Jak zmieniło się Podkarpacie w 2012 roku

W grudniu otwarto Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2, choć realnie funkcjonuje od czerwca. Trzykondygnacyjny budynek kosztował ok. 44 mln zł. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Niewątpliwie największą inwestycyjną porażką roku jest okrągła kładka dla pieszych w Rzeszowie.

Ten rok był pełen inwestycji. W Rzeszowie realizowano m.in.: remont ul. Podkarpackiej, rewitalizację parku przy ul. Dominikańskiej i powstawanie nowych, niekoniecznie trafionych i drogich obiektów. Jednak wszystkie te działania zmieniły Podkarpacie. Co nowego nam przybyło?

W styczniu odremontowano budynek dworca kolejowego w Przemyślu. Wybudowany w 1860 r. teraz odżył na nowo. Odtworzono jego pierwotny wygląd na podstawie fotografii.  Remont pochłonął ok. 25 mln zł.

Inwestycje w zdrowie, transport i sport
W lutym otwarto Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Centrum posiada dziecięcy oddział neurologiczny, oddział rehabilitacji dla dzieci, a także oddział rehabilitacji kardiologicznej dla dorosłych, stworzony z myślą o pacjentach oddziałów kardiochirurgii i kardiologii inwazyjnej. Inwestycja pochłonęła 60 mln zł.

W kwietniu zakończono budowę nowoczesnego terminalu w Jasionce. Trwała ona 15 miesięcy. Inwestycja kosztowała ok. 102 mln zł.

W maju zakończono budowę nowej trybuny i remont starej na Stadionie Miejskim w Rzeszowie. Prace pochłonęły ok. 42 mln zł. Wschodnią trybunę wyremontowano, a nowa zachodnia ma także dach, który – jak się niedawno okazało – przecieka. Po 6 miesiącach użytkowania stadion już musiał zostać poddanych pracom gwarancyjnym.

W maju otwarto spopielarnię w Stalowej Woli. Ta inwestycja kosztowała ok. 3 mln zł. Pierwsza spopielarnia zwłok w regionie powstawała siedem miesięcy i stanęła na terenie cmentarza komunalnego w Stalowej Woli. Specjalny piec był sprowadzany z Włoch.

W czerwcu w Rzeszowie ruszyła budowana przez trzy lata elektrownia wodna. Jej budowa pochłonęła 12 mln zł. Posiada przepławkę umożliwiającą przepływ ryb w dół i w górę Wisłoka. Otwarto też Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Można tu m.in. obejrzeć piece do wytopu szkła i oglądnąć szkło wyprodukowane przez związanych z Krosnem artystów. Inwestycja kosztowała ponad 23 mln zł.

W połowie roku otwarto skate-park w Rzeszowie. Stanął przy hali na Podpromiu po wielu prośbach i błaganiach miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach i BMX-ach, którzy aż do lipca mogli korzystać jedynie ze starej rampy stojącej pod mostem Zamkowym. Miasto zapłaciło za to ok. 1,5 mln zł.

Gruba kasa na edukację i drogi
W sierpniu zakończono budowę nowego kompleksu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Największa w historii Uniwersytetu Rzeszowskiego inwestycja pochłonęła 220 mln zł. Budynek charakteryzujący się unikalną wiszącą w powietrzu owalna aulą powstawał 2,5 roku.

Kierowcy od 10 września mogli korzystać z prawie 7-kilometrowego odcinka autostrady A4 Rzeszów Centralny – Rzeszów Wschodni. Budowa autostrady pochłonęła 440 mln zł. Równocześnie otwarto część drogi ekspresowej S19 Stobierna – Rzeszów Wschód. Wybudowano go za ponad 213 mln złotych.

U zbiegu ulic Piłsudskiego i Cieplińskiego w listopadzie otwarto Galerię Rzeszów, która stanęła na miejscu dawnego hotelu „Rzeszów”. Wybudowanie galerii o powierzchni 130 tys. metrów kwadratowych kosztowało ok. 500 mln zł. W listopadzie otwarto też okrągłą kładkę dla pieszych, która miała przyczynić się do usprawnienia ruchu na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej, a spowodowała więcej kłopotów niż pożytku. Ważąca ponad 700 ton zachcianka prezydenta Ferenca kosztowała nas, podatników, ponad 12 mln zł.

W grudniu otwarto obwodnicę Jarosławia, która, obchodząc miasto od północy, rozładowuje ogromne natężenie ruchu ma odcinku DK 4. Koszt to 431 mln zł.

Blanka Szlachcińska

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
elagajowyadsfrealistaOLA Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gajowy
Gość
gajowy

Zmieniło się ,że ho ho

adsf
Gość
adsf

Tylko , że ten dworzec w Przemyślu już zaczyna przeciekać i nikomu to nie przeszkadza.
Ani konserwatorowi zabytków , ani wykonawcy ani prezydentowi .

realista
Gość
realista

Ale o tym że faktycznie Oddział ten jest nie w pełni wykorzystywany tak jak powinien , z uwagi na brak zatrudnionego na nim personelu lekarskiego, że chorzy nadal z tego powodu długo czekają na pomoc (lekarz dyżurny z innego oddziału nim zejdzie musi dokończyć np.operację) ,to już ani słowem ? Komu pod prywatyzację ten Oddział wybudowano dowiemy się może niedługo.

ela
Gość
ela

Na nowym oddziale nie ma tomografu, więc pacjęci nawet ci w bardzo ciężkim stanie są przewożeni przez pzrzychodnie pełną oczekujących pacjentów do jedynego takiego sprzętu na drugim końcu szpitala. Nie jest to komfortowa sytuacja dla rzadnej ze stron. Zróbcie coś z tym.

OLA
Gość
OLA

w Przemyslu dworzec wyremontowano za 25 mln a Rzeszów ma nadal dworzec jak NA TOTALNEJ PROWINCJI!!!!!!

ROMAN
Gość
ROMAN

no pięknie – faktycznie nowy dworzec jest po remoncie rewelacyjny – ale nasuwa się pytanie co dalej- wydano 25 melonów i teraz one powinne pracować – czy tak się dzieje – czy teraz należy stać i oglądać ten obiekt i jęczeć z zachwytu – jaki piękny i wspaniały do następnego remontu w roku 2165 ?