Jak pomóc zakładającym małe firmy?

- Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest idealną okazją do rozmów o przedsiębiorczości - mówi dr Anna Miarecka ze Stowarzyszenia „Pro Carpathii". Fot. Arkadiusz Rogowski
– Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest idealną okazją do rozmów o przedsiębiorczości – mówi dr Anna Miarecka ze Stowarzyszenia „Pro Carpathii”. Fot. Arkadiusz Rogowski

RZESZÓW. Konferencja Pro Carpathii dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W środę, 27 listopada br., w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Rzeszowie Stowarzyszenie „Pro Carpathia” i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego organizują konferencję dla małych i średnich przedsiębiorstw, która odbędzie się w Hotelu Bristol w Rzeszowie (Rynek 20-23). Wstęp wolny.

– Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest idealną okazją do rozmów o przedsiębiorczości – mówi dr Anna Miarecka ze Stowarzyszenia „Pro Carpathii”. – A pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Fundacja Kaufmana z Wielkiej Brytanii.

Liczymy na to, że rzeszowska konferencja stanie się cykliczna. Byłaby dobrym działaniem na rzecz rozwiązywania problemów stających przed małym i średnimi przedsiębiorstwami.

– Na koniec 2012 roku w województwie podkarpackim działało 150 tysięcy podmiotów gospodarczych, zajmujemy pod tym względem 11 miejsce w kraju – dodaje Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. – Z kolei w wykorzystaniu funduszy unijnych mamy szóste miejsce w kraju. Tymczasem w takich wskaźnikach jak PKB, inwestycje zagraniczne czy wysokość wynagrodzeń, zajmujemy ostatnie bądź przedostatnie miejsce. Oznacza to, że fundusze są nie do końca efektywnie wydawane. MSP zatrudniają w skali kraju 50 proc. pracowników, a w Podkarpackiem tylko 40 proc. i to pokazuje ich słabość.

Krzysztof Staszewski zwraca też uwagę na zróżnicowanie geograficzne, najwięcej firm jest w takich miastach, jak Rzeszów, Krosno czy Tarnobrzeg, a także w powiatach leskim czy bieszczadzkim. Najmniej zaś w powiatach przemyskim, brzozowskim i strzyżowskim.

W programie Konferencji:
godz. 9.00-12.00 „Przedsiębiorczość – klucz do przyszłości”. Konferencja z udziałem gościa specjalnego prof. dr hab. Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. A. Smitha z Warszawy. Punktem kulminacyjnym Konferencji będzie panel dyskusyjny: Jaka jest Przyszłość Przedsiębiorczości w Polsce z kluczowym uwzględnieniem gospodarki podkarpackiej. W debacie udział wezmą zaproszeni goście i prelegenci: Marszałek woj. podkarpackiego, RARR, WUP, Uniwersytet Rzeszowski, Małopolski Instytut Gospodarczy, przedstawiciele banków, fundusze pożyczkowe, poręczeniowe oraz przedsiębiorcy.

godz. 12.00-14.00 „Innowacyjne narzędzia wspierania przedsiębiorczości” – główna uwaga będzie skupiona na formach i narzędziach wspierania przedsiębiorczości. Zaproszeni znakomici prelegenci, przedstawią rolę i znaczenie klastrów, preferencyjnych pożyczek finansowania działalności gospodarczej, nowoczesnych narzędzi e-biznesu, usług e-learningu dla przedsiębiorców. Kwintesencją dnia będzie inauguracja Klastra Mikroprzedsiębiorczości – jako innowacyjnej formy wspierania rozwoju przedsiębiorstw w regionie Podkarpacia.

Szczegóły na stronie www.procarpathia.pl

ar

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
grześ
grześ
7 lat temu

Następny sposób na wyciąganie pieniędzy publicznych- bzdurny klaster, dzięki któremu grupa cwaniaków czyli założyciele oraz „stowarzyszenia” będą mogli sobie zapewnić sowite wynagrodzenie oraz kolejne środki na działanie „stowarzyszeń” innych korzyści tej konferencji nie widzę. ci co maja dużo pieniędzy będą mieć ich jeszcze więcej i zapewne taki będzie skutek.