach.

Kominki do niedawna stanowiły bardziej dekorację niż podstawowe źródło ogrzewania naszych domów lub mieszkań. Dziś oprócz walorów estetycznych, wzrosła też ich wartość praktyczna. Stosując odpowiednie metody, możemy za ich pomocą ogrzać nawet całe mieszkanie.

Dobre wkłady kominkowe pozwalają na ekonomiczne zużycie drewna, a to oznacza, że można za ich pomocą niedrogo ogrzać mieszkanie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ten innowacyjny sposób zapewnienia ciepła w swoim domu. Obecnie stosowane są dwie nowatorskie metody system dystrybucji DGP i tzw. płaszcz wodny.

Kominkowa klimatyzacja czyli dystrybucja gorącego powietrza (DGP)

Działanie tego systemu jest bardzo proste. Ogień rozgrzewa wkład kominkowy (drewno, brykiet), ten z kolei, dzięki swojej konstrukcji oddaje skumulowane ciepło w specjalnie zabezpieczone przewody wentylacyjne, którymi ogrzane powietrze, dostaje się do poszczególnych pomieszczeń. Z kolei rury spalinowe, będące częścią całej konstrukcji, odprowadzają do przewodu kominowego produkty spalania.

W zależności od sposobu, w jaki przemieszczane jest ogrzane powietrze, wyróżniamy dwa typy systemów DGP:

System grawitacyjny – ogrzane powietrze na zasadzie tzw. “wyporu termicznego” przemieszcza się za pomocą przewodów do pomieszczeń znajdujących się w niewielkiej odległości od kominka. Powietrze może być rozprowadzane w sposób naturalny na odległość (w poziomie) nie większą, niż 3m od osi kominka i nie więcej niż do 2-3 pokoi. Przewody w tym systemie powinny być jak najkrótsze (do 4 metrów), dobrze izolowane, o jak najmniejszych oporach przepływu i posiadać maksymalną temperaturę pracy (250 stopni Celsjusza). Ten układ może i jest tańszy w budowie i ekploatacji, ale nie pozwala jednak na skuteczniejsze ogrzewanie większej powierzchni.
Zalety:
- niezależny od dostaw energii elektrycznej
- bezobsługowy
- bezgłośny
- bezawaryjny
- tańszy od systemu wymuszonego
Wady:
- czuły na zmiany ciśnienia i ruch powietrza
- brak możliwości ogrzewania pomieszczeń poniżej kominka
- brak możliwości stosowania filtrów powietrza
- ograniczona długość poziomych rur rozprowadzających gorące powietrze
- konieczność stosowania jak najkrótszych odcinków kanałów powietrznych
- trudności z równomiernym ogrzaniem wszystkich pomieszczeń
- przenoszenie dźwięku

System wymuszony – ogrzane powietrze jest zasysane przez wentylator, a następnie tłoczone do różnych pomieszczeń. Zastosowanie wentylatorów pozwala zwiększyć zasięg instalacji, polepsza też wydajność i efektywność ogrzewania. Najczęściej wentylator umieszcza się na strychu, poddaszu lub okapie kominka.
Zalety:
- umożliwia prowadzenie kanałów z gorącym powietrzem na znaczne odległości oraz poniżej poziomu posadowienia kominka
- oferuje większą pewność równomiernego nagrzania poszczególnych pomieszczeń
- oferuje dużą dowolność wyboru drogi prowadzenia kanałów powietrznych
- umożliwia stosowanie filtrów powietrza
- może współpracować z czujnikami temperatury
- nie przenosi dźwięku
Wady:
- jest droższy od systemu grawitacyjnego
- wymaga stosowania specjalnych kanałów zmniejszających szum powietrza
- jest uzależniony od energii elektrycznej
- wymaga czyszczenia i konserwacji

Płaszcz wodny

Kominek może też być “dostarczycielem” ciepła bezpośrednio do tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania – zarówno grzejnikowej, jak i ogrzewania podłogowego. Wymaga to jednak zastosowania tzw. kominka z płaszczem wodnym. W kominkach tych tylko niewielka część ciepła (10-20%) jest przekazywana na zasadzie promieniowania, głównie przez szybę. Cała reszta to ciepło przekazywane wodzie, która napływając między ścianki płaszcza otaczającego komorę paleniskową kominka, odbiera od nich ciepło, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej.

Płaszcz wodny lepszy od DGP

W naszym klimacie znacznie częściej stosuje się to drugie rozwiązanie: kominek współpracuje wówczas ze zwykłymi urządzeniami grzewczymi, jak na przykład kocioł gazowy, olejowy czy elektryczny. Nad funkcjonowaniem całego układu grzewczego czuwa zautomatyzowany system – kiedy grzeje kominek, wyłącza on drugie źródło ciepła, a ponownie włącza je wtedy, gdy temperatura wody dopływającej z kominka spada poniżej żądanej wartości.

