Jak powstaje numer PESEL?

Numer PESEL zapisany jest m.in. w dowodzie osobistym. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Numer PESEL ma specjalne oznaczenia, ale nie wynika z niego, że ktoś jest z pochodzenia Żydem, Niemcem czy Węgrem.

Niedawno Super Nowości pisały o rzeszowskiej lekarce Halinie W., która tropi Żydów na podstawie ich numeru PESEL. Według pani doktor zawarte w nim cyfry 7, 2, 9 świadczą o ukrytym żydowskim pochodzeniu. W związku z licznymi pytaniami naszych Czytelników postanowiliśmy wyjaśnić co tak naprawdę zawarte jest w numerze PESEL.

Pod skrótem PESEL kryje się nazwa Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Zawiera on dane m.in. osób przebywających stale na terytorium Polski, zameldowanych na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące.

11-cyfrowy symbol numeryczny

Numer PESEL przypisany jest tylko i wyłącznie jednej osobie. Składa się z 11 cyfr. Pozycja 1-2 oznacza rok urodzenia, 3-4 miesiąc urodzenia, 5-6 dzień urodzenia. Na pozycji 7-9 umieszczono liczby porządkowe. Na przedostatniej pozycji czyli 10 umieszczona jest informacja o płci. Cyfry 0, 2, 4, 6, 8 – oznaczają płeć żeńską, a cyfry 1, 3, 5, 7, 9 – płeć męską. Z kolei 11, czyli ostatnia pozycja w numerze PESEL oznacza cyfrę kontrolną.

Pierwsze sześć pozycji zapisywanych w sposób naturalny dotyczy jednak tylko osób urodzonych od 1900 do 1999 roku. Dla ludzi urodzonych jeszcze w XIX wieku, a trochę takich osób jeszcze żyje do numeru miesiąca dodaje się 80. Przykładowo styczeń oznacza się 81, luty 82, marzec 83 itd. Podobnie jest w przypadku ludzi urodzonych po 2000 roku. W tym przypadku numer miesiąca zmienia się jednak na liczbę 20, gdzie styczeń to 21, luty, 22, marzec 23, itd. Pierwsze sześć cyfr numeru PESEL dla dziecka urodzonego np. 23 stycznia 2012 roku będzie wyglądało tak: 122123.

Specjalne liczenie liczby kontrolnej

Jak wyliczyć ostatnią 11 pozycję, czyli liczbę kontrolną? To już jest trochę pracochłonne. Należy każdą z 10 pierwszych pozycji przemnożyć przez odpowiednią cyfrę według klucza: 1-3-7-9-1-3-7-9-1-3. Przykładowo weźmy numer PESEL 8912190966. Każdą z cyfr PESEL-u mnożymy przez cyfrę ze wspomnianego wyżej klucza, czyli: 8×1, 9×3, 1×7 2×9, 1×1, 9×3, 0x7, 9×9, 6×1, 6×3. Jeżeli iloczyn wynosi jak w przypadku 9×3, 27, to wpisujemy ostatnią cyfrę czyli 7. Po przemnożeniu tą metodą wychodzi liczba 8778170168. Ten wynik z kolei sumujemy dodając wszystkie 10 cyfr do siebie. Suma wynosi 53. Na koniec zawsze od liczby 10 odejmujemy ostatnią cyfrę wspomnianego wyniku, czyli w naszym przykładowym obliczeniu 3. Po odjęciu zostaje cyfra 7 i to ona jest cyfrą znajdującą się na ostatniej 11 pozycji w numerze PESEL jaki obliczaliśmy, a więc pełny numer to: 89121909667.

Grzegorz Anton

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
1 rok temu

dobrze wkladam

asam
1 rok temu

zamknij dupeeeee

marek
1 rok temu

sram ci na matke cipo jebana, diho orangutan wchodzi to się trzęsą szklanki

marek
1 rok temu

gówno prawda

DATY urodzin nieprawdziwe
DATY urodzin nieprawdziwe
1 rok temu

Mnie wydaje się, że osoby które tworzyły system musiały się na czymś oprzeć. Do obliczeń wzięto zapewne daty urodzenia osób różnych narodowości, zamieszkujących wówczas Polskę (był obowiązek pod groźbą kary wpisywania narodowości). Być może „przebadano matematycznie” w pewnym zakresie osoby pochodzenia żydowskiego i dało to jakiś sensowny wynik w rachunku prawdopodobieństwa w stosunku do potrzeb w tych badaniach matematycznych- proPESEL. Jednakże nie wzięto pod uwagę, że dawniej przed i często po II wojnie NIE WPISYWANO PRAWDZIWYCH DAT URODZIN LUDZI, każdy wpisywał jak chciał i kiedy chciał a daty tych osób w duużej większości nie były prawdziwe. „Zachwiało” to matematyczny sens… Czytaj więcej »

hijena
hijena
2 lat temu

hmmmm zero oznacza płeć żenską ,a 1 męską,ale po kiego ciula jest ciąg liczb 0,2,4,6,8. Czy czasem ten ciag to zaszyfrowane dane ,że kobieta „0” to lesbijka ,2 -kobieta nie uczeszczająca na msze, 4-cichodajka ,albo 6-zakonnica.Podobnie czy nie wystarczy „1”,zeby wiedziec że to facet noszący w gaciach to co kazdy inny,3 może oznaczac ksiedza lubieżnika,itd.itd..Mnie zwolennikowi teorii spiskowych te liczby smierdzą.Po prostu..

zx cv
1 rok temu
Reply to  hijena

zmiejszyło by to drastyczne ilośc mozlwości i mogło dopraowadzić do braku nr pesel

elisabethl
elisabethl
3 lat temu

nie moge mojego paszportu przedluzyc bo jestem w niemczech 35 lat i nie mam pesel,co mam zrobic,nawet niemcy nie rozumia o co chodzi,i co dalej?kto mi pomoze?frau schneider aus Frankfurt

arczi
arczi
6 lat temu

hehe,niektorzy to maja nudne zycie i wymyslaja bajki :)te cyfry nie maja zadnego ukrytego znaczenia,to liczba porzadkowa;)

Lucky.
Lucky.
7 lat temu

Cyframi od 1 do 6 manipulować nie można (nie da się – są zasady, których należy przestrzegać), nie wiem jak jest z miejscami od 7 do 9. Natomiast zastanawiam się co decyduje jaką cyfra jest w poz. 10. Wiem tylko, że ta pozycja określa płeć. Kobiety mają n-ry parzyste oraz zero a mężczyźni nieparzyste. Z tym, że zarówno mężczyźni jak i kobiety mają do wyboru po 5 numerów. Co decyduje, który z tych numerów otrzymujemy. Myślę, że tu może występować dowolność w ramach tych numerów i teoretycznie można dopasować wartości pożądane – tylko czy ktoś w to się bawi?.

Jacek
Jacek
6 lat temu
Reply to  Lucky.

Cyfry od 7 fo 9 to suma kontrolna, chodzi o to by można chronić PESEL przed podrabianiem, wzór na obliczenie sumy kontrolnej jest nawet na zajęciach na studiach z informatyki, wiem bo obliczaliśmy czy nasze PESELe są „prawdziwe”.

ciekawski
ciekawski
7 lat temu

wszedzie w wyjasnieniach ,nawet na stronach MSW ,omija sie wyjasnienie cyfry 7-9, jakaja sie ,ze to liczba porzadkowa? Zabronone o tym mowic ? Cos jest jednak na rzeczy, bo w przciwnym razie nie byloby az taka tajemnica.Jezeli w jednym dniu rodzi sie w Polsce 18 dzieci to rozumiem,ze moze to byc kolejnosc od 0 do 99,ale chodzi o te jedna jedyna cyfre albo 7dma albo 9wiata,ktora pomaga badz szkodzi w karierze zawodowej.

ela
ela
7 lat temu
Reply to  ciekawski

mam takie samo wrażenie.
Od kilku dni chce sie dowiedzieć co ..ukryten jest w peselu pod 7,8,9,cyfrą i nikt mi nie umie odpowiedzieć na to pytanie!!!…na 10 jest płec , na 11 cyfra kontrolna , pierwsze 6 to data urodzenia…wszedzie to pisza ..ale cyfry od 7-9 to WIELKA tajemnica!!!

psycholog
psycholog
9 lat temu

paranoja, zobaczymy co pesel 2 bedzie zawieral, bo NIP sie znudzil urzedasom zas ktos musi kase za iformatyzacje zganac

TOMI
TOMI
9 lat temu

„WYSCIE SOBIE A MY SOBIE KAZDYM SOBIE ZEBKE SKROBIE”

Piotr
Piotr
9 lat temu

To oznacza, że ma dziadka Żyda, matkę Żydówkę i ojca Polaka

Roman
Roman
9 lat temu

a gdy ktos ma tylko dwie spośród trzech cyfr (np.2 i 7 )a nie ma 9 tki to jest Żydem ?
czy nie jest Żydem ?

asior
asior
9 lat temu

w Polsce żyje wg wikipedii 2 osoby urodzone w XiX wieku wiec redaktor nie pisz ‚Dla ludzi urodzonych jeszcze w XIX wieku, a trochę takich osób jeszcze żyje’