Jak sprawdzić kontrahenta

Fot. Archiwum

Masz możliwości prześwietlić wiarygodność firmy, z którą podpisujesz umowę.

Wokół jesteśmy bombardowani informacjami o spowolnieniu gospodarczym, zatorach płatniczych i plajtujących firmach. Jak w takiej dżungli wybrać pewnego kontrahenta?

Zadanie nie jest proste, ale każdy przedsiębiorca może skorzystać z kilku źródeł informacji, które łącznie dadzą w miarę wiarygodny obraz potencjalnego kontrahenta.

Pierwszym źródłem informacji o nieznanym kontrahencie jest Internet. Oczywiście możemy przejrzeć oficjalną stronę firmy, często znajdziemy tam informacje o doświadczeniu firmy, dużych projektach jakie zrealizowała itp.

Warto też zajrzeć na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Za darmo można tam znaleźć m.in.: informacje o strukturze własności czy dane teleadresowe. Tak samo warto zajrzeć do Krajowego Rejestru Sadowego. KRS można przejrzeć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: https://ems.ms.gov.pl/start. Tam znajdziemy nie tylko dane właściciela firmy, ale też informacje czy firma nie jest niewypłacalnym dłużnikiem. KRS i CEIDG pozwoli nam też przede wszystkim ustalić, czy firma funkcjonuje legalnie.

Forum prawdę powie
To jednak dopiero początek, następny jest kwerenda na forach internetowych, poszukujemy informacji o rzetelności, wypłacalności. Może się okazać, że na forach inni kontrahenci sprawdzanej przez nas firmy chwalą ją, bądź też skarżą się na nią. W wyszukiwarkę powinniśmy wpisać hasła takie jak nazwa firmy, czy nazwisko właściciela. Informacje uzyskane w ten sposób trzeba traktować z dystansem.

Można sprawdzić wypłacalność
Trudniej jest natomiast ustalić wypłacalność kontrahenta. Nie zajrzymy oczywiście do jego ksiąg rachunkowych. Możemy jednak postąpić inaczej i poprosić kontrahenta aby przedstawił nam zaświadczenia z ZUS-u i ze skarbówki, że nie zalega z opłacaniem podatków i składek dla pracowników.

Ostatecznie o wiarygodność i kondycje finansową firmy możemy tez zapytać jednego z trzech instytucji zajmujących się gromadzeniem danych o nierzetelnych dłużnikach. Ich usługi są jednak płatne. Mowa tu o rejestrach dłużników i biurach informacji gospodarczej.  Instytucje te dostarczają nie tylko informacji o nierzetelnych płatnikach ale również posiadają pokaźne bazy informacji (nawet kilkadziesiąt milionów firm)  o przedsiębiorstwach, które dobrowolnie pozwoliły się prześwietlić aby potwierdzić w ten sposób swoją rzetelność i wypłacalność.

Fot Jest kilka sprawdzonych metod jak sprawdzić wiarygodność ewentualnego kontrahenta, z którym zamierzamy podjąć współpracę

Artur Getler

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o