Jakość HD kontra rak jelita grubego

Gastroskopia pozwala rozpoznać choroby zapalne przełyku, żołądka czy dwunastnicy, owrzodzenia, żylaki, stwierdzić źródło krwawienia, uchyłki, oraz zmiany przed- i nowotworowe. Fot. Wit Hadło

SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI. W Szpitalu Powiatowym otwarto drugą Pracownię Endoskopii wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt.

Są w niej wideogastroskop i wideokolonoskop, dwa nowoczesne zestawy do wykonywania badań w jakości HD. – W przyszłości planujemy wprowadzić inne nowoczesne techniki m.in. endoskopową ultrasonografię czyli badanie, które polega na wprowadzeniu na końcu endoskopu niewielkiej głowicy ultrasonograficznej i dzięki temu wykonywaniu badania USG “z wnętrza pacjenta” – mówi Adam Bałut, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach.

Modernizacja i doposażenie pracowni endoskopowej kosztowało prawie 500 tys. Nowa pracownia uczestniczy w programie bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, który się właśnie zaczyna. W regionie, badania te są wykonywane jeszcze tylko w Rzeszowie, Nowej Dębie, Brzozowie i Tarnobrzegu.

Kto może skorzystać z programu?

Osoby w wieku 50 – 65 lat bez krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunki lub zaparć, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a których przyczyny nie są znane; osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego. Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments