Jak zostać żołnierzem zawodowym

Na Podkarpaciu jest duże zainteresowanie zawodową służbą wojskową.

RZESZÓW. Przyznają kategorie kwalifikujące do służby wojskowej

Już czwarty dzień trwa przyznawanie kategorii wojskowych. Przed komisjami wojskowymi stają młodzi ludzie. Już minęły czasy kiedy młodzież “migała się” przed otrzymaniem kategorii A, czyli świadczącej o tym, że jest się w pełni zdolnym do służby wojskowej.

Z rozmowy z młodymi mężczyznami oczekującymi na przyznanie im kategorii można stwierdzić, że zainteresowanie zawodem żołnierza jest niewielki. Zazwyczaj młodzi ludzie twierdzą, że mają inne powołanie, wspominają też o dużym ryzyku związanym z zawodem żołnierza. Obawiają się też możliwości wysłania na odległą wojnę, o nie polskie interesy. Pojawiają się też inne opinie.

– Jak skończę szkołę to rozważę możliwość zawodowej służby wojskowej – mówi Łukasz z Błażowej. – W tej pracy interesowały by mnie zarobki i adrenalina. Zawód żołnierza oferuje stabilne zatrudnienie i interesującą pracę. Musiałbym jednak swoją decyzję dobrze przemyśleć bo zdaję sobie sprawę z ryzyka jakie ta praca niesie.

Jak powiedział nam dr Marek Godek, przewodniczący komisji lekarskiej nr 2 w Rzeszowie, z roku na rok na komisjach jest coraz mniej chorych i nie zdolnych do służby wojskowej młodzieńców. Co roku wydaje się mniej decyzji dyskwalifikujących do służby w wojsku. – Minęły już czasy gdy młodzież “migała się” od kategorii A – dodaje dr Godek.

W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Rzeszowie jest duże zainteresowanie zawodową służbą w wojsku. Do takiej kariery wiedzie kilka dróg.

Jak zostać żołnierzem zawodowym?

1. Jeżeli odbyłeś zasadniczą służbę wojskową możesz starać się o przyjęcie do Narodowych Sił Rezerwowych a  stamtąd w szeregi zawodowych żołnierzy.

2. Jeżeli masz 19 lat, skończyłeś co najmniej gimnazjum możesz starać się o przyjęcie do 4 miesięcznej służby przygotowawczej poczym kolejnym krokiem będą Narodowe Siły Rezerwowych i dalsze starania o służbę zawodową.

3. Absolwenci szkół średnich i wyższych mogą skorzystać z możliwości jakie oferują im uczelnie wojskowe. Dla absolwentów szkół średnich w Polsce czeka 417 miejsc na uczelniach wojskowych.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments