Jak powstaje numer PESEL?

Numer PESEL zapisany jest m.in. w dowodzie osobistym. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Numer PESEL ma specjalne oznaczenia, ale nie wynika z niego, że ktoś jest z pochodzenia Żydem, Niemcem czy Węgrem.

Niedawno Super Nowości pisały o rzeszowskiej lekarce Halinie W., która tropi Żydów na podstawie ich numeru PESEL. Według pani doktor zawarte w nim cyfry 7, 2, 9 świadczą o ukrytym żydowskim pochodzeniu. W związku z licznymi pytaniami naszych Czytelników postanowiliśmy wyjaśnić co tak naprawdę zawarte jest w numerze PESEL.

Pod skrótem PESEL kryje się nazwa Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Zawiera on dane m.in. osób przebywających stale na terytorium Polski, zameldowanych na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące.

11-cyfrowy symbol numeryczny

Numer PESEL przypisany jest tylko i wyłącznie jednej osobie. Składa się z 11 cyfr. Pozycja 1-2 oznacza rok urodzenia, 3-4 miesiąc urodzenia, 5-6 dzień urodzenia. Na pozycji 7-9 umieszczono liczby porządkowe. Na przedostatniej pozycji czyli 10 umieszczona jest informacja o płci. Cyfry 0, 2, 4, 6, 8 – oznaczają płeć żeńską, a cyfry 1, 3, 5, 7, 9 – płeć męską. Z kolei 11, czyli ostatnia pozycja w numerze PESEL oznacza cyfrę kontrolną.

Pierwsze sześć pozycji zapisywanych w sposób naturalny dotyczy jednak tylko osób urodzonych od 1900 do 1999 roku. Dla ludzi urodzonych jeszcze w XIX wieku, a trochę takich osób jeszcze żyje do numeru miesiąca dodaje się 80. Przykładowo styczeń oznacza się 81, luty 82, marzec 83 itd. Podobnie jest w przypadku ludzi urodzonych po 2000 roku. W tym przypadku numer miesiąca zmienia się jednak na liczbę 20, gdzie styczeń to 21, luty, 22, marzec 23, itd. Pierwsze sześć cyfr numeru PESEL dla dziecka urodzonego np. 23 stycznia 2012 roku będzie wyglądało tak: 122123.

Specjalne liczenie liczby kontrolnej

Jak wyliczyć ostatnią 11 pozycję, czyli liczbę kontrolną? To już jest trochę pracochłonne. Należy każdą z 10 pierwszych pozycji przemnożyć przez odpowiednią cyfrę według klucza: 1-3-7-9-1-3-7-9-1-3. Przykładowo weźmy numer PESEL 8912190966. Każdą z cyfr PESEL-u mnożymy przez cyfrę ze wspomnianego wyżej klucza, czyli: 8×1, 9×3, 1×7 2×9, 1×1, 9×3, 0×7, 9×9, 6×1, 6×3. Jeżeli iloczyn wynosi jak w przypadku 9×3, 27, to wpisujemy ostatnią cyfrę czyli 7. Po przemnożeniu tą metodą wychodzi liczba 8778170168. Ten wynik z kolei sumujemy dodając wszystkie 10 cyfr do siebie. Suma wynosi 53. Na koniec zawsze od liczby 10 odejmujemy ostatnią cyfrę wspomnianego wyniku, czyli w naszym przykładowym obliczeniu 3. Po odjęciu zostaje cyfra 7 i to ona jest cyfrą znajdującą się na ostatniej 11 pozycji w numerze PESEL jaki obliczaliśmy, a więc pełny numer to: 89121909667.

Grzegorz Anton

do “Jak powstaje numer PESEL?”

 1. elisabethl

  nie moge mojego paszportu przedluzyc bo jestem w niemczech 35 lat i nie mam pesel,co mam zrobic,nawet niemcy nie rozumia o co chodzi,i co dalej?kto mi pomoze?frau schneider aus Frankfurt

 2. arczi

  hehe,niektorzy to maja nudne zycie i wymyslaja bajki :)te cyfry nie maja zadnego ukrytego znaczenia,to liczba porzadkowa;)

 3. Lucky.

  Cyframi od 1 do 6 manipulować nie można (nie da się – są zasady, których należy przestrzegać), nie wiem jak jest z miejscami od 7 do 9. Natomiast zastanawiam się co decyduje jaką cyfra jest w poz. 10. Wiem tylko, że ta pozycja określa płeć. Kobiety mają n-ry parzyste oraz zero a mężczyźni nieparzyste. Z tym, że zarówno mężczyźni jak i kobiety mają do wyboru po 5 numerów. Co decyduje, który z tych numerów otrzymujemy. Myślę, że tu może występować dowolność w ramach tych numerów i teoretycznie można dopasować wartości pożądane – tylko czy ktoś w to się bawi?.

  • Jacek

   Cyfry od 7 fo 9 to suma kontrolna, chodzi o to by można chronić PESEL przed podrabianiem, wzór na obliczenie sumy kontrolnej jest nawet na zajęciach na studiach z informatyki, wiem bo obliczaliśmy czy nasze PESELe są „prawdziwe”.

 4. ciekawski

  wszedzie w wyjasnieniach ,nawet na stronach MSW ,omija sie wyjasnienie cyfry 7-9, jakaja sie ,ze to liczba porzadkowa? Zabronone o tym mowic ? Cos jest jednak na rzeczy, bo w przciwnym razie nie byloby az taka tajemnica.Jezeli w jednym dniu rodzi sie w Polsce 18 dzieci to rozumiem,ze moze to byc kolejnosc od 0 do 99,ale chodzi o te jedna jedyna cyfre albo 7dma albo 9wiata,ktora pomaga badz szkodzi w karierze zawodowej.

  • ela

   mam takie samo wrażenie.
   Od kilku dni chce sie dowiedzieć co ..ukryten jest w peselu pod 7,8,9,cyfrą i nikt mi nie umie odpowiedzieć na to pytanie!!!…na 10 jest płec , na 11 cyfra kontrolna , pierwsze 6 to data urodzenia…wszedzie to pisza ..ale cyfry od 7-9 to WIELKA tajemnica!!!

 5. psycholog

  paranoja, zobaczymy co pesel 2 bedzie zawieral, bo NIP sie znudzil urzedasom zas ktos musi kase za iformatyzacje zganac

 6. TOMI

  „WYSCIE SOBIE A MY SOBIE KAZDYM SOBIE ZEBKE SKROBIE”

 7. Piotr

  To oznacza, że ma dziadka Żyda, matkę Żydówkę i ojca Polaka

 8. Roman

  a gdy ktos ma tylko dwie spośród trzech cyfr (np.2 i 7 )a nie ma 9 tki to jest Żydem ?
  czy nie jest Żydem ?

 9. asior

  w Polsce żyje wg wikipedii 2 osoby urodzone w XiX wieku wiec redaktor nie pisz ‚Dla ludzi urodzonych jeszcze w XIX wieku, a trochę takich osób jeszcze żyje’

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.