Jak zaplanować wakacyjny wyjazd za granicę

Fot. Archiwum

Tanio wykupione ubezpieczenie podróży nie zagwarantuje nam właściwej pomocy w razie wypadku.

Planujesz wyjazd na wczasy i chciałbyś odwiedzić obce kraje? Zastanawiasz się czy zorganizować go samodzielnie czy zaufać usługom Biura Podróży? Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać.

Czas urlopów letnich jest nadal przed nami. Wielu snuje plany w tym zakresie już od zimy, inni dopiero zaczynają rozważać opcje wyjazdu. Jest kilka spraw, o których trzeba pamiętać aby nasze wakacje były udane. Zasadnicze pytanie brzmi; dokąd chcemy się udać. Od tego będą bowiem zależały wszystkie kolejne czynności jakie powinniśmy poczynić zanim wyruszymy w podróż aby nie okazała się ona horrorem.

Ubezpieczmy się

Jeśli wyruszamy w podróż z biurem turystycznym, z ustawy o usługach turystycznych mamy zagwarantowane ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) i NKW(kosztów nieszczęśliwych wypadków). Jeśli zdecydujemy się na samodzielny wyjazd, koniecznie musimy zadbać o takie ubezpieczenia w indywidualnym zakresie. Wykupiona polisa to gwarancja spokojnego i bezstresowego wypoczynku w razie pojawienia się niespodziewanych okoliczności (drobne złamania, kradzieże, doraźna pomoc medyczna). Ubezpieczenie możemy nabyć indywidualnie w Firmie Ubezpieczeniowej lub w Biurze Podróży. Cena za dobre ubezpieczenie waha się w granicy 5 PLN za jeden dzień. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na warunki nabywanej umowy ubezpieczenia. Zdarza się, iż tanio wykupione ubezpieczenie tak naprawdę nie zagwarantuje nam pomocy w razie wypadku. Kolejnym typem ubezpieczenia przydatnego w podróży jest OC, które szczególnie przyda nam się w razie nieumyślnego spowodowania szkody na osobach trzecich bądź mieniu.

Ważne dokumenty

Ważne jest aby dokumenty, jakimi będziemy się legitymować w czasie podróży były cały czas w bezpiecznym miejscu, nie narażone na kradzież czy zaginięcie. Aby uniknąć kradzieży pieniędzy starajmy się w miarę możliwości używać karty płatniczej plastikowej. W razie jej kradzieży bez problemu będziemy w stanie zablokować jej użytkowanie i poniesiemy mniejsze straty. Aby móc wjechać do krajów poza UE wymagana jest wiza. Bywa, że na wyrobienie wizy trzeba czekać od kilku do kilkunastu dni, dlatego dobrze jest wcześniej zorientować się o procedurach jej wyrobienia.

Jeśli jedziemy autem

Kolejna kwestia to środek transportu. Najczęściej wybieramy własny samochód, który zapewni nam swobodę poruszania się i nieograniczone możliwości planowania czasu podróży. Poruszając się samochodem po UE wystarczy że dopilnujemy aby nasze ubezpieczenie było ważne. Jadąc poza granice UE konieczna będzie inwestycja w zieloną kartę.

Jakie przepisy warto znać

Ważną kwestią w podróży zagranicznej są przepisy celno-dewizowe, z którymi warto zapoznać się zanim ruszymy w trasę. Równie istotne są przepisy ruchu drogowego w kraju naszej destynacji turystycznej. Warto zapoznać się z taryfikatorami mandatowymi, jakie będą nas obowiązywać, aby nie stracić niepotrzebnie pieniędzy przeznaczonych na atrakcje turystyczne. Turystyczny kodeks etyczny to dodatkowa kwestia, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Liczy się bowiem, aby bez względu w jakie w miejsce się udamy były poszanowane wartości kulturowe lokalnej ludności.

Roaming

Kolejna rzecz to upewnienie się, czy operator naszej sieci komórkowej w swojej ofercie posiada korzystne warunki roamingowe. Na terenie samej UE przepisy w tym zakresie są uregulowane prawem wspólnotowym i raczej nie powinny zaskoczyć nas koszty rozmów między krajami członkowskimi.

Podróże kształcą

Liczy się również przygotowanie merytoryczne (mapy, przewodniki, kalendarze imprez) które nie pozwoli nam ominąć na naszej trasie ważniejszych punktów czy atrakcji turystycznych lub świąt). Jeśli zapomnimy przygotować się od strony merytorycznej do wyjazdu, tak naprawdę wiele z niego nie wyniesiemy. Podróże kształcą, jednak warto jest przygotować się do przyjęcia tej wiedzy.

O co zadbać przed wyjazdem

- Ubezpieczenie
- Ważny dokument tożsamości (dowód – EU, paszport – poza EU)
- Wiza (jeśli jedziemy poza UE)
- Roaming w telefonie
- Numery telefonów alarmowych
- Zapoznanie się z kulturą odwiedzanego miejsca

Nasz Ekspert – Ryszard Truchanowicz, Biuro Podróży Gromada

- Bezpieczną i udaną podróż zapewni nam posiadane ubezpieczenie wykupione przed wyjazdem. Jednak o własne bezpieczeństwo powinniśmy dbać również sami, zabierając ze sobą apteczkę pierwszej pomocy bądź pamiętając o szczepieniach, jeśli wybieramy się w tropiki. Planując wypoczynek na terenie Unii Europejskiej lub w Basenie Morza Śródziemnego szczepienia nie są konieczne. Jednak powinniśmy pilnować aby woda jaką spożywamy nie była skażona (najlepiej pić wodę konfekcjonowaną).

Katarzyna Lewandowska

do “Jak zaplanować wakacyjny wyjazd za granicę”

  1. Trejwizzz

    Ubezpieczenie to najsensowniej dokupywać tam, gdzie już coś mamy. Ja miałem AC z ubezp. bagażu w Generali i do tego dokupiłem Assistance i to już dawało poczucie spokoju w razie co.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.