Jak podnieść poziom swojej inteligencji

Fot. Wit Hadło

Stymuluj swój mózg i stawaj się mądrzejszy.

Korzyści bycia inteligentnym są oczywiste. Wyższe IQ sprawia, że łatwiej przyswajać nam wiedzę, podejmować lepsze decyzje w codziennym życiu. Jesteśmy też bardziej kreatywni w wielu dziedzinach. Po prostu łatwiej nam funkcjonować. Co ważne – wcale nie musimy się zadowalać tym co mamy pod „kopułą”. Ciągle możemy stymulować szare komórki, a przez to podwyższać poziom swojej inteligencji.

Inteligencja to bardzo złożone pojęcie, dlatego wiele jest definicji ją opisujących. W najprostszym ujęciu, to zdolność umysłu do postrzegania i analizy danych. Z kolei IQ to iloraz inteligencji (z ang. intelligence quotient) czyli wartość liczbowa testu psychometrycznego, po rozwiązaniu którego otrzymujemy pomiar inteligencji. W ten sposób otrzymana wartość IQ, choć jest ona względna, stanowi wyznacznik inteligencji.

Chcesz zwiększyć IQ? Trenuj pamięć

Naukowcy są zgodni, że w podniesieniu IQ pomaga dobra pamięć. Nie wszyscy jednak mają ją rozwiniętą w tym samym stopniu. Każdy natomiast z nas może ją ćwiczyć. Sposobów ułatwiających zapamiętywanie jest wiele. Należą do nich m.in. gra skojarzeń, kategoryzacja elementów czyli grupowanie według przyjętego klucza, stosowanie skrótów werbalnych oraz układu wierszowego. Ćwicząc w ten sposób zwiększamy zakres i trwałość pamięci, to zaś przekłada się automatycznie na wzrost IQ. Im więcej informacji przyswoi nasz mózg, tym lepiej dla niego.

Unikajmy niepotrzebnego stresu

Zdaniem amerykańskich badaczy, gdy się nadmiernie stresujemy, niekorzystnie wpływa to na komórki mózgowe. Może to doprowadzić nawet do ich uszkodzenia. Dlatego troszcząc się o poziom swojej inteligencji, raczej powinniśmy unikać sytuacji stresogennych, a jeśli już one występują, trzeba jak najmniej się w nie angażować.

Stan naszego mózgu i jego rozwój, będzie zależał też od tego czym go będziemy „karmili”. Ten, jakże ważny organ potrzebuje dużej ilości substancji odżywczych, które możemy znaleźć w produktach bogatych w białko, zboża, enzymy i witaminy.

Neurobic czyli gimnastyka mózgu

Tak samo jak dzięki ruchowi fizycznemu rozwijamy mięśnie i poprawiamy ogólną sprawność organizmu, tak odpowiednia dawka ćwiczeń poprawi kondycję naszego umysłu. Na określenie treningu szarych komórek powstało nawet określenie: neurobic. Nie wymaga on wielkiego wysiłku, tymczasem rezultaty na pewno będą pozytywne. Szybsze przyswajanie wiedzy, sprawna nauka języków, łatwość wyrażania emocji oraz zapamiętywania liczb i faktów, lepsza koncentracja i umiejętność wysławiania się, większe zdolności matematyczne, umiejętność redukowania stresu – to tylko niektóre korzyści, które możemy zyskać dzięki treningowi mózgu. Od lat naukowcy szukają niezawodnego sposobu, by stosując odpowiednie metody, zwiększyć iloraz inteligencji. Złotego środka nie udało im się do tej pory znaleźć, ale odkryli kilka metod, które skutecznie mogą stymulować pracę mózgu. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Jedz gorzką czekoladę

Ten produkt zawiera flawonoidy, które poprawiają pamięć. Co prawda nie podniesie to automatycznie poziomu IQ z dnia na dzień, ale w dłuższym okresie czasu, na pewno się do tego przyczyni.

Jedz jogurty

Badania dowodzą, że osoby, które regularnie spożywają tego typu produkty, lepiej radzą sobie z lękiem. Poza tym obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i przetwarzanie emocji, wykazywały u nich większą aktywność niż u innych ludzi.

