Jaruzelski udzielił wywiadu…”Jesusowi”

gen. Wojciech Jaruzelski

WŁOCHY. Zdaniem gen. Wojciecha Jaruzelskiego najbardziej logicznym wątkiem zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku jest “trop islamski”. Były prