Jakie zioła pomagają na hemoroidy?

Żylaki odbytu, zwane potocznie hemoroidami, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Często również wstydliwa, pomimo iż badania dowodzą, że nawet co druga osoba w ciągu swojego życia miała z żylakami odbytu do czynienia. Objawiają się one w pierwszym stadium swędzeniem i obrzękiem, później natomiast może pojawić się krew.

Jeśli podejrzewamy, że nasze żylaki wymknęły się spod kontroli, koniecznie udajmy się do lekarza. Natomiast jeśli sprawa nie rysuje się tak poważnie, możemy zacząć stosować zioła, które pomogą nam uporać sobie z problemem.

Profilaktyka i leczenie

Ponieważ hemoroidy są dolegliwością, której dokładnych przyczyn nie znamy, nie ma na nie żadnego cudownego leku. Kiedy już raz miało się z nimi do czynienia, istnieje prawdopodobieństwo, że znów się pojawią. To choroba nawracająca. Lepiej działać profilaktycznie, niż próbować ją leczyć. Osoby w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia żylaków, to osoby otyłe, cierpiące na częste biegunki lub zaparcia, prowadzące siedzący tryb życia, emeryci i kobiety w ciąży.

Najmniejsze szanse na nawrót żylaków ma się, jeśli zmieni się swój tryb życia, a przede wszystkim zacznie się uprawiać sport i zwiększy się zawartość błonnika w diecie. Nie musi być to od razu wielka zmiana. Można stopniowo zacząć od dodawania do diety coraz większej ilości owoców i warzyw oraz kilku minut treningu. Czasem wystarczy zacząć więcej spacerować albo wstawać częściej z krzesła, jeśli pracujemy w biurze.

Leczenie żylaków polega na eliminowaniu objawów. To znaczy, że należy łagodzić obrzęki, znieczulać, ściągać skórę i umacniać naczynia krwionośne. W tym celu można stosować apteczne maści, kremy, czopki i inne preparaty. Często są one jednak oparte na ziołach.

Zioła w leczeniu hemoroidów

Zioła na hemoroidy to przede wszystkim kora dębu, oczar wirginijski, kasztanowiec, skrzyp, rumianek i krwawnik. Można je samemu nazrywać lub zaopatrzyć się w nie w zielarni. Z reguły w sklepach zielarskich można dostać gotową mieszankę wszystkich potrzebnych ziół skomponowanych w odpowiednich proporcjach.

Susz ziołowy można przygotowywać na wiele sposobów, na przykład można zrobić z niego napar do picia lub wywar do tak zwanych nasiadówek czy kompresów. Oprócz tego można kupić gotowe preparaty ziołowe jak maści, kremy i żele. Są one łatwiejsze do zastosowania niż wywary do kompresów, ponieważ wystarczy się nimi posmarować w odpowiednim miejscu. Często w takich maściach pojawia się kasztan czy kora dębu, ale także mentol, który dodatkowo łagodzi, znieczula bolące miejsca i działa antybakteryjnie.

Pielęgnacja stref intymnych

Oprócz środków doraźnych warto na co dzień dbać o strefę intymną. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalnych żel do mycia miejsc intymnych, który ma właściwe pH – 5,2. Jest to istotne do zachowania naturalnej równowagi flory bakteryjnej. Stosowanie takiego żelu, na przykład z korą dębu czy szałwią, przy codziennym prysznicu zadziała łagodząco (zneutralizuje pieczenie) i przyspieszy proces gojenia.

Więcej informacji na stronie sklepu zielarskiego iZielnik.pl

Artykuł partnera