Pisz ręcznie

Choć w dzisiejszych czasach coraz rzadziej w ten sposób zapisujemy różne rzeczy, warto czasem sięgnąć po długopis i notatnik. Gdy piszemy ręcznie, nasz mózg skanuje wszystko, co zapisujemy, angażując w to kolejne ośrodki. Dzięki temu łatwiej nam później zapamiętać to, co wcześniej zanotowaliśmy. Nie dzieje się tak, gdy piszemy na komputerze.

Dużo śpij

Higiena snu i jego odpowiednia dawka jest bardzo ważna dla naszych szarych komórek. Jak wykazali naukowcy z Harvard University, wypoczęty mózg pracuje sprawniej i łatwiej wszystko zapamiętuje.

Graj w scrabble

Gry słowne i rozwiązywanie krzyżówek zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera i starczego otępienia. Dlatego warto poświęcić czasu na tę formę rozrywki, która jest dla naszego mózgu znakomitą formą ćwiczenia.

Ucz się języków

To stara i sprawdzona metoda na stymulację mózgu. Nauka języków obcych stymuluje korę czołową. Jest to obszar odpowiedzialny za podejmowanie decyzji i emocje, które nami powodują.

Pij kawę

Akurat ta używka ma dobry wpływ na funkcjonowanie naszych szarych komórek.  Badania dowiodły, że kawa poprawia pamięć krótkoterminową. Dodatkowo oddziałuje na panie. Te częściej ją pijące, są mniej skłonne do depresji od unikających tego napoju.

Zrozum sposób, w jaki myślisz

Mózg ma dwa sposoby myślenia: automatyczny i powolny, wymagający większego wysiłku. Ich zrozumienie pozwoli wyzbyć się ułomności w myśleniu wynikających z lenistwa i podejmować lepsze decyzje.

Nie unikaj gry na instrumentach

Nauka gry na instrumentach to znakomite ćwiczenie dla mózgu. Bezpośrednio wpływa ona na podwyższenie ilorazu inteligencji, ponieważ aktywuje obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć i koordynację ruchów.

Odpoczywaj w ciszy

Jeśli mieszkamy i pracujemy w zatłoczonych miejscach, nasz mózg otrzymuje zbyt wielką informacji do przetworzenia na raz. To zaburza pamięć i samokontrolę. Dlatego często trzeba odpoczywać, szukając do tego miejsc nieskażonych ruchem i hałasem.

Pij dużo wody

Odwodnienie pogarsza pracę mózgu i zaburza zdolność planowania. Zatem trzeba dbać, by nasz organizm przez całą dobę był zaopatrywana w płyny.

Przełamuj rutynę

Nasz umysł lubi być zaskakiwany. Jak to zrobić? Wystarczy do pewnych rzeczy podejść w trochę inny sposób niż zazwyczaj, np. zmieniając trasę codziennego spaceru. prostą rzecz do wykonania, a sprawi, mózg będzie pracował lepiej.

Kręć ósemki

To jedno z najpopularniejszych ćwiczeń usprawniających pracę mózgu. Wystarczy wyciągnąć przed siebie rękę z wyprostowanym kciukiem i rysować w powietrzu kształt ósemki.

Oddychaj przeponą

Mózg nie tylko musi być odpowiednio nawodniony, ale przede wszystkim dotleniony. Najlepiej zrobimy to oddychając przeponą.

Piotr Pezdan

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Testo
Testo
2 lat temu

W nowej knajpie, w Chicago, zainstalowali, mechanicznego barmana, nie? No i wiecie… Barman obsługiwał klientów, zabawiał ich, zagadywał ich w zależności od tego, jakie było ich IQ. No i przychodzi pierwszy klient i barman-robot się pyta: „Jakie jest twoje IQ?” No i klient mówi 160, nie? No to nalewa mu drinka, kurwa, robot i zaczyna z nim rozmawiać o fizyce, kurwa, teoretycznej, o ogólnej teorii względności, kurwa, o kwarkach i tak dalej. Przychodzi drugi klient i robot się go pyta: „Jakie jest twoje IQ?” A klient mówi 120, no to zaczął robot z nim rozmawiać o polityce, o American Idol,… Czytaj więcej »

