Jak wypadają podkarpackie uczelnie wyższe w ogólnopolskich rankingach?

- Nasza siła naukowa wynika z faktu, że mamy specjalistów z innych renomowanych uczelni m.in. krakowskiej AGH – mówi rektor jarosławskiej PWSTE prof. Wacław Wierzbieniec. Fot. Wit Hadło

KRAJ.PODKARPACIE. Kilka uczelni zawodowych w krajowej czołówce. Uniwersytet i Politechnika w środku stawki.

W środowym wydaniu Super Nowości pisaliśmy o sukcesie Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która w najnowszym rankingu opracowanym przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” zajęła wysokie siódme miejsce wśród uczelni niepublicznych w Polsce. Autorzy zestawienia brali pod uwagę efektywność naukową, prestiż, potencjał naukowy, umiędzynarodowienie, a także warunki studiowania oraz innowacyjność. Jak na tym tle wypadły pozostałe uczelnie z Podkarpacia?

Cudów nie ma

W rankingu uczelni akademickich, spośród wszystkich 88 sklasyfikowanych, Uniwersytet Rzeszowski zajął 54 miejsce. UR dobrze wypadł pod względem kadry, pozyskiwania środków z Unii i osiągnięć sportowych, ale słabo oceniono jego umiędzynarodowienie i efektywność naukową, zwłaszcza publikacje. – Nie oczekujmy cudów na 11-letniej uczelni. Nie oczekujmy dorobku naukowego na poziomie krakowskiej AGH czy warszawskiej SGGW – tłumaczy rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ludwik Borowiec.

Tylko 3 miejsca wyżej od UR znalazła się Politechnika Rzeszowska, co wśród uczelni technicznych uplasowało ją na 13 miejscu. W zestawieniu dobrze oceniono potencjał naukowy i innowacyjność uczelni, ale średnio efektywność naukową, która miała największe znaczenie dla ogólnej punktacji.

Zawodówki w czołówce

Zdecydowanie lepiej wypadły podkarpackie uczelnie zawodowe. W rankingu  niepublicznych uczelni zawodowych i Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, w czołowej piętnastce znalazły się aż 3 uczelnie z Podkarpacia: PWSZ Krosno (8 miejsce), Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu (11 ) i Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu (14).

– O naszym wysokim miejscu zadecydowało wiele czynników, m.in. świetne warunki studiowania, skuteczne pozyskiwanie środków unijnych, umiędzynarodowienie czy siła naukowa. To nas wyróżnia – mówi z dumą Rektor PWSZ w Krośnie prof. Janusz Gruchała. Podobne atuty swojej uczelni wymienia rektor jarosławskiej PWSTE prof.  Wacław Wierzbieniec: – Nasza siła naukowa wynika z faktu, że mamy specjalistów z innych renomowanych uczelni m.in. krakowskiej AGH.

Co z pozostałymi?

W rankingu niepublicznych uczelni magisterskich, w którym siódme miejsce zdobyła WSIiZ, nie ma pozostałych uczelni z Podkarpacia. Dlaczego? Część z nich nie bierze udziału w żadnych rankingach szkół wyższych. – Porównywanie wyłącznie szkół wyższych nie może być obiektywne (…) Pełny obiektywizm pokazywać mogą dopiero rankingi, w których porównane zostaną kierunki studiów prowadzone przez uczelnie – czytamy na stronie internetowej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

***

Cieszy wysoka ocena WSIiZ-u oraz trzech uczelni zawodowych, chociaż trzeba przyznać, że konkurencja w gronie tych ostatnich jest zdecydowanie najsłabsza. Chociaż ranking „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” nie oddaje pełnego i wiernego miejsca podkarpackich uczelni w krajowej stawce, to jednak może być pewnym wyznacznikiem dla niezdecydowanych jeszcze tegorocznych maturzystów.

Podkarpackie uczelnie w rankingach „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”
Ranking niepublicznych uczelni magisterskich 2012:
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie
3. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie

7. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Ranking uczelni akademickich 2012:
1. Uniwersytet Jagielloński
2. Uniwersytet Warszawski
3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

51. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

54. Uniwersytet Rzeszowski

Ranking niepublicznych uczelni zawodowych i PWSZ:
1. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu
2. Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie
3. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie

8. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie

11. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

14. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu

26. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku

37. Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Wł. Findysza w Jaśle

69. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli

Arkadiusz Rogowski

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.