Jak uzyskać dopłaty do czynszu i opału

- Gmina dopłaca najuboższym do czynszu oraz do zakupu opału. Wystarczy wypełnić wniosek i dostarczyć dokumenty, które wykażą wysokość dochodów - powiedziała Krystyna Marek, inspektor sekcji dodatków mieszkaniowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Osoby mające niski dochód mogą ubiegać się o pomoc w opłatach za mieszkanie i jego ogrzewanie.

Jeżeli kogoś nie stać na opłacenie czynszu lub zakup opału na zimę, może postarać się o pomoc finansową z gminy. Wnioskodawca musi jednak przedłożyć dokumenty do obliczenia dochodu gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Wsparcie udzielane jest przez pół roku.

Wnioski o pomoc finansową należy składać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS, w zależności od miejsca zamieszkania). Pracownicy tych instytucji są zobowiązani do udzielenia nam wszystkich potrzebnych informacji, oraz pomocy przy zebraniu wymaganych dokumentów i wypełnieniu wniosku.

Dopłaty do czynszu

Warunki jakie trzeba spełnić to posiadanie tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania i udokumentowany dochód. Ten musi spełniać następujące kryteria:
- dochód nie może przekroczyć w gospodarstwie jednoosobowym kwoty 1274,32 zł (brutto), tj. 175 proc. najniższej emerytury (728,18 zł)
- dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie może być wyższy niż 910,23 zł (brutto na osobę), tj. 125 proc. najniższej emerytury (728,18 zł).

Kryterium dochodowe zmienia się każdorazowo przy zmianie wysokości najniższej emerytury.

Co należy dołączyć do wniosku

Złożony do MOPS-u, czy GOPS-u  wniosek musi zostać potwierdzony przez administracją domu lub mieszkania. W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, muszą oni dołączyć do wniosku zaświadczenia potwierdzające powierzchnię użytkową i wyposażenie techniczne domu. Takie zaświadczenie wystawiane jest przez właściwy organ nadzoru budowlanego wydający pozwolenie na budowę.

- Ponadto właściciel domu jednorodzinnego musi dołączyć do wniosku o przyznanie dotacji także rachunki dotyczące wydatków na utrzymanie domu – poinformowała Aleksandra Wyspiańska, kierownik sekcji dodatków mieszkaniowych i świadczeń alimentacyjnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rzeszowie. – Trzeba też przedstawić informację o uzyskiwanych miesięcznych dochodach. Osoba ubiegająca się o pomoc wypełnia deklarację o dochodach za ostatnie trzy miesiące sprzed daty złożenia wniosku.

Do powierzchni lokalu nie wlicza się balkonu

Dodatek mieszkaniowy wypłaca się, gdy osoba zamieszkuje lokal o odpowiedniej wielkości. Przy ustalaniu powierzchni brane są pod uwagę wszystkie pomieszczenia: pokoje, kuchnie, spiżarnie, przedpokoje alkowy, hole, korytarze, łazienki i inne pomieszczenia służące potrzebom mieszkalnym i gospodarczym. Nie wlicza się natomiast balkonów, tarasów, loggi, pralni, suszarni, strychów, piwnic i komórek na opał.

Ustalona w ten sposób powierzchnia użytkowa nie może być większa niż powierzchnia określona w ustawie o dodatkach mieszkaniowych. To tzw. normatywna powierzchnia użytkowa lokalu. Dla jednej osoby zajmującej mieszkanie nie może być ona większa niż 45,5 mkw. Dla dwóch osób nie większa niż 52 mkw., dla trzech osób – 58,5 m kw., dla 4 osób – 71,5 mkw., dla 5 osób – 84,5 mkw., dla 6 osób – 91 mkw. W razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby normatywną powierzchnię zwiększa się o 5 mkw.

Kiedy dopłata do lokalu może być wstrzymane

Jeżeli lokator zalega z zapłatą kolejnej raty czynszu, to dopłaty z pomocy społecznej mogą być wstrzymane. Zarządca nieruchomości (właściciel mieszkania lub spółdzielnia mieszkaniowa) ma obowiązek poinformować o tym wypłacającego dodatek, czyli gminny lub miejski ośrodek pomocy społecznej. W razie niedopełnienia tego obowiązku podmiot ten będzie miał obowiązek zwrócenia ośrodkowi pomocy społecznej kwoty dodatków za miesiące, w których występowały zaległości w opłatach. Jeżeli spłata zadłużenia nie nastąpi w ciągu trzech miesięcy od doręczenia pisma o zawieszeniu dodatku, to decyzja o jego przyznaniu wygasa.

Dodatek na zakup opalu

Jeżeli w mieszkaniu nie ma centralnego ogrzewania, gazu lub centralnej ciepłej wody, to gmina ma możliwość przyznania, w ramach dodatku mieszkaniowego ryczałtu na zakup opału. Taki ryczałt wypłacany jest razem z dodatkiem mieszkaniowym. Jego wysokość nie jest jednakowa dla wszystkich mieszkańców i zależy od powierzchni zajmowanego lokalu oraz liczby osób, która wchodzi w skład gospodarstwa domowego. Przyznanie takiej pomocy pociąga za sobą obowiązki i ktoś kto otrzyma takie wsparcie musi na bieżąco opłacać należności za lokal. Jeżeli nie są opłacane regularnie, to wypłata dodatku wraz z ryczałtem na opał jest wstrzymywana przez gminę do czasu pokrycia długu.

