Jak wygląda sytuacja w Organice-Sarzynie?

W przyszłym tygodniu związkowcy i zarząd Organiki - Sarzyny siadają do rozmów. Fot. Paweł Bialic

NOWA SARZYNA. Zarząd Spółki odpiera argumenty związkowców. W przyszłym tygodniu rozpoczną się negocjacje związkowców z zarządem.

- Zarząd w żadnym piśmie do organizacji związkowych działających w naszej Spółce nie informował o redukcji zatrudnienia 100 pracowników. Nie ma wydzielania ze struktury organizacyjnej działów, które mają być przenoszone do Ciechu – mówi Andrzej Miazga, prezes zarządu, odpierając argumenty przewodniczących związków działających w spółce.

Sytuacja w Organice – Sarzynie nadal budzi wiele emocji. Komitet protestacyjny przygotował list, w którym żąda odwołania zarządu Ciechu. List trafił już do ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego oraz premiera Donalda Tuska. Związkowcy twierdzą, że Ciech (spółka mająca 98 proc. akcji Zakładów Chemicznych w Nowej Sarzynie) chce przenieść sprzedaż wszystkich produktów wytwarzanych przez zakłady oraz przejąć pracowników z działów nie związanych ściśle z produkcją do Warszawy, a to może spowodować degradację rentownego zakładu.

Uważają również, że Zarząd Zakładów Chemicznych zaproponował pracownikom szereg niekorzystnych zmian jeżeli chodzi o zatrudnienie.

Po serii artykułów dotyczących sytuacji w Organice – Sarzynie skontaktował się z naszą redakcją Andrzej Miazga, prezes zarządu, który odpiera zarzuty związkowców. – Propozycja zmian w ZUZP dotyczy niektórych zapisów pakietu socjalnego obowiązującego do 2013 roku. Chcemy zmienić zapis mówiący o tym, że nie wolno pracownikowi na czas trwania pakietu od 2006 do 2013 zmieniać jego wynagrodzenia, mimo że stanowisko i zakres pracy uległy zmianie. Mamy więc pracowników, którzy mają pensję miesięczną powyżej 10 tys.-zł., która wynikała z zajmowanego wysokiego stanowiska w 2006 roku, a obecnie zajmuje niższe stanowisko kierownicze, gdzie płaca powinna wynosić ok.5.000.-zł. Jednak nie możemy jej zmienić, ponieważ pakiet nie pozwala na zmianę. To jest jeden z kuriozalnych zapisów z pakietu, których jest więcej – pisze w mailu Miazga. – Ponadto zarząd w żadnym piśmie do organizacji związkowych działających w naszej Spółce nie informował o redukcji zatrudnienia o 100 pracowników. Nie ma wydzielania ze struktury organizacyjnej działów, które mają być przenoszone do Ciechu.

W przyszłym tygodniu zapowiedziane zostało spotkanie zespołu międzyzwiązkowego powołanego przez związki zawodowe z zarządem Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna.

Katarzyna Szczyrek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.