Jak wykręcić się od mandatu

Od mandatu czasem można się wykręcić, warto wiedzieć kiedy można to zrobić.

PODKARPACIE. Kiedy możemy podważyć pomiary policyjnych radarów i alkomatów?

Chwila zapomnienia, zbyt mocno nadepnęliśmy na gaz, a już czujny policjant nakazuje nam zjechać na pobocze i oferuje mandat. Nie zawsze jednak musimy go przyjąć. Czasem można się od niego wykręcić.

Urządzenia monitorujące prędkość muszą posiadać świadectwo legalności i potwierdzenie przeglądu potwierdzające jego sprawność. W praktyce zdarza się to niezwykle rzadko ale może okazać się, że przegląd „suszarki” jest po terminie ważności.

Mamy prawo zażądać od policjantów okazania takiego dokumentu. Jeśli okaże się, że urządzenie ma nieważne badania techniczne to i pomiar prędkości jest nieważny, a tym samym mandatu brać nie musimy.

Wideorejestratory

Radiowóz z wideorejestratorem mierzy prędkość innych aut z własnego prędkościomierza. Z tego powodu policjanci muszą najpierw dogonić kierowcę, a następnie na początku i końcu pomiaru utrzymywać ten sam dystans do namierzanego pojazdu, bo inaczej pomiar będzie fałszywy i możemy się od niego odwoływać.

Fotoradar

Polemizować możemy z policjantami, jeżeli w kadrze z fotoradaru uchwycone zostały dwa samochody. Możemy podważyć takie zdjęcie twierdząc, że nie wiadomo, któremu z samochodów fotoradar zmierzył prędkość. Zdarza się, że funkcjonariusze drogówki pokazują nam zdjęcie wąsko skadrowane, możemy zażyczyć sobie pokazania pełnego obrazu, jeśli widać na nim drugi samochód, warto walczyć o swoje. Zdjęcie z fotoradaru jest też nieważne, jeśli nie był o przed nim znaku informującego o kontroli prędkości.

Alkomaty

W wypadku alkomatów możemy podważyć badanie jeśli policjant nie zapytał nas przedtem, czy niedawno nie jedliśmy albo nie paliliśmy papierosów. Wszystko dlatego, że niektóre posiłki oraz papierosy mogą przekłamywać badanie na obecność alkoholu. Aby było wykonane prawidłowo musi się odbyć co najmniej 15 minut po naszym ostatnim posiłku albo papierosie.

Interia.pl opr. ArtG

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ja
Ja
9 lat temu

W Krasnem jeden radar niestety juz czynny:)) ten w kierunku – „na łańcut”

Tomek
Tomek
9 lat temu

tak czy siak, i tak nie wygracie z policją :]

Grzywa
Grzywa
9 lat temu

Zawsze jak jadę przez Słowację to ustawiam sobie Słowackie Radio Expres, podają tam co 30minut gdzie policja ustawiła się z fotoradarem oraz gdzie jeżdżą nieoznakowane radiowozy.
Wystarczy wysłać sms’a lub zadzwonić pod bezpłatny numer 0800800444 i zgłosić gdzie widziało się fotoradar lub patrol policji a radio poinformuje resztę obywateli w najbliższym serwisie informacyjnym „dopravny servis”.
Oczywiście w Polsce żadne radio nie podaje takich informacji no bo po co, widocznie nie zależy im na ilości słuchaczy.
Policja w Polsce zamiast działać prewencyjnie skupia się głównie na wystawianiu mandatów czym przyczynia się do łatania dziury budżetowej pieniędzmi obywateli.

Mike
Mike
9 lat temu

Policja w Polsce walczy nierycersko, chowają się w nieoznakowanych radiowozach, podpuszczają do szybszej jazdy i zatrzymują.
Co prawda zlikwidowali i wypędzili Policję z krzaków lecz co z nieoznakowanymi radiowozami, moim skromnym zdaniem nieoznakowane radiowozy z wideo rejestratorami są tym samym co patrol schowany w krzakach czyli w miejscu niewidocznym.

Leon
Leon
9 lat temu

Najlepiej jest znać numery rejestracyjne nieoznakowanych radiowozów i mieć oczy szeroko otwarte.
Często gęsto z pomocą przychodzi CBradio, antyradary a nawet zwykłe mrugnięcie światłami.
W internecie aż roi się od informacji jakimi autami i gdzie jeździ policja np. http://antyradary.phi.pl/mapa_fotoradarow/video.php oraz z fotoradarami http://antyradary.phi.pl/mapa_fotoradarow/
jeszcze jedna dla ścisłości http://www.nieoznakowane.info/
Od kilku dni budka w Świlczy jest aktywna (robi fotki) w Trzcianie, Krasnym s ą puste i można przycisnąć ;)

asd
asd
9 lat temu
Reply to  Leon

w zaczerniu też sobie fotka siedzi od kilku dni