Jakie będą dopłaty do mieszkań na Podkarpaciu?

W Rzeszowie 1 mkw. mieszkania objętego programem Mieszkanie dla Młodych może kosztować maksymalnie 4105 zł. Do droższych lokali dopłat na razie nie będzie. Fot. Arkadiusz Rogowski
W Rzeszowie 1 mkw. mieszkania objętego programem Mieszkanie dla Młodych może kosztować maksymalnie 4105 zł. Do droższych lokali dopłat na razie nie będzie. Fot. Arkadiusz Rogowski

KRAJ, PODKARPACIE. 1 stycznia 2014 roku rusza program Mieszkanie dla Młodych.

Po roku przerwy w 2014 ponownie ruszy program państwowych dopłat do kredytów hipotecznych na zakup mieszkania. „Rodzinę na Swoim” zastąpi „Mieszkanie dla Młodych”. Oprócz nazwy zmienią się również warunki, jakie należy spełnić, aby dofinansowanie otrzymać, oraz kwoty dopłat, zróżnicowane w zależności od regionu. Nowy program ma pomóc młodym Polakom w kupnie własnego M, a także rozruszać branżę budowniczą.

Wsparcie w ramach MdM będzie miało formę wkładu własnego do kredytu hipotecznego, wziętego tylko w złotówkach i przynajmniej na 15 lat. O dopłatę będą mogły ubiegać się osoby do 35. roku życia. Single i pary bezdzietne mogą otrzymać 10 proc. wartości kupowanego mieszkania, a rodziny i beneficjenci z dziećmi 15 proc. Jeśli w ciągu pięciu lat od transakcji urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, dostaną kolejne 5 proc.

MdM obejmie mieszkania oraz domy tylko z rynku pierwotnego, czyli nowo wybudowane, np. przez dewelopera czy spółdzielnie mieszkaniową. Osoby zainteresowane wsparciem będą mogły zakupić mieszkanie, które będzie miało nie więcej niż 75 mkw. bądź dom do 100 mkw. powierzchni. Rodzinom z co najmniej trójką dzieci nowy program zezwala na zakup mieszkania, mającego maksymalnie 85 mkw. lub domu do 110 mkw.

Jednak bez względu na wielkość mieszkania czy domu, w ramach programu MdM państwo dopłaci tylko do 50 mkw. jego powierzchni. Tym samym kupujący 50-metrowe mieszkanie otrzymają taką samą dopłatę jak nabywcy 75-metrowego.

Dopłaty do kredytu hipotecznego będą liczone od tzw. wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej, co znacznie ograniczy wybór mieszkań, na zakup których będzie można otrzymać dopłatę. Jak te limity kształtują się na Podkarpaciu? W Rzeszowie 1 mkw. mieszkania objętego MdM może kosztować nie więcej niż 4105 zł, w gminach przylegających do tego miasta 3678 zł, zaś w pozostałych gminach 3251 zł.

Dla porównania, limit dla Warszawy wynosi 5864 zł, dla Krakowa 4894 zł, dla Kielc 4537 zł, a dla Lublina 4230 zł. Ze wszystkich 16 miast wojewódzkich najniższe dopłaty będą właśnie w Rzeszowie i wyniosą tu maksymalnie 18,7 tys. zł.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zuzka
zuzka
7 lat temu

Wysokość opłat można obliczyć na tej stronie: http://mieszkaniedlamlodych.com/

mieszkaniec z pozydowskiej kamienicy
mieszkaniec z pozydowskiej kamienicy
7 lat temu

A co ty myslisz ze my poza granicami kraju kupujac domy to mamy te domy za poldarmo ? My placimy za nasze domy pozyczki na 7 do 12 procent (w zaleznosci od kraju) w stosunku ROCZNYM od calej pozyczonej sumy. Te pozyczki sa zazwyczaj na 25-30 lat i jedno zmalzonkow placi pozyczke a drugie utrzymuje rodzine. My tez splacamy pozyczke na dom placac 3 razy tyle ile pozyczylismy z Banku. My nie mamy dokumentu Prawa Wlasnosci dotad dopoki nie splacimy pozyczki do ostaniego centa i mieszkamy w bankowych domach. Wy teraz macie w Polsce to samo co my mamy na… Czytaj więcej »

gosc
gosc
7 lat temu

Kogo będzie stać na nowe mieszkanie tylko tych co pracują za granicą,ale oni nie maja zamiaru wracać.Pracując w Polsce i zaciągnąć kredyt to tak jakby sobie pętle na szyje zaciągnąć, bank i tak ludzi wykiwa wiec chce lepszego zabezpieczenia. Materiały i działki potaniały a mieszkania sa coraz drozsze, są za duże w stosunku do zarobków 150 tyś to max za mieszkanie.

myk
myk
7 lat temu

Mieszkałeś w pożydowskiej kamienicy chyba całe życie, więc miałeś mieszkanie za darmo i nawet cię nie stać na kupno mieszkania. Inni nie mając mieszkania pożydowskiego za darmo, muszą wynajmować za ciężkie pieniądze, muszą jeszcze na to zarobić i muszą sobie radzić spłacając je często do końca życia. I jeszcze jedno, nigdy by nie mieszkali z wychodkiem na balkonie. Ale trzeba zakasać rękawy i brać się do roboty a nie rozkladać „wyro” i leżeć i żądać od państwa. Już widzę jakie płacisz podatki…

mieszkaniec z pozydowskiej kamienicy
mieszkaniec z pozydowskiej kamienicy
7 lat temu

Mieszkam w pozydowskiej kamienicy wejscie z balkonu przez kuchnie do pokoju. Na balkonie jest wychodek w przybudowce I woda z kranu na klatce schodowej. Nie stac mnie na kupno mieszkania,
Dlaczego z moich podatkow ma sie doplacac tym ktorych jest stac na to aby sobie kupic mieszkanie ?
Dlaczego mam byc tym ktory pracuje na bogatych ?

moni
moni
7 lat temu

Bo budownictwo napedza gospodarke. Obieg pieniadza… Zeby wybudowac mieszkanie wiele firm musi wyprodukowac materialy, sprzedac je przetransportowac zmagazynowac, sprzedac zeby postawic budynek ktory po zakupie dalej napedza handel. Nowy dom to wyposazenie kuchni, dywany,pralki telewizory. Duzo ludzi ma prace czytaj zakladow produkujacych te dobra a one placa podatki. I choc teoretycznie bedac biednym wplacach ze swojej kiesy male podatki to suma takich maluczkich przemnozona przez doplaty do mieszkan sa kolem napedowym luksusa i miodu z szklaneczka Balantainsa. To naczynia polaczone. Kupojac faje lub browar z Twoich podatkow ktos moze cos wybudowac inny cos sprzedac a od kazdej tranzakcji pobierane sa… Czytaj więcej »

mieszkaniec z pozydowskiej kamienicy
mieszkaniec z pozydowskiej kamienicy
7 lat temu
Reply to  moni

Ty mi nie pieprz ze ktos budujac se dom za moje podatki ktore powinny byc przeznaczone na podnoszenie statusu I gospodarki w calym kraju nie robi PRYWATNEGO INTERESU.
Ani ja ani ty nic z tego mial nie bedzie tylko ten co za nasze pieniadze wplacone do Budzetu Panstwowego powiekszyl swoj prywatny majatek.
O taka jest prawda.