Jakie zastosowanie mają zbiorniki ciśnieniowe? Funkcje zbiorników ciśnieniowych

Najważniejszą funkcja zbiorników ciśnieniowych jest możliwość przechowywania w nich sprężonego powietrza. Z tego też względu ich zastosowanie jest szerokie, gdyż pełnią ważne zadanie szczególnie w instalacjach pneumatycznych. Kolejną ich istotną funkcją jest wyrównywania ciśnienia w całej instalacji oraz wpływ na chłodzenie powietrza.

Zbiorniki ciśnieniowe są zatem niezbędne, aby dana instalacja była eksploatowana w odpowiedni sposób. W niektórych przypadkach ich pracę wspomagają dodatkowe urządzenia, jak na przykład separator. Współdziałanie zbiornika ciśnieniowego z separatorem pozwala zredukować koszty i w sposób korzystny wpłynie na jakość i rezultaty pracy wykonywanej przy użyciu danej instalacji.

Producenci oferują swoim klientom wiele modeli zbiorników idealnie dopasowanych do ich potrzeb. Z łatwością można znaleźć interesujący nas sprzęt. Warto zatem rozważyć jego zakup, gdyż korzyści jakie osiągane są z zastosowania zbiornika są oczywiste i znacznie wspomagają naszą pracę.

Zastosowania zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe znajdują zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Bardzo często wykorzystuje się je w przemyśle ciepłowniczym. Poza tym stosuje się je w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Oczywiste jest zatem to, że służą one do ogrzania powietrza lub podwyższenia ciśnienia.

Ogólnie rzecz ujmując za ich pomocą zmieniane są właściwości powietrza i/lub ciśnienia w instalacjach, w których takie zbiorniki są zainstalowane. Inne branże, w których są one przydatne to także: budownictwo, przemysł samochodowy, przemysł meblarski, przemysł ciężki, przemysł morski oraz wiele innych obszarów gospodarki.

W tych przypadkach można wyróżnić inne modele zbiorników ciśnieniowych dostępnych na rynku, które wykorzystywane są przy podawaniu materiału do tradycyjnego pistoletu natryskowego. Tym materiałem może być farba, zarówno wodna jak i syntetyczna. Często są one zatem używane do malowania konstrukcji stalowych i znacznie ułatwiają tą czynność.

Budowa zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane w instalacjach sprężonego powietrza na rynku są dostępne w dwóch modelach. Możemy zdecydować się na zbiornik w formule pionowej lub poziomej. Najczęstszą różnicą pomiędzy zbiornikami, która jest brana pod uwagę podczas zakupu to także pojemność.

Rozpiętość ta jest bardzo duża, bowiem dostępne są zarówno modele dziewięcio i dziesięcio litrowe, jak i takie, w których mieści się kilkadziesiąt tysięcy litrów sprężonego powietrza. Przy wyborze odpowiedniego zbiornika znaczenie ma oczywiście wielkość instalacji, im mniejsza tym zasadny będzie zakup mniejszego zbiornika. Najbezpieczniejsze w użytkowaniu są te wykonane ze stali węglowej, gdyż są one odporne na działanie dużego ciśnienia, różnice temperatur oraz wilgotność powietrza.

Warto więc zwrócić uwagę na materiał wykonania zbiornika podczas jego zakupu. Najlepiej także wyposażyć go w manometr umożliwiający kontrolę wzrostu ciśnienia w zbiorniku.

Artykuł partnera