Jakość samolotów i stan lotnisk w Rosji są fatalne

Prezydent Dmitrij Miedwiediew ostro skrytykował rosyjski samolot TU-214

ROSJA. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew skrytykował w piątek jakość produkowanych w jego kraju samolotów.

Miedwiediew ocenił, że pod tym względem rosyjskie maszyny ustępują tym produkowanym na Zachodzie. – Doświadczyłem tego na własnej skórze – powiedział.

Prezydent nie rozwinął tej myśli, ale podobno w oddanym do dyspozycji Miedwiediewa samolocie Tu-214 wystąpiły usterki. – W czasie lotu prezydenta na Tu-214 miały miejsce problemy z podwoziem. Maszyną tą lecieliśmy zaledwie kilka razy – oznajmił anonimowy przedstawiciel Kremla, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

– Ten piękny samolot kosztuje około 50 mln dolarów. Obecnie nie nadaje się do eksploatacji. Producent rozbiera go na części, by zrozumieć, gdzie tkwi błąd – powiedział rozmówca rosyjskiej agencji.

Falcon dla prezydenta

Rozmówca z RIA-Nowosti zauważył też, że na potrzeby Miedwiediewa zakupiono samolot Falcon-900, gdyż stało się jasne, że wkrótce prezydent nie będzie miał czym latać. Natomiast rzecznik wydziału gospodarczego administracji prezydenta, Wiktor Chrekow poinformował, że w przyszłym roku specjalny oddział lotniczy Rossija, przewożący prezydenta i inne ważne osoby w państwie, otrzyma do swojej dyspozycji dwa Airbusy 319. Te średniodystansowe maszyny zastąpią zwrócone producentowi Tu-214.

Sytuacja jest “zasmucająca”

Prezydent ocenił, że sytuacja w cywilnym przemyśle lotniczym Rosji jest “zasmucająca”. – W 2010 roku wytworzono zaledwie 7 samolotów pasażerskich. Jest to przygnębiająca liczba – oświadczył. Gospodarz Kremla zauważył też, że od 2000 roku liczba lotnisk cywilnych w Rosji zmniejszyła się o 40 proc. – Jednak chodzi nie tylko o ilość, ale również o jakość. Infrastruktura wielu czynnych lotnisk nie odpowiada już wymogom organizacji lotów. Będziemy zmuszeni je rekonstruować, nie bacząc na to, że jest to bardzo kosztowny program – powiedział.

Miedwiediew podkreślił też, że rosyjskie samoloty nie powinny przegrywać z zagranicznymi pod względem swoich charakterystyk – głośności silnika, zużycia paliwa i zasięgu – nie mówiąc już o “intelektualnym nadzieniu” maszyny, jego elektronice. – Trzeba ciężko harować, a nie tylko upominać się o pieniądze – podkreślił.

Prezydent poinformował, że na lotnictwo cywilne do 2020 roku rząd wyasygnuje ponad 5 bln rubli (ponad 176 mld dolarów), w tym 470 mld RUB (16,5 mld USD) na modernizację lotnisk.

PAP, kp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
leon
leon
9 lat temu

Przecież wystarczy popatrzeć na jakość produkowanych w Rosji samochodów i porównać do zachodnioeuropejskich.
A oni się dopiero teraz przebudzają że samoloty mają kiepskie.