W kominkach tradycyjnych instaluje się wkłady kominkowe lub kasety kominkowe. Producenci oferują wiele modeli. Dokonując wyboru wkładu należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacji wynikające z parametrów urządzenia (im większy wkład lub kaseta, tym więcej surowca będziemy potrzebować do jego ogrzania), a także komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Nasz ekspert radzi:
Mateusz Marcinek, pracownik działu technicznego jednej z rzeszowskich hurtowni instalacyjnych.

- Wiele osób, które decydują się na budowę domu już na samym początku powinny zastanowić się nad tym, czy w ich salonie ma znajdować się kominek. Jeżeli tak to następnym krokiem będzie decyzja, czy ma on spełniać jedynie walory estetyczne i oddawać ciepło tylko do jednego pomieszczenia, czy też będzie odpowiedzialny za ogrzewanie większej ilości pomieszczeń. Ostatnio bardzo dużo słyszymy o kominkach, bezpośrednio podłączanych do instalacji grzewczej lub takimi, które ogrzewają powietrze, tłoczone do pokoi. Te pierwsze są droższe, ale za to łatwiej współpracują z innym źródłem ciepła w naszym domu np. z kotłem głównym. Ponadto jest bardziej wydajny i zdecydowanie mniej będzie zanieczyszczał powietrze, tak jak jest w przypadku systemu dystrybucji gorącego powietrza.

bp

Jak ogrzać kominkiem cały dom

do “Jak ogrzać kominkiem cały dom”

 1. Marcel

  Może fajnie to wygląda i w ogóle, ale ja bez centralnego ogrzewania życia sobie nie wyobrażam. Mam duży dom, dobry piec, który długo trzyma ciepło i gdyby dom nie był ocieplony dokładnie wełną celulozową, zapewne było by zimno. Do pieca potrafię podkładać co kilka godzin, a do takiego kominka?? Musiał bym chyba ślęczeć przed nim co godzinę. Jak ktoś ma domek letniskowy – proszę bardzo, pewnie to się sprawdzi. Ale taki w którym przebywam dzień w dnia, dla mnie to bardzo nie praktyczne. Dlatego mam radę, że zamiast utrudniać sobie życie kominkami, lepiej zadbać o dobre ocieplenie domu i zostać przy tym. Naprawdę nie potrzeba więcej. My wybraliśmy wełnę celulozową nie bez powodu. Jest ona ekologiczna, biodegradowalna, nie kosztuje majątku, a służy latami. Wielokrotnie już się przekonałem, że to był dobry wybór. Jakby ktoś potrzebował dobrej firmy, która handluje taką wełną, polecam szczególnie termex-fiber.pl. Posiadają w swojej ofercie wełnę celulozową Termex, którą można zakupić razem z usługą ocieplenia u jednego z ich instalatorów.

 2. marta

  Nigdy nawet bym nie pomyślała, by grzać dom kominkiem, nie przekonuje mnie to jakoś za specjalnie ;/

 3. Justyna

  Warto miec kominek w swoim domu, przekonałam się o tym dzięki Kominki Stylowe Burgrabice.
  I owszem kominek jest w stanie ogrzać cały dom!

 4. darqo

  Ja mam kominek z płaszczem wodnym, który mi kiedyś doradzili w FirmieMTM. Miałem trochę wątpliwości, nie ukrywam, ale sprawdza się naprawdę doskonale i przy tym jest ekonomiczny.

 5. ala

  czesc Mateusz, Ja mam stary gazowy kominek. Mialam nadzieje ze ogrzeje mi przynajmniej to pomieszczenie w ktorym on sie znajduje. Ala nic z tego. Cieplo jest tylko siedzac bardzo blisko kominka. Gas mam wliczony w oplate mieszkania. Kolego powiedzial mi ze ten kominek nie nagrzewa, bo nie ma drzwiczek szklanych, tylko jest otwarty. Czy to prawda? Czy jak xmienie kominek na taki z dzrzwiczkami szklanymi, to bedzie cieplo w moim domu? Dziekuje Ala

 6. ewa

  kupiłam 56 metrowe mieszkanie w starym budownictwie na parterze. Chce ogrzewac je kominkiem przekazujacym ciepłe powietrze do pokoi. Czy taki kominek ogrzeje powierzchnię 56m?

 7. Andrzej

  Dokonano u mnie modernizacji istniejącego kominka. Dodatkowo doprowadzono ciepłe powietrze na piętro.
  Niestety o ile ogrzewanie piętra jest niezłe to na parterze rozprowadzenie ciepłego powietrza jest nie zadawalające.
  Pomimo dodatkowej turbinki zasysającej zimne powietrze.
  Czy przyczyną może być to, że komora ogrzewania powietrza jest zaizolowana nad kominkiem? Moim zdaniem tam powinna być otwarta przestrzeń.

  • Helena

   Drogi Andrzeju, może powinieneś nosić ciepłe kalesony od mamy, a twoja partnerka ciepłe gacie? Nie martw się- ponoć zimno konserwuje…będziesz wyglądać młodziej niż masz w dowodzie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.