Jaki arsenał kryje policyjny depozyt

- Jednostki broni do depozytu trafiają głównie po osobach zmarłych, od ludzi, którzy utracili uprawnienia do posiadania broni jak również od osób, którym Policja zabezpieczyła broń prewencyjnie - powiedział podkom. Piotr Skrabalak z KWP w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

Tylko w Super Nowościach podkarpacka policja prezentuje broń, która w ostatnich latach trafiła w wyniku zarekwirowania lub zdeponowania do Komendy Wojewódzkiej.

W depozycie Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, znajduje się około 320 sztuk broni palnej myśliwskiej, sportowej, bojowej, kolekcjonerskiej oraz gazowej. Najstarsza broń pochodzi z końca XIX wieku i pochodzi z Austro – Węgier oraz USA.

Zabezpieczona broń w depozycie podkarpackiej policji pochodzi z całego świata, m. in. z Niemiec, byłego ZSRR, Francji, a nawet Stanów Zjednoczonych.

Najwięcej broni po zmarłych właścicielach
–  Jednostki broni do depozytu trafiają głównie po osobach zmarłych, od ludzi, którzy utracili uprawnienie do posiadania broni jak również od osób, którym Policja zabezpieczyła broń prewencyjnie, przeciwko którym toczy się postępowanie karne. Osoba, która utraciła uprawnienie do posiadania broni, jest zobowiązana zgodnie z ustawą  o broni i amunicji, niezwłocznie zbyć broń i amunicję do tej broni. Jeżeli broń nie zostanie zbyta w terminie 30 dni, należy ją złożyć wraz z amunicją do depozytu właściwego organu Policji – informuje podkom. Piotr Skrabalak z KWP w Rzeszowie.

Osoba przekazująca broń i amunicję do depozytu, z wyjątkiem znalazcy broni i amunicji, oraz osoba, która weszła w posiadanie broni lub amunicji po osobie zmarłej, ponosi koszty związane z jej deponowaniem. Opłata jest pobierana po upływie roku od dnia jej złożenia do depozytu i obecnie wynosi 2,42 zł za jeden dzień.

Nieodebraną broń przejmuje Skarb Państwa
Jak długo broń jest przechowywana w depozycie? – Zgodnie z przepisami, Policja jest obowiązana wezwać uprawnionego do odbioru depozytu. Termin do odbioru depozytu wynosi 3 lata od dnia doręczenia wezwania do zadysponowania depozytem – informuje policja. Likwidacja niepodjętego depozytu z mocy prawa następuje w razie niepodjęcia depozytu przez uprawnionego i przechodzi na rzecz Skarbu Państwa.

Osoby, które utraciły uprawnienie do posiadania broni przechowywanej w depozycie, mają możliwość zbycia broni poprzez: złożenie pisemnego wniosku o zniszczenie broni,  złożenie pisemnego oświadczenie woli o przeniesienie własności broni na rzecz Skarbu Państwa, zbycie broni za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do obrotu bronią lub osobie fizycznej uprawnionej do jej zakupu na podstawie zaświadczenia wydanego przez właściwego Komendanta wojewódzkiego Policji lub Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

Mogą także pozbawić broń palną cech użytkowych przez uprawnionego przedsiębiorcę, wykonującego działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania broni. Dodatkowo – po osobie zmarłej – spadkobiercy mają możliwość nabyć broń jako pamiątkową po uprzednim udokumentowaniu nabycia broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia.

Cenna broń do muzeum, reszta na przetop
Do depozytu podkarpackiej policji trafia sporo broni z okresu II wojny światowej, nie brakuje także nowszych sztuk broni pochodzących z produkcji seryjnej. Od czasu do czasu zdarzają się jednak także takie jednostki, których wartość jest na tyle duża, że Policja może skorzystać z przepisów mówiących o nieodpłatnym przekazaniu broni na rzecz Skarbu Państwa, zainteresowanym placówkom muzealnym.

– Broń przeznaczoną natomiast do zniszczenia przekazuje się z depozytu do Wydziału Zaopatrzenia KWP w Rzeszowie na podstawie protokołu. Następnie w obecności komisji broń zostaje pozbawiona cech użytkowych poprzez fizyczne jej uszkodzenie w sposób uniemożliwiający ponowne przywrócenie jej wartości użytkowych. W dalszej kolejności uszkodzona broń zostaje umieszczona w metalowym pojemniku, zamknięte poprzez zaspawanie. Tak przygotowany pojemnik, zostaje przetransportowany w obecności komisji do Huty w Stalowej Woli i komisyjnie włożony do pieca hutniczego – informuje podkom. Piotr Skrabalak w KWP w Rzeszowie.

Depozytowe skarby
Jedne z ciekawszych z historycznego punktu widzenia egzemplarzy broni, które znajdują się obecnie w depozycie podkarpackiej policji to: rewolwer Reischrevolver M79 pochodzenie broni Niemcy – wzór z 1879, pistolet Steyr-Roth wz. 1908 pochodzenie Austro-Węgry, karabin wojskowy Lebel wz.1886/93 z Francji, karabin Winchester mod. 1895, pochodzenie Stany Zjednoczone, karabin samopowtarzalny Garand wz. 1936 pochodzenie Stany Zjednoczone, rewolwer Nagant wz 1895 pochodzenie Belgia produkcja ZSRR, pistolet Steyr mod. 1909 pochodzenie Austro-Węgry, pistolet wojskowy Luger 08 Parabellum (wz. 1908) pochodzenie Niemcy. Wartość tej broni policji szacuje od 1 do 5 tys. zł za sztukę.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments