Jak żyć, nie mając głosu?

– E-mail czy SMS nigdy nie zastąpi nam bezpośredniej rozmowy. Współczesne społeczeństwo jest oparte na różnych formach komunikacji, ale mowa nadal pozostaje główną i podstawową jej formą. Powoduje określone konsekwencje psychiczne, społeczne i zawodowe w życiu człowieka i znacząco oddziaływuje na jego jakość – mówi Dorota Szuber, otolaryngolog i specjalista foniatrii z Podkarpackiego Centrum Słuchu i Mowy w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. 16 kwietnia, w Światowym Dniu Głosu, zostaną zorganizowane tzw. dni otwarte, podczas których bezpłatnie można zbadać stan swojego głosu.

– Badania foniatryczne przeznaczone są dla osób, które zawodowo posługują się głosem, czyli dla aktorów, śpiewaków, spikerów radiowych i telewizyjnych oraz dla nauczycieli, którzy stanowią najbardziej liczną grupę zawodową wśród tych osób – mówi dr Dorota Szuber, otolaryngolog i specjalista foniatrii z Podkarpackiego Centrum Słuchu i Mowy w Rzeszowie.

16 kwietnia osoby “pracujące głosem” będą mogły zrobić badania foniatryczne: w Podkarpackim Centrum Słuchu i Mowy w Rzeszowie w godz. 10-13 oraz przejść ćwiczenia logopedyczne z emisji głosu w godz. 11-13 (nie wymagana jest wcześniejsza rejestracja). A także w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Rzeszowie przy ul. Hetmańskiej 120 w godz. 8-12 (między 8-13 porady logopedyczne). Rejestrację na nr telefonu 17 854-61-55.

Na czym polega badanie foniatryczne? – Na oglądaniu krtani (narządu wytwarzającego głos) w świetle stroboskopowym, czyli przerywanym z odpowiednią częstotliwością, tak aby można było zaobserwować ruch drgający fałdów głosowych, które wytwarzają głos. Do takiego badania potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt, który umożliwi nie tylko obserwację ruchu fałdów głosowych, ale także zapis takiego obrazu na dysku komputerowym – mówi dr Szuber.

Czy głos jest ważny?
Codzienne wysyłamy SMS-y, e-maile, piszemy blogi. Czy głos ma dla nas takie ważne znaczenie, żeby organizować Światowe Dni Głosu? – Myślę, że podstawowe. Każdy z nas na pewno spotkał się z tym, że przez SMS-a lub e-maila został źle zrozumiany przez odbiorcę, gdyż nie był w stanie poprzez taki środek przekazu uzewnętrznić swoich emocji, nastroju i czasami “drugiego dna” wypowiedzi, które możemy przekazać poprzez tempo mowy, tembr głosu, czy odpowiednie akcentowanie wypowiedzi i jej intonację – mówi dr Szuber.

– Musimy pamiętać, że głos to nie tylko zjawisko akustyczno-mechaniczne, ale odzwierciedlenie naszej psychiki, nastroju i emocji. Głos stanowi lustrzane odbicie naszej osobowości, jest przekaźnikiem nastroju i emocji. Tworzony jest przez krtań (organ zbudowany z chrząstki i mięśni umiejscowiony na szyi) i jest przedmiotem badań naukowych takich dziedzin nauki jak fizyka, akustyka, fonetyka, lingwistyka, psychologia i medycyna, a w szczególności laryngologia i foniatria.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o