Jak prawidłowo wykonać osuszanie budynków

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

Wilgoć jest jednym z największych wrogów wszystkich konstrukcji budowlanych. Niezależnie od tego, w jakiej technologii został wzniesiony twój dom, musisz robić wszystko, aby woda i wilgoć mu nie zagrażała. Niestety jest wiele sytuacji, w których niewiele możemy zrobić, aby zapewnić maksymalną ochronę swojemu domowi. Powodzie, intensywne deszcze, a także problemy z konstrukcją budynku, powodujące przeciekanie wody do jego wnętrza. To wszystko może stwarzać bardzo poważne zagrożenia dla jego wytrzymałości, bezpieczeństwa, a w końcu zdrowia osób, które w nim zamieszkują. Dlaczego zatem wilgoć jest tak niekorzystna dla konstrukcji budowlanych? Jest wiele powodów. Najważniejsze dwa to wpływać ona może na stabilność takich konstrukcji, jak również jest źródłem niekorzystnych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Co zrobić kiedy budynek jest mokry
Obrazowo mówiąc, kiedy twój dom uległ zalaniu w trakcie powodzi, musisz zrobić wszystko aby pozbyć się wilgoci, która na pewno znajduje się w ścianach, fundamentach, podłogach, a także meblach oraz pozostałym wyposażeniu, które znajdowało się w budynku. Od tego typu rzeczy należy właśnie zacząć. Należy je czym prędzej usunąć z mieszkania, tak aby można było rozpocząć osuszanie budynków. Jeśli dom nie był pod wodą przez długi czas, to proces osuszania zajmie znacznie mniej czasu i ma znacznie większe szanse powodzenia. Gorzej, jeśli dom przez długi czas znajdował się pod wodą. Wówczas wilgoć mogła dotrzeć do najgłębiej położonych elementów domu. Co w takim przypadku? Osuszanie budynków zajmie znacznie więcej czasu i będzie kosztowniejsze. Dlaczego? Ponieważ będzie trzeba wykorzystać specjalistyczne urządzenia, rozstawione w dużej liczbie miejsc w domu. Do tego typu prac prowadzonych w tak szerokim zakresie, na pewno niezbędne okaże się zatrudnienie wyspecjalizowanych firm. To one przeprowadzą wstępną inwentaryzację budynku, dokładnie określając w jakim stanie się znajduje oraz ile czasu powinno zająć osuszanie budynków. Na tej podstawie zostanie również przedstawiona oferta cenowa. Płatność za osuszanie budynków regulowana jest zwykle przed rozpoczęciem prac. Na wszystkie koszta związane z tego typu procesem składa się między innymi koszt użytkowania urządzeń, praca ekip porządkowych, koszt paliwa, a także wynagrodzenie firmy, która budynek będzie osuszała.

Jak przebiega osuszanie budynków?
Kiedy firma z niezbędnymi urządzeniami pojawi się już w twojej nieruchomości, niezwłocznie przystąpi do pracy. Tutaj nie ma czasu do stracenia. Każda sekunda jest ważna i powinna zostać wykorzystana na sprawne osuszanie budynków. Co jest podstawą tego typu czynności? Przede wszystkim precyzja i znalezienie tych miejsc, które wymagają największych nakładów pracy. Procesowi osuszania powinny w pierwszej kolejności zostać poddane te miejsca, w których urządzenia wskazały największą zawartość wilgoci. Najczęściej będą to pomieszczenia na dolnych kondygnacjach, w których woda utrzymywała się przez długi czas. Tam, gdzie występowały podłogi drewniane lub z paneli, niestety konieczne będzie ich zdemontowanie. Drewno oraz materiały drewnopochodne bardzo szybko chłoną wilgoć, zmieniając następnie swój wygląd i objętość. Niemożliwe będzie ich przywrócenie do wcześniejszego kształtu. Znacznie lepiej sytuacja prezentuje się tam, gdzie na podłogach były ułożone materiały twarde, takie jak glazura. Jest ona nienasiąkliwa i po dokładnym umyciu, podłoga w dalszym ciągu będzie nadawała się do użytku.

Ile czasu zajmie osuszanie budynków
Na pewno chcesz wiedzieć, ile czasu będzie musiało minąć, aż będziesz mógł się wprowadzić do budynku, który został zalany w trakcie powodzi. Niestety udzielenie precyzyjnej informacji na tak postawione pytanie jest bardzo trudne. Dlaczego? Ponieważ zależy to od bardzo dużej ilości czynników. Między innymi od tego, w jakim stopniu wilgoć dała się we znaki ścianom, w jakiej technologii budynek został wzniesiony, a także jak szybko rozpoczęto osuszanie budynków. Znaczenie również – i to nie małe ma fakt, jaka pogoda panowała podczas osuszania. Wilgoć znacznie szybciej jest usuwana z budynków wtedy, jeśli na zewnątrz panuje ciepła i wietrzna pogoda. Sprzyja to odparowywaniu wilgoci ze ścian. Najgorzej natomiast, jeśli pogoda jest chłodna i deszczowa – wówczas osuszanie budynków może zajmować naprawdę wiele czasu, a tym samym generować duże koszta. Aby zdecydowanie przyspieszyć wykonywane prace przy osuszaniu budynków, warto zatrudnić do tego doświadczone firmy. Posiadają one odpowiednią ilość urządzeń – dmuchaw, ułatwiających usunięcie wilgoci. Również ich duże doświadczenie jest poważną rekomendacją do tego, aby to właśnie z nimi współpracować. Będą wiedzieć bowiem, w jakich miejscach najlepiej ustawić dmuchawy, aby dom jak najszybciej był suchy. Czy warto prowadzić osuszanie budynków na własną rękę? Jeśli dom uległ całkowitemu zalaniu, to niestety nie. Tym bardziej jeśli nie mamy do dyspozycji odpowiednich narzędzi, które pozwalają profesjonalnie i skutecznie przeprowadzić takie prace.

Artykuł sponsorowany