Mariusz Andres

do “Jak uzyskać dopłaty do czynszu i opału”

  1. Ehhh

    Ustawodawca (sejm RP) chyba zapomniał, że teraz od wielu już lat praktycznie każdy kto mieszka w bloku ma na kaloryferach pozakładane podzielniki ciepła. Kiedyś płaciło sięryczałtem za wode i za centralne ogrzewanie – czynsz to było to ile faktycznie musialem placic oplat za mieszkanie. Teraz jest innaczej. Co miesiac w czynszu płace ok 170zł za samo ogrzewanie mieszkania kaloryferami. Jeśli grzeje tylko jednym kaloryferem w ciągu dnia tylko (na noc kaloryfer zakręcony) i często zakręcam kaloryfer także w ciągu dnia to zaliczki (placone w czynszu) na centralne ogrzewanie wystarcza na oplaty za ogrzewanie. Natomiast jeśli Zima jest bardzo mroźna albo poprostu chce miec cieplo 24 godziny na dobe w domu i chce grzac kaloryferem we wszystkich pokojach to powstanie niedoplata za cieplo spowodu wysokich wskazan podzielnikow ciepla na kaloryferach. Powstanie minimum 1200zł niedoplaty za cieplo – czyli miesiecznie 100zł musze doplacic do i tak placonego juz czynszu. Jak czynsz mam 300zl to tak naprawde realny czynsz wyniesie mnie 400zl (bo dojda niedoplaty za cieplo). Podobnie jest z wodą. W czynszu place tylko za 2 m3 cieplej wody – a zuzywam 3 metry cieplej i 3 metry zimnej miesiecznie. Mam więć wiecznie niedoplate za wode co 3 miesiace po kilkadziesiąt złotych. Więć realny czynsz za mieszkanie jest dużo wilekszy niz wynika to z podstawowych oplat. Nie wiem czy pracowników MOPS obchodzi ile mam niedoplaty za cieplo, za wode.

  2. Ehhh

    Niezrozumiałe jest dla mnie to prawo. Jeżeli mam w domu centralne ogrzewanie to w rozumieniu prawa jest ono darmowe? Chyba tak, bo w ówczas nie przysługuje dodatek na opał. Jak mam dom gdzie się ogrzewa piecem to dostane dodatek a jak mam kaloryfery w bloku to nie dostane bo w myśl ustawodoawcy kaloryfery są darmowe. Spółdzielnia mieszkaniowa nie pobiera opłat za grzanie w bloku kaloryferami? Jak bym chciał grzać tak żeby w domu bytło naprawdę ciepło. To bym miał chyba ze 3 tys. niedopłaty za sezon grzewczy. Grzeje tylko jednym kaloryferem i w sposób oszczędny a na noic zakręcam jak spie pod kołdrą i za pół roczny sezon grzewczy zapłaciłem 1200zł i czesto zimno mi było i siedzialem w kurtce. Owszem nikt mi nie broni poodkręcaćma maxa wszystki kurki od kaloryferów – ale kto za to zapłaci???? Mnie na to niestać. KIlka sezonów z niedopłatą i zrobi sie kilka tysiecy niedopłaty w opłatach za mieszkanie i mnie wyrzucą z domu na bruk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kolejne kuriozum to dodatek mieszkaniowy. Jeśli mam za duże mieszkanie to dodatek sie nienależy. Jeśli mam metraż mały to sie należy. OK. Niech wszystkim dają dodatek w takiej samej wysokości. Jak mam duże mieszkanie to czy to oznacza ze nie musze czynszu płacić? Niech wszystkim dają dodatek mieszkaniowy np. 100zł miesiecznie. A jak ma większy czynsz bo ma duze mieszkanie to jego problem ską wziąćreszte ale niech dadzą cokowliek. Niech dadzą tyle coi dają innym.

    Pozatym jak ktoś ma zasiłek stały z MOPS to cokolwiek z mopsuy dostanie to traktowane tyo jest jako dochód. Co z tego żę dadzą 100zł dodatku mieszkaniowego jak potem te 100zł potrącą z zasiłku stałego??????????????????????? można dostać specjalny zasilek celowy np. na leki czy srodki czystosci to tego nie potracaja z zasilkku. Wydalem 200zl na leki przez kilka miesiecy a dostalem zasilku na leki tylko 100zł. ;( bida z nedza w tym kraju. Jeśli jestec niezdolny do pracy i zyjesz z zasilku z mops 630zł to pomoc mopsu wyglada tak ze na wskutek zadluzenia mieszkania , zabieraja ci mieszkanie a ty lądujesz w przytulku, na bruku albo jak bedzie sie mialo szczescie to sie dostanie lokal zastepczy o powieszchni 10m2. i starczy tylko na chlem i margaryne. Nie ma mowy o zakupie ubran, lekow itp.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.