Jak zabezpieczyć kwiaty i krzewy przed zimą

- Co roku, kiedy zbliża się sezon jesienny powinniśmy chronić nasze rośliny przed niekorzystnym wpływem nadchodzącego chłodu. Obecnie nasz klimat coraz bardziej ulega zmianie i zimy często są mroźne, ale brakuje im śniegu, który jest naturalną ochroną roślin i zapobiega ich przemarzaniu - mówi Tadeusz Pacosz, działkowiec z Rzeszowa.

Coraz chłodniejsze noce i jesienne przymrozki to znak, że już czas myśleć o odpowiednim zabezpieczeniu ogrodowych roślina na przyjście zimy.

Wiele roślin, które zasadziliśmy w naszych ogrodach pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Dlatego mróz, jaki towarzyszy zimie, może być dla nich zabójczy. Pamiętajmy więc, by ochronić nasze rośliny przed szkodliwym działaniem niskiej temperatury i to na długo przed jej znaczącym spadkiem.

Pierwszy chłód rośliny odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych. Dlatego do okrywania powinniśmy przystąpić dopiero po pierwszych przymrozkach. Przedwczesne zabezpieczanie zaszkodzi bowiem naszym krzewom i kwiatom, może nastąpić ich przegrzanie, a sztuczne ciepło zgromadzone pod okryciem, odczują jako przedłużenie sezonu. Warto też pamiętać, że rośliny stają się bardziej odporne na niskie temperatury, gdy późnym latem zaprzestaniemy nawożenia ich azotem.

Czym okryć grządki

Jednym z najbardziej naturalnych zabezpieczeń dla roślin jest pokrywa śnieżna. Niestety, coraz częściej w Polsce zdarzają się zimy bez białego puchu lub jest go po prostu za mało. Poza tym często jest tak, że spadek temperatury następuje długo przed tym, zanim pojawi się sam śnieg. Dlatego o bezpieczeństwo naszych roślin musimy zadbać sami. Oto kilka sprawdzonych sposobów.
– by ochronić swoje grządki okryjmy je gałązkami świerku lub jodły, które stworzą im tak zwane zadaszenie. Pamiętajmy jednak, by nie było ono zbyt szczelne, bowiem brak dostępu świeżego powietrza może spowodować, że roślina zacznie gnić.
– doskonałe pokrycie stanowi mulcz korowy oraz kompost, które zabezpieczą przed utratą wilgoci i zamarznięciem.
– zdarza się także, że ogrodnicy używają też osłony z liści. Ważne jest jednak, by były one zdrowe.

Ściółka chroni przed zimnem

Rośliny zrzucające liście wymagają wymulczowania (ściółkowania), czyli utworzenia  pokrywy ochronnej gleby mającej na celu zminimalizowanie niekorzystnych skutków mrozu. Jako mulczu można używać zarówno materii organicznej (np. słoma, kora, skoszona trawa itp.) jak i nieorganicznej (różnorodne maty z tworzyw sztucznych – czarna włóknina). Ma to za zadanie chronić nie tylko przed zimnem, ale i dostarczyć substancji pokarmowych i próchnicy.

Jak zabezpieczyć poszczególne krzewy?

Różaneczniki i azalie – okopcować suchą ziemią – kopczyk o wys. około 20 cm. można zabezpieczyć dodatkowo gałązkami iglaków.
Róże – okopcować suchą ziemią – kopczyk o wys. około 20 cm, nie należy przycinać pędów bowiem zatrzymują one śnieg. Trochę trudniej zabezpieczyć róże pienne – trzeba je delikatnie przygiąć do ziemi i okopcować koronę. Również młode róże pienne należy zdjąć z podpór i przykryć kopczykiem.
Wrzosy i wrzośce – po pierwszych przymrozkach wrzosowisko przykryć na zimę gałązkami sosnowymi w żadnym wypadku opadłymi liśćmi bo może to powodować ich gnicie.
Ostrokrzewy – poniżej -15 stopni Celsjusza mogą wymarzać, dlatego powinny być sadzone z zacisznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Najlepiej owinąć je słomianymi matami.
Hibiskusy ogrodowe – najlepiej owinąć słomianymi matami ewentualnie zabezpieczyć gałązkami iglaków.
Powojniki – naziemne części powojników należy zabezpieczyć słomianymi matami, postępując bardzo ostrożnie gdyż jest to roślina krucha i delikatna.
Hortensje – są zupełnie nieodporne na niskie temperatury i należy je szczelnie okrywać i zabezpieczać.
Magnolie – młode rośliny najlepiej okryć słomą. W czasie ostrych zim mogą zostać uszkodzone pąki kwiatowe – wtedy magnolie nie zakwitną. Wrażliwsze na mrozy są magnolie purpurowe i pośrednie, mniej japońskie i gwiaździste.
Berberysy – odmiany zrzucające liście są odporne na mrozy; trochę wrażliwsze są odmiany zimozielone; np. berberys Julianny powinien być owinięty przed mrozem – szczególnie dotyczy to młodych krzewów.
Forsycja – niezbyt ostre zimy jej nie szkodzą ale w czasie silnych mrozów mogą przemarzać pąki kwiatowe, dlatego najlepiej sadzić ją w zacisznych, osłoniętych od wiatru miejscach.
Bukszpany – na obszarach Polski o łagodniejszym klimacie nie trzeba zabezpieczać jeśli rośnie w miejscu osłoniętym od wiatru.

bp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
Mariola
4 lat temu