Jak przygotować się do sezonu wędkarskiego?

Ocieplająca się aura na zewnątrz zachęca do przeglądu sprzętu i akcesoriów wędkarskich przed nowym sezonem. Po miesiącach zimowego przestoju znowu na łowiskach zaczynają pojawiać się pierwsi wędkarze. Chociaż pełnia sezonu jeszcze przed nami, to przełom kwietnia i maja to idealny moment na przejrzenie sprzętu wędkarskiego i uzupełnienie ewentualnych braków. Jeśli wędkarstwo lodowe nie jest twoim ulubionym i odstawiłeś na kołek sprzęt od późnej jesieni aż dotąd, to zalecamy spożytkować czas na przygotowanie się do sezonu 2019. Szczególnie ważne jest sprawdzenie akcesoriów wędkarskich, jak również zanęty czy innego asortymentu, który mógł przez te miesiące stracić swoje właściwości.

Uzupełnienie przynęt

Nowy sezon to nowe wyzwania oraz często nowe łowiska, które zamierzasz sprawdzić. Niezależnie od tego, jaką technikę preferujesz, może okazać się, że zimowy remanent pokazał nam, że część przynęt schowana w różnego rodzaju pojemnikach straciła swoje unikatowe właściwości, została uszkodzona, nie możesz ich znaleźć lub szukasz czegoś nowego, co może sprawić, że połów okaże się dużo bardziej efektywny.

W przypadku jednej z najtrudniejszych metod połowu, jaką jest wędkarstwo muchowe, dobór przynęty jest niezmiernie ważny. Powinien on zostać dopasowany nie tylko do gatunku ryby, na które zamierzamy zapolować w sezonie, ale również jakie łowisko wybierzemy oraz jaką porą roku zdecydujemy się na połów. Czynniki te odgrywają ogromną rolę w przypadku wędkarstwa muchowego, na które z roku na rok decyduje się coraz większa ilość wędkarzy.

Sztuczne muchy są podstawą jednego z najbardziej wymagającej i satysfakcjonującej metody połowu. Suche muchy, muchy mokre, nimfy czy streamery to tylko kilka rodzajów przynęt, które pozwalają na złapanie wyjątkowo okazałych gatunków ryb, szczególnie w górskich czystych rzekach południowej Polski.

Akcesoria i strój wędkarski

Każdy producent sprzętu wędkarskiego, wprowadza do swojej oferty coraz nowsze produkty lub ulepsza dotychczasowe modele. Warto być na bieżąco z najnowszymi modelami będącymi odpowiedzią na oczekiwania wędkarzy. Nie tylko nowe wędki stworzone z lżejszych i bardziej wytrzymałych materiałów, ale równie ważne są kołowrotki. Kołowrotki należy sprawdzić pod kątem prawidłowego działania, dobrego nawoju linki głównej, w razie konieczności należy je odpowiednio przesmarować.

Konieczne po zeszłorocznym sezonie może okazać się sprawdzenie i ewentualna wymiana żyłki na nową. Można również zastanowić się nad wykorzystaniem stosunkowo nowych na rynku plecionek, wykorzystywanych w wielu metodach połowu. Są stosowane zarówno jako materiał na przypony, jak również jako linka główna w wielu rodzajach połowu metodą spinningową czy metodą karpiową. Cechuje je zdecydowanie większa wytrzymałość, dlatego z roku na rok zyskują coraz większą popularność.

Najlepsi producenci sprzętu wędkarskiego stale wprowadzają do swojej oferty coraz nowsze rozwiązania, służące usprawnieniu połowu. Zarówno początkujący wędkarze, jak i profesjonaliści znajdą najnowsze skrzynki ułatwiające segregację przynęt haczyków czy innych drobnych elementów oraz ich późniejszy transport. Nowy sezon to również nowe formuły boosterów, jak również coraz nowsze przynęty i zanęty. Zachęcamy do odwiedzania forów wędkarskich, jak również sprawdzenia ofert sklepów wędkarskich i zapoznania się z nowościami na rynku, które mogą usprawnić każdą wyprawę wędkarską.

Nowy sezon – nowe łowisko?

Nowy sezon wędkarski sprzyja również poznawaniu nowych technik wędkarskich oraz odkrywaniu nieznanych dotąd łowisk stawiających przed wędkarzami ciekawe wyzwania. W zależności, jaką technikę połowu preferujesz, często mogą być to łowiska znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania, jak również oddalone od niego w znacznej mierze. W przypadku poszukiwania nowego miejsca do połowu możemy sugerować się informacjami internetu oraz lokalnych grup wędkarskich. Jednak coraz większą popularnością cieszą się zorganizowane wyprawy wędkarskie w Polsce, które mogą trwać od kilku do nawet kilkunastu dni. Ciekawą alternatywą są także wyjazdy na łowiska zagraniczne. Obie formy wypoczynku wymagają większego wkładu finansowego. Jest to gwarancja profesjonalnej opieki i możliwość poznania najlepszych fragmentów łowiska, jak i podszkolenia się, opierając się na wiedzy i doświadczeniu profesjonalnych wędkarzy.

Podsumowanie

Przed rozpoczęciem sezonu wędkarskiego warto przemyśleć jakie cele zamierzamy zrealizować w najbliższych miesiącach. Warto podkreślić, że nowy sezon wiąże się z nowymi wyzwaniami, ale oferuje również niemal nieograniczone możliwości poznania nieznanych technik, łowisk czy wykorzystania najnowszego sprzętu wędkarskiego. Bez względu na to, jakie plany mają Państwo na zbliżający się sezon, życzymy rekordowych połowów i rozpowszechniania tego wyjątkowego hobby i stylu życia!

Artykuł partnera