Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?

Dobrze wywietrzony pokój i odsłonięty grzejnik dodatkowo wyposażony w termostat zagwarantują nam dużą oszczędność zużywanej energii na ogrzanie pomieszczenia.

Rachunki za ogrzewanie mogą być niższe, a nasze mieszkania ciepłe i przytulne.

Choć ceny ciepła niezbędnego do ogrzewanie mieszkań co roku są wyższe to my sami możemy sprawić, że nasze rachunki wcale nie będą rosnąć. Wszystko to za sprawą kilku prostych zasad, dzięki ich zastosowaniu oszczędzimy pieniądze, nie przykręcając kurków. Wręcz przeciwnie, odczujemy więcej ciepła.

Jak oszczędzać ciepło, by nasz rachunki były mniejsze:

– załóżmy termostaty
Dziś są standardem, ale wiele instalacji, które montowane były jakiś czas temu, nie są w nie wyposażone. Tymczasem dzięki termostatom, możemy regulować temperaturę zarówno w całym domu lub jego poszczególnych częściach.
– zadbajmy o szczelność okien
Nieszczelna okna i drzwi to dodatkowa utrata ciepła. Może ona wynieść nawet 50%. Jeśli nie stać nas na wymianę, warto przed rozpoczęciem sezonu grzewczego je dodatkowo uszczelnić. W sprzedaży jest szeroka gama uszczelek.
– nie przesadzajmy z ogrzewaniem
Optymalna temperatura w pomieszczeniach winna wynosić maksymalnie 21 stopni C. Nie warto zatem przesadzać regulacją ogrzewanie. Pamiętajmy, że zwiększenie ciepła o zaledwie 1 stopień C, spowoduje wzrost zużycia energii o 10 proc.
– nie wyłączajmy ogrzewania
Niektórzy gdy wychodzą np. do pracy całkowicie wyłączają ogrzewanie. To duży błąd. Pobór ciepła przy ponownym uruchamianiu instalacji, jest dużo wyższy, aniżeli ten, który nastąpi po zmniejszeniu temperatury na czas naszej nieobecności.
– odsunąć zasłony i firanki
– 5-10 min przed wietrzeniem zamknąć zawory termostatyczne w wietrzonym pokoju
– otworzyć szeroko drzwi balkonowe lub okno (najlepiej dwa skrzydła)
– w czasie wietrzenia zamknąć drzwi do wietrzonego pokoju
– po przewietrzeniu, zamknąć balkon lub okno
– po około 5 minutach, po zakończeniu całej czynności, otworzyć grzejnikowe zawory termostatyczne.
– nie ogrzewajmy pustych pomieszczeń, minimalizujmy zużycie ciepła podczas nieobecności w domu i w nocy

Bardzo ważne jest, by nie zużywać ciepła tam gdzie jest ono niepotrzebne. Wychodząc z domu pamiętajmy, by obniżyć temperaturę w grzejnikach poprzez skręcenie termostatów. Tak samo możemy postąpić w przypadku pomieszczeń, w których najmniej przebywamy. Tam można ustawić zawory na najniższym poziomie i pozostawić je w takiej pozycji do końca sezonu grzewczego. Warto również pamiętać o zmniejszeniu temperatury w nocy. Kiedy śpimy w pokoju powinno być nie więcej niż 18 stopni. To zapewni nam lepszy odpoczynek i dodatkową oszczędność energii.

– nie zasłaniajmy grzejników zasłonami lub meblami
Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 % ciepła. Pamiętajmy, że grzejnik działa w sposób prawidłowy, jeżeli ma swobodny przepływ powietrza wokół siebie. Przysłanianie go spowoduje, że będzie oddawał ograniczone ciepło i praktycznie będzie ogrzewał np. zastawiające go meble. Zasłonięcie grzejnika zasłoną spowoduje, że ogrzane powietrze będzie od razu wywiewane przez nasze okna (zwłaszcza jeżeli są nieszczelne). Ciepło zostanie niepotrzebnie utracone, a pokój niedogrzany.
– korzystajmy z energii słonecznej w ciągu dnia
Pamiętajmy, by wychodząc z domu nie zasłaniać okien żaluzjami ani zasłonami. Będą one odbijać promienie słoneczne a w mieszkaniu będzie panował zmrok. Im więcej wpadnie promieni słonecznych przez okna, tym bardziej pomieszczenie będzie nagrzane. Rozgrzane ściany będą oddawać ciepło do wieczora, co pomoże nam na dodatkową oszczędność energii.