Kamil
Kamil
2 lat temu

Z tym THC to sobie żarty robisz pisząc do rozszeżania możliwości…znam kilka osób dużo palących zioło i są to ameby mające kłopoty z pamięcią nie przejmujące się niczym, rozleniwione. Więc o jakich pozytywnych skutkach mówisz…

Robert
Robert
5 lat temu

Od wczesnych lat młodości gram w gry komputerowe, piję piwo i oglądam porno w internecie, co sprawiło że mam IQ 50!! Ludzie.. jak mam podnieść swoje IQ? Ostatnio nie mogę nawet porządnie się wysikać, bo wcześniej zapominam podnieść deskę klozetową!! Czasem łapię się na mimowolnej masturbacji w pracy (pracuję jako pracownik firmy sprzątającej) co naraża mnie na społeczny ostracyzm i kpiny kolegów!! Pomóżcie!

Patryk
Patryk
6 lat temu

W artykule jest błąd, IQ wcale nie wpływa na zdolności uczenia się.

j23
j23
6 lat temu

palenie maryhy otwiera zmysly ;)

Czesiek
Czesiek
6 lat temu
Reply to  j23

No tak bardzo otwiera, że aż szare komórki wyparowują.

Unnamed User for sure
Unnamed User for sure
4 lat temu
Reply to  j23

Jestem przekonany, że wypowiedź nie miała być brana na poważnie i miała być tylko taką luźną dygresją, lecz co jest faktem, zawartość Tetrahydrokannabinolu w Marihuanie (THC) poprzez swoje właściwości sprawia, że zażywanie jej, a zwłaszcza w okresie dojrzewania (oraz przed nim) może mieć zły wpływ na ludzką pamięć, na zdolność zapamiętywania osłabiając je, oraz obniżenie ilorazu inteligencji i zdolności poznawczych w dorosłym życiu. Myślę, że takie oto ćwiczenia i kroki podejmowane by nie jako zregenerować mózg po działaniu THC jest jak najbardziej pozytywne i powinny być lepiej znane również dla osób które chciałyby zwiększyć możliwości swojego umysłu.
Pozdrawiam.

Maniek
Maniek
7 lat temu

Mam 25 lat i IQ na poziomie 55, jak podnieść swoją inteligencję bo już mam dosyć zakładania majtek na głowe ;(

Artur 1970
Artur 1970
7 lat temu

Powyższe odpowiedzi nie zawsze, ale w większości przypadkach są prawdziwe i niepodważalne.
Natomiast co do zwiększenia pracy mózgu mogę polecić:przepisywanie tekstów na kartke papieru z każdego dowolnego źródła ,pisanie tekstów lewą ręką jeżeli jesteśmy praworęczni lub odwrotnie,słuchanie muzyki relaksacyjnej,zimna kąpiel pod prysznicem,suplement diety omega 3 i guaranę.

Paweł Stefanski
Paweł Stefanski
7 lat temu

Witam! Znam jeszcze bardzo duzo dobrych ćwiczen. -Prowadzenie pamietnika -branie kąpieli z zamkniętymi oczami -notowanie na kartce papieru ( w miarę możliwości) całego dnia ,a nastepnie odtwarzanie go w pamięci jak filmu na dvd. No cóż,w porównaniu do znajomych mam bardzo dobra pamięć i pomimo że większość pseudo przyjaciół maja mnie za głąba mój wynik iQ to 129(zaznaczam że nie edukowałem się od 7 lat !).Co do oceny wyżej wymienionych ,to wiem czym spowodowana jest ta nie chęć (zazdrość kreatywności w robieniu na pozór głupich,a zarazem inteligentnych rzeczy. filmiki,teksty ,ukladanie śmieszbych piosenek typy „mc” itp,nieznajomość mojej osoby) ,ale dużo za… Czytaj więcej »

Marta
Marta
7 lat temu

Przeważnie tak jest ,że osoba która jest pozytywnym „świrem” uważana jest za mało inteligentną .A w rzeczywistości iloraz ma o wiele większy od osób przez które jest krytykowany.I takich przykładów jest dużo.Patrząc na wypowiedź kolego Pawła ,z nam wiele takich przypadków.A prawdą jest że osoby zawistne zawsze będą przedstawiać tego typu zachowania w złym świetle.Nie ma czym sie przejmować ,to po prostu zazdrość!

Marta Dębnska