Jak przygotować się do przeprowadzki? – 3 etapy

Przeprowadzka to spore przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne, niezależnie od ilości kartonów do przetransportowania. Oczywiście, im więcej mamy do spakowania i przewiezienia, tym więcej czasu musimy poświęcić całemu procesowi. W każdym przypadku jednak dobre planowanie i przygotowanie to połowa sukcesu i znacznie mniej nerwów. Jak podzielić czas przeprowadzki na etapy?

1. Przygotowanie

2. Pakowanie

3. Transport

Podstawową kwestią, którą należy określić przystępując do działań, jest oszacowanie, ile czasu zajmie przeprowadzka całościowo. Przenosząc coś więcej niż kilka pudeł, w większości przypadków będziemy potrzebować więcej niż jednego dnia, chyba, że zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy, jaką oferuje profesjonalna firma od przeprowadzek.

Przygotowanie

Czynności przygotowawcze powinny rozpocząć się od zaplanowania, które rzeczy zostaną przetransportowane do nowego mieszkania. Częstym błędem jest zabieranie wszystkiego, tymczasem nie ma lepszego momentu, aby zdecydować o wyrzuceniu lub oddaniu niektórych przedmiotów. Następnie zaopatrzyć się należy w odpowiednią ilość kartonów o różnych rozmiarach, duże worki, taśmy i ochronne folie. Warto także na tym etapie ustalić, w jakiej kolejności transportowane będą rzeczy: czy najpierw pojadą meble, a może raczej pudła? W dużej mierze jest to kwestia indywidualnej decyzji.

Pakowanie

Pakowanie to zdecydowanie najbardziej czasochłonny i najtrudniejszy etap przeprowadzki. Nie warto więc zostawiać go na ostatnią chwilę. Z reguły firma od przeprowadzek, taka jak Szafa Gra, oferuje taką usługę. Wówczas klient nie musi martwić się o to, gdzie pomieścić rzeczy i w jaki sposób to uczynić. Jeśli jednak decydujemy się samodzielnie przeprowadzić ten proces, już na wstępie należy podzielić przedmioty na kategorie i trzymać się tej systematyki. Rzeczy powinny być posegregowane i podpisane, by w nowym mieszkaniu nie było kłopotu z organizacją. Dobrym pomysłem jest tzw. pudło podręczne, do którego trafiają rzeczy niezbędne podczas pierwszej doby w nowym miejscu. Dzięki niemu nie wszystko będziemy musieli rozpakowywać od razu.

Transport

W większości przypadków nie jesteśmy w stanie przeprowadzić się jednym kursem samochodu osobowego. Jeśli miejscem akcji jest większe miasto, jak na przykład Warszawa przeprowadzki podzielone na kilka przejazdów mogą pochłonąć sporo środków. Wówczas dobrą opcją wydaje się skorzystanie z kompleksowych przeprowadzek lub wynajem odpowiedniego samochodu. To, która decyzja okaże się najlepsza, jest efektem indywidualnej kalkulacji.

Artykuł partnera