Ciepło ucieka przez klatkę schodową

Należy dbać o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych, takich jak klatki schodowe, piwnice czy suszarnie. Zbytnie wychłodzenie budynku, szczególnie w okresach przejściowych, powoduje zwiększony pobór ciepła przy uruchomieniu ogrzewania – dlatego dbać należy o utrzymanie stałej temperatury ścian.

Jeśli zauważysz usterki w budynku takie jak:

– brak szyb na klatkach schodowych, suszarniach, pralniach, piwnicach
– nie domykające się drzwi wejściowe
– intensywne grzanie grzejników na klatkach schodowych
– ubytki w izolacji instalacji centralnego ogrzewania
zgłoś się do administratora budynku i powiadom go o takiej sytuacji. Dzięki temu zaoszczędzisz Ty i Twoi sąsiedzi.

Nasz ekspert radzi
Wiesław Sztajura, właściciel firmy budowlanej w Rzeszowie
– Każdy doskonale wie, jak wiele kosztuje nas ogrzewanie w sezonie zimowym. Zróbmy więc wszystko, by ta z roku na rok droższa przyjemność została wykorzystana przez nas w stu procentach. Najczęstsze błędy, jakie popełniamy to przysłanianie grzejników grubymi zasłonami, firanami lub co gorsze meblami. Ciepło idące z kaloryfera odbija się od nich i “ginie” przy szybie. Pamiętajmy także o szczelnych oknach. To przez nie ucieka z domu co najmniej ponad 50% ciepła. Oprócz regulowania temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych lub, warto taką czynność na trwałe zastosować w kuchni. Tam zawsze będzie cieplej, poprzez częste gotowanie i pieczenie itp. Zalecałbym również zwrócenie uwagi na klatki schodowe. W przypadku, gdy będą tam nieszczelne lub nie zamknięte okna, większość chłody i wilgoci wślizgnie się nam pod drzwi mieszkania lub też sprawi ogólne wychłodzenie się bloku.

bp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
włodek
włodek
8 lat temu

i sam myślałem podobnie, dopóki nie zacząłem z ciekawości czytać więcej na temat termomodernizacji popytałem znajomych i od zeszłego roku mam ocieplony dom 12 cm kropkowanym styropianem termo organiki i nikt mi nie wmówi, że to strata pieniędzy. lata przepłacania za ogrzewanie, a wystarczyło wcześniej zainwestować, ale co zrobić, taka ludzka natura, że zawsze człowiekowi szkoda, ale muszę powiedzieć jeszcze, że ocieplenie domu ma zalety nie tylko zimą, przez okres upałów w domu było chłodno i przyjemnie, chociaż w tym roku już chyba nie trzeba będzie się chronić przed gorącem. pozdrawiam!

kazik
kazik
8 lat temu

zgadzam się, przez drzwi i okna ucieka aż do 20% ciepła! przez ściany nawet do 30%! więc wszelkie sposoby wydają się być skuteczne, ocieplenie tym bardziej, że to inwestycja na lata.

rysiek
rysiek
8 lat temu

Bardzo fajny artykuł :). Jest jeszcze jeden sposób z którego korzysta moja znajoma. Ma mieszkanie, które nie było remontowane od lat. Co za tym idzie szczelność drzwi czy okien nie jest juz taka jak kiedys. Kupiła sobie nakładkę uszczelniającą, którą wkłada pod drzwi w pokoju. Twierdzi, że pomaga :)

antony
antony
8 lat temu

ale niestety ciepło ucieka nie tylko przez nieszczelne okna, ale i przez ściany, dlatego ważna jest termomodernizacja. niektórzy uważają, że to pieniądze wyrzucone w błoto, ale dobrze zrobiona i wysokiej jakości materiałem pozwala oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a ichyba nic nie jest ważniejsze od komfortu we własnym domu.