Podróbka czy oryginał?

Podróbki coraz sprytniej udają prawdziwe wersje perfum, które jak wiadomo sporo kosztują. Dlatego handel nimi jest dobrą okazją na zarobek dla oszustów. Istnieje jednak kilka niezawodnych sposobów na rozróżnienie oryginału od imitacji markowych kosmetyków.

Gdzie kupować?

Powszechność zakupów przez Internet znacznie rozszerzyła oszustom pole działania. Co więcej, praktycznie opanowali oni portale aukcyjne. Dlatego też nie jest to dobre miejsce na zaopatrzenie się w oryginalne perfumy. Najbezpieczniejszym sposobem są zakupy w perfumeriach. Jeśli decydujemy się je nabyć w innych źródłach, warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć zakup zwykłej podróbki.

Zwróć uwagę na flakon!

Markowe perfumy rozlewane są do starannie i solidnie wykonanych flakonów. Nie ma mowy o tym, żeby schodziła z nich etykieta czy zdzierał się napis, nawet przy bardzo mocnym pocieraniu. Buteleczki podróbek zazwyczaj wykonane są w sposób tandetny oraz niestaranny. Przeważnie stosuje się cienkie szkło, które z przy byle okazji odpryskuje. Przy sprawdzaniu oryginalności perfum musimy zdać sobie sprawę, że największą wagę mają drobne detale, które najtrudniej podrobić, a często po prostu nie jest to opłacalne. Buteleczki, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, przy bliższym spojrzeniu można w nich znaleźć różnice.

Uwagę należy zwrócić też na atomizer i korek. Atomizer nie powinien wyglądać na używany, natomiast korek musi odpowiednio pasować do buteleczki, czyli nie spadać, gdyż jest za duży. Nie może być też tak, aby trzeba było go “wciskać” na siłę.

Podróbki można rozpoznać też po korku. Jeśli oryginał ma szklane zamknięcie, a ktoś usiłuje nam wcisnąć produkt z plastikowym, to na pewno mamy do czynienia z bublem. Nie słuchajmy sprzedawcy, usiłującego wmówić nam bajki o innej serii tego samego artykułu. W cenionych firmach nie ma “odchylenia” od wizerunkowego produktu.

Różnice między podróbką, a oryginałem

Wyznacznikiem oryginalności perfum jest ich kolor. Można go sprawdzić jedynie porównując do siebie dwie wersje perfum. Na ogół minimalnie różnią się od siebie odcieniem. Warto spojrzeć na perfumy pod światło. Nie powinny w nich pływać żadne pyłki, ponieważ znani producenci dbają o sterylność swoich linii produkcyjnych.

Oryginalność perfumy, można też określić po zapachu. W przypadku markowego wyrobu, jego woń utrzymuje się na skórze przez cały dzień, natomiast na ubraniach nawet kilka dni. Ponadto aromat ten nie zmienia się.

W przypadku podróbek, zapach tuż po spryskaniu jest także bardzo intensywny, jednak później znacznie słabnie, a po kilku godzinach całkowicie znika. W podróbkach często można też wyczuć charakterystyczną woń spirytusu, co powinno zasugerować nam podejrzane pochodzenie perfum.

Sprawdź numer seryjny

Numer seryjny, czyli specjalne oznaczenie znajduje się zazwyczaj na spodzie buteleczki. Przeważnie numeracja ta wypalana jest laserem. Można na niej znaleźć m.in. nazwę, pojemność oraz rodzaj, a więc czy jest to np. woda toaletowa czy perfumowana. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia, czy perfumy nie są podrabiane, ponieważ podróbki bardzo często nie posiadają takiego oznaczenia. Pamiętajmy! Jeżeli perfumy są oryginalne taki sam zapis numeryczny powinien znajdować się zarówno na flakoniku, jak i na opakowaniu.

Folia nie potwierdza oryginału

Nie każda marka foliuje swoje opakowania, dlatego nie jest to wyznacznikiem ich pochodzenia. Sprzedawcy na bazarach często reklamują “oryginalność” perfum właśnie za pomocą folii. Cóż, właśnie opakowanie, w którym znajduje się flakon najłatwiej podrobić, więc lepiej, gdy mamy okazję zajrzeć do środka.

Podróbki kuszą niską ceną

Perfumy oryginalne od swoich podróbek, różnią się też ceną. To chyba najbardziej jaskrawy przykład, w jaki sposób można je odróżnić. Nie dajmy się złapać na tzw. okazję. Za 30-40 zł nie da się kupić fiolki z 100 ml markowych kosmetyków.

Paulina Dudczak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
Patrycja
5 lat temu

Witam,niedawno zakupiłam na Allegro wodę toaletową Versace Crystal Noir za 71zł wygrałam licytację,jednak ten zapach nie utrzymuje się długo na skórze i jestem skłonna myśleć,że to podróbka.Mogłaby Pani sprawdzić sprzedawcę? Login: lolato (11) ma tam już negatywa za to,że sprzedaje podróbki.Pozdrawiam.

Natalia
Natalia
5 lat temu

Od kilku miesięcy należę do organizacji, która prowadzi walkę z nieuczciwymi sprzedawcami podrabianych kosmetyków i odzieży. Na rynek wpłynęła masa podrób, można powiedzieć, że niektóre świetnie udają oryginały – niestety nimi nie są. Od kilkunastu tygodni kupujemy wyrywkowo na jednym ze znanych portali aukcyjnych flakony takich pseudo oryginałów (nazywanych zazwyczaj testerami) odsyłamy do sprawdzenia autentyczności aby finalnie udowodnić popełnienie przestępstwa. Praktycznie wszystkie są podróbami. Sprawdzenie kodu z naklejki niestety nie sprawdzi się ponieważ numery kodów skopiowane zostały z oryginałów. Do tej pory udało się przed sądem udowodnić kilku sprzedawcom popełnienie przestępstwa i ukarać bardzo wysoką grzywną. Sprzedawcy na portalach aukcyjnych… Czytaj więcej »

Ela
Ela
4 lat temu
Reply to  Natalia

Gdzie pani odsyła perfumy w celu sprawdzenia oryginalności?właśnie chcę udowodnić spezedawcy stacjonarnemu że sprzedał mi podróbkę i nie wiem jak to zrobić