Jakie stelaże do łóżka?

Jakie stelaże do łóżka?

Komfortowe łóżko gwarantuje efektywny i zdrowy sen. Przekłada się to bezpośrednio na nasze samopoczucie i energię do działania. Większość osób skupia się na wyborze łóżka i odpowiedniego materaca, jednak bardzo ważną rolę odgrywa jeszcze jedna część – stelaż. To właśnie on stanowi podporę i jest wsparciem do materaca. Stelaże do łóżek to inaczej konstrukcje wykonane z wysokiej jakości listewek ułożony poprzecznie. Niestety wybór odpowiedniego podparcia nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na konkretny model.

Stelaże do łóżek a materiał

Stelaże do łóżek mogą być wykonane z listewek z różnego rodzaju drewna. Do najpopularniejszych należą listewki sosnowe, brzozowe i bukowe. Warto tutaj zaznaczyć, że materiał wykonania przekłada się bezpośrednio na jakość stelaży. Nie należy więc zbytnio oszczędzać kosztem komfortu i wygody, ponieważ przełoży się to na gorszą jakość snu i niewystarczającą regenerację organizmu. Fachowcy najczęściej polecają stelaże do łóżek wykonane z listewek bukowych  albo brzozowych. Sprawdzają się one idealnie pod wysokimi i ciężkimi materacami, na przykład wykonanymi z pianki wysokoelastycznej lub lateksu. Dedykowane są one także osobom z większą wagą. Atutem tego rodzaju stelaży jest to, że są one elastyczne i sprężyste. Świetnie stabilizują i podtrzymują materac, a także zapobiegają jego odkształceniom, co wydłuża jego żywotność.

Osadzenie listew a stelaże do łóżek

Najtańsze stelaże do łóżek wykonane z listewek sosnowych, nie mają listew osadzonych w uchwytach. Najczęściej są one połączone ze sobą mocnym paskiem lub są to sztywne listwy, które stanowią zintegrowany element łóżka. Wybór tego rodzaju stelaża pod wysokiej jakości materac jest uznawane za błąd przez wielu fachowców z branży. Najlepszym wyborem będą stelaże do łóżek, które mają listwy osadzone w specjalnych uchwytach, tak zwanych gumkach zamocowanych na ramie, co sprawi, że będą one pracować jeszcze lepiej. Uchwyty wykonuje się przeważnie z miękkiego materiału, którym jest tworzywo sztuczne. Nie tylko amortyzuje to jakiekolwiek skrzypienia, ale także poprawia pracę stelaża pod materacem. Wysokiej jakości modele znaleźć można między innymi na https://sembella.pl/produkty/stelaze/.

Stelaże z regulacją czy bez regulacji? 

Istotną kwestią podczas wyboru stelaża jest także to, czy jest to model regulowany, czy też nie. Nieregulowane stelaże do łóżek są tańsze i najczęściej wybierane przez użytkowników. Stelaże z regulacją z kolei można podzielić na modele regulowane elektrycznie lub ręcznie. Świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które uwielbiają lub ze względów zdrowotnych muszą spędzać dużo czasu w łóżku. W przypadku produktów z regulacją ręczną można bez problemu ustawić sobie zagłówek oraz podnóżek. W przypadku mechanizmu elektrycznego możliwości ustawienia poziomów jest znacznie więcej. Takie stelaże bardzo często znajdują swoje zastosowanie w łóżkach rehabilitacyjnych, a także wybierane są przez osoby mające problemy z krążeniem. Należy także dodać, że w tym przypadku nie zaleca się doboru materaca sprężynowego.