Jak zaoszczędzić na rachunkach

Zaglądasz do skrzynki i znajdujesz kolejny rachunek, jeszcze wyższy od poprzedniego… Narzekanie niewiele pomoże. Poszukaj przyczyn zbędnych wydatków i wprowadź zmiany, pozwalające oszczędzić energię i wydatki.

Czuwanie urządzeń

* Jak dowodzą badania, aż 20 proc. energii zużywanej w Europie pochodzi z urządzeń używających trybu stand-by” – to podstępny pożeracz energii. Niemal każde urządzenie RTV jest wyposażone w taką opcję. Objawia się to świeceniem diody, sygnalizującej tryb podtrzymania. Pozostawianie włączonej do kontaktu wtyczki telewizora kosztuje rocznie 25 zł.

* Powszechny błąd użytkowania dotyczy drukarki. Ponad 90 proc. jej energii zużywanej jest w ciągu roku na stand-by. Pozostałe 10 proc. to samo drukowanie.

* Nie zostawiaj także w gniazdku zasilaczy czy ładowarek do telefonu komórkowego. Pożerają prąd nawet wtedy, gdy urządzenia, którym służą, nie są do nich podłączone.

* Wyłączaj radio, telewizor itp., gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż 15 minut. Poniżej tego czasu zużycie energii przy ponownym włączeniu jest większe niż potencjalne oszczędności.

W łazience

* Bierz krótki prysznic, zamiast leżeć wannie. Prysznic wymaga mniej wody i energii na ogrzanie jej, niż kąpiel. W wannie zużywa się jednorazowo 100-200 litrów wody, podczas gdy pod prysznicem zużywa się jej od 5 do 15 l/min.

* Zakręć wodę, gdy się golisz lub myjesz zęby. Nie ma potrzeby, by przez cały czas tych czynności woda niepotrzebnie płynęła. Poza tym należy starym zwyczajem korzystać z kubków do mycia zębów.

* Zainstaluj nowoczesne, oszczędne baterie, które pozwolą na ograniczenie zużycia wody.

* Stare typy spłuczek, tzw. górnopłuki, mają pojemność ok. 10 litrów i tyle za każdym razem wody zużywają. Ekonomiczniejsze są kompakty wyposażone w rezerwuary 6-litrowe.

* Dodatkowo zużycie wody ograniczy zainstalowanie tzw. stopera, puszczając wodę możemy regulować jej przepływ przez dłuższe lub krótsze naciskanie przycisku lub użycie przycisku STOP.

* Dobrym rozwiązaniem jest też przycisk dwudzielny, umożliwiający opróżnienie całego zbiornika lub tylko połowy.

* Napraw kapiące krany, wymieniając uszczelki. Jeśli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę, prowadzi to do utraty wody 11 935 litrów rocznie.

W kuchni

* W czajniku należy zagotowywać tylko taką ilość wody, jaka jest potrzebna.

* Do potraw wymagających dłuższego gotowania lepszy jest szybkowar (zaoszczędzamy w ten sposób proc. czasu i około proc. energii).

* Płomień poza garnkiem to marnowana energia. Wielkość garnka powinna być dopasowana do wielkości płyty grzejnej (optymalne rozwiązanie – średnica garnka o 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej).

* Nie rezygnuj z pokrywki. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30 proc.

* Kupując patelnie czy garnki, pamiętaj, że  aluminiowe i miedziane dna dobrze przewodzą ciepło.

* Czyść garnki. Warstwa spalenizny na zewnętrznej stronie sprawia, że do podgrzania potraw zużyjesz nawet o połowę energii więcej niż wtedy, gdy naczynie jest czyste.
* Usuwając systematycznie kamień w naczyniach do gotowania wody, możesz  zaoszczędzić do 10 proc. energii.

* W przypadku kuchni elektrycznej można wykorzystać już dostarczoną energię cieplną i wyłączać płytę grzejną na 10 min. przed końcem gotowania. Ciepło wciąż jeszcze będzie promieniować.

* Część modeli tosterów ma dodatkową możliwość podgrzewania bułek i bagietek. Korzystanie z tego zamiast z piekarnika, pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do 90 proc. energii.

* Kuchenka mikrofalowa zużywa mniej energii do przyrządzenia konkretnej potrawy niż tradycyjny piekarnik.

* Przykrywaj produkty wkładane do kuchenki. Dzięki temu woda zostanie zatrzymana w potrawie, a Ty nie będziesz musiał tak często myć wnętrza kuchenki.

* Z punktu widzenia dietetyki większy udział potraw surowych (surówki, owoce) może nie tylko zaoszczędzić energię i wspomóc zdrowie.

* Niektóre potrawy lepiej blanszować niż gotować – nie tracimy wtedy wielu cennych składników naturalnych.

* Warto korzystać z piekarnika wyposażonego w specjalne wkładki, zmniejszające jego objętość: mniejsza powierzchnia – mniejsze zużycie prądu.
Nie otwieraj zbyt często piekarnika podczas pieczenia – straty temperatury są wysokie, co przedłuża czas przygotowania potraw.

* Gdy przyjdzie Ci zmienić kuchenkę, pamiętaj, że pewne rodzaje płyt grzejnych do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii: płyta elektryczna żeliwna wykazuje niską sprawność, ceramiczna większą, a indukcyjna największą. Sprawność wpływa na zużycie energii.

Zakup sprzętu

* Kupując sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę na jego efektywność energetyczną. Najbardziej przyjazne dla portfela są urządzenia klasy A++. A+, A, najmniej – D, C i B. Energooszczędna lodówka zużywa około 1/3 energii elektrycznej mniej, a pralka – nawet o połowę.

* Zanim kupisz nowe urządzenie elektryczne, sprawdź, które pobiera mniej mocy – jest to podane w watach np. urządzenie o mocy 1 000W zużywa w ciągu godziny 1kWh prądu, a urządzenie o mocy 500W tylko 0,5kWh.

* Gdy kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę na jego pobór mocy, litera „A” oznacza najniższy, zaś „G” najwyższy.

* Najnowocześniejszy i najdroższy sprzęt nie zawsze znaczy energooszczędny (np. telewizory plazmowe – choć dużo kosztują – pochłaniają więcej energii niż standardowe odbiorniki).

Pranie

* Jeśli masz bardzo starą pralkę, rozważ zakup. Nowa pralka zużywająca ok. 50 litrów wody potrzebuje tylko 1/3 energii w porównaniu do pralki sprzed 25 lat.

* Ceny jednostkowe prądu w porze nocnej (godz. 22.00-6.00) w zależności od taryfy i dostawcy energii są nieporównanie niższe niż w dzień. Trzeba jednak mieć zaznaczoną taką opcję w umowie.

* Pranie wstępne należy stosować tylko wtedy, gdy rzeczy są mocno zabrudzone.
Rezygnując z prania wstępnego, możemy zaoszczędzić 20 proc. wody i energii. Warto prać w niższej temperaturze. Przy średniozabrudzonej bieliźnie wystarczy używać programów 30 i 400C.

* Używaj pralki, kiedy wiesz, że włożysz do niej dużo rzeczy.

* Jeśli jest taka możliwość, należy zmniejszyć czas wirowania o połowę, a wydłużyć czas płukania o 10 preoc., osiągnięty efekt będzie taki sam, a oszczędność energii elektrycznej wyniesie 20 proc.

* Nie susz w suszarce nieodwirowanego prania, wymaga to ogromnych nakładów ciepła i podnosi wilgotność pomieszczenia.

* Jeżeli nie zależy Ci na czasie, to wybierz tradycyjną metodę suszenia prania. To nic nie kosztuje, a ubrania będą mniej zniszczone.

Zmywanie

* Stosując zmywarki, oszczędzamy wodę i energię. Tą samą ilością wody zmywarka zmyje do trzy razy więcej naczyń niż my podczas mycia ręcznego. Zużyje mniej energii na podgrzanie wody.

* Zmywarkę trzeba ładować do pełna, wtedy w pełni wykorzystujemy potrzebną energię.

* Należy używać oszczędnego programu suszenia.

Schładzanie

*  Wymiana 10-letnich i starszych lodówek na nowe pozwala zaoszczędzić nawet 45 proc. kosztów energii.

*  Bardziej energooszczędne okazują się lodówko-zamrażarki, niż osobne wolnostojące lodówki i zamrażarki. Zamrażarki zużywają ok. 20% mniej prądu niż zamrażalniki, ale aby opłacało się ją włączyć do prądu, powinna być przynajmniej w 2/3 zapełniona.

* Ważne jest systematyczne rozmrażanie. Szron o grubości 3 mm powoduje zwiększenie zużycia energii o 10 proc., a 7 mm szronu zwiększa dwukrotnie jej dotychczasowy pobór.

* Krata wywietrznika lodówki nie może być zakryta.

* Do lodówki wstawiaj tylko produkty schłodzone.

* Niektóre rzeczy rozmrażaj na dolnej półce w lodówce, pochłaniają one ciepło jej wnętrza i w rezultacie lodówka zużyje mniej energii.

* Należy dbać o prawidłowy stan uszczelek. Sprawdź szczelność drzwi lodówki – włóż pomiędzy nie kartkę papieru. Jeżeli da się ją z łatwością wyciągnąć, to znaczy, że trzeba wymienić uszczelkę.

* Lodówka powinna być ustawiona z dala od wszelkich źródeł ciepła i promieni słonecznych.

* Krata skraplacza lodówki (z tyłu) nie może być przykryta.

* Trzeba też pozostawić wolą przestrzeń między tylną ścianka lodówki a ścianą, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza z wymiennika ciepła z tyłu urządzenia.

* Ergonomiczne rozłożenie produktów w lodówce pozwala skrócić czas sięgania po nie, zatem czas utraty wychłodzonego powietrza będzie odpowiednio krótszy.

* Wyjeżdżając na urlop warto zmniejszyć temperaturę w lodówce o kilka stopni, a przed dłuższą nieobecnością lepiej wyłączyć ją i pozostawić otwarte drzwi.

* Rozmrażamy zamrażarkę regularnie, zwłaszcza gdy grubość szronu dochodzi do 5 mm.

* Szczelnie pakuj przechowywane produkty.

Oświetlanie

* Zmień żarówki na energooszczędne (tzw. świetlówki kompaktowe). Zużywają o 80 proc. energii miej niż te tradycyjne, a do tego są co najmniej 10-krotnie trwalsze, przy 5-krotnie wyższej efektywności świetlnej. Pomimo wyższej ceny koszt ich zakupu zwraca się nie tylko poprzez zaoszczędzenie energii.

* Zakładanie żarówek na energooszczędne ma sens tylko wtedy, gdy światło świeci się dłużej niż godzinę dziennie.

* Gaś światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej. Częste wyłączanie i włączanie żarówki to większe zużycie energii niż pozostawienie światła na chwilę nieobecności.

* W przypadku oświetlenia zewnętrznego, dobrze zastosować czujnik ruchu, wówczas światło zapali się tylko wtedy, gdy ktoś będzie w rejonie oświetlanym.

* Pomaluj sufit i ściany na jasne kolory. Biel najlepiej odbija światło.

Ogrzewanie

* Zmieniając grzejnik, należy wybierać taki, który posiada możliwość regulacji temperatury za pomocą termostatu

* Przed wietrzeniem pomieszczenia pamiętaj o zakręceniu termostatu, ponieważ niektóre grzejniki automatycznie podnoszą temperaturę, gdy w pomieszczenie oziębi się.

* Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie. Szeroko otwarte okna w przeciwległych pokojach wytworzą przeciąg, wietrząc jednocześnie wszystkie pomieszczenia.

* Jeśli trzeba, okna uszczelniaj starannie, ale zwykłymi uszczelkami – z gąbki. Gumowe zbyt szczelnie izolują mieszkanie i w konsekwencji mogą doprowadzić do jego zawilgocenia.

* Wyjeżdżając na dłużej, zostaw termostat ustawiony na “śnieżynkę” (symbol gwiazdki). Dzięki temu instalacja będzie działać na minimalnym poziomie jako ogrzewanie dyżurne, ograniczając wydatki, a jednocześnie nie dopuszczając do zamarznięcia grzejników.

* Grzejników nie zasłaniaj meblami, grubymi zasłonami ani suszonym praniem. To blokuje ciepło, które wydzielają.

* Nie należy malować kaloryferów kolejną warstwą farby – najpierw usuń poprzednią. Pamiętaj też, że zakurzone kaloryfery słabiej gorzej.

* Pomocne jest również zamontowanie ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest on kierowany do wewnątrz.

* Mimo zimy, nie podkręcaj przesadnie grzejników. Najlepsza temperatura dla pokoi dziennych to 20 st. C. Na noc dobrze jest obniżyć nieco temperaturę, co sprzyja lepszemu snu.

Porządki

* Prasowanie należy rozpocząć od tkanin wymagających niższej temperatury, nie będzie wówczas potrzeby schładzania żelazka. Korzystanie z funkcji nawilżania powoduje zwiększenie zużycia energii o 20 proc..

* Przy odkurzaniu należy regulować moc pracy urządzenia, w zależności od sytuacji.  Należy tez co jakiś czas wymieniać zbiornik kurzu, nie czekając aż wskaźnik sygnalizujący konieczność wymiany zadziała, bo wówczas zużycie energii rośnie o ok.50 proc.

Kontrola nad budżetem

Nie tylko rachunki za energię odchudzają nam portfel. Przez miesiąc lub choćby tydzień spróbuj notować wszystkie wydatki, nawet najdrobniejsze. To żmudne, ale pomocne w uświadomieniu sobie wielu, zupełnie niepotrzebnych strat. W ten sposób łatwiej dostrzec, na co najczęściej wydaje się pieniądze i czy warto – z perspektywy czasu łatwiej ocenić opłacalność i sensowność zakupu

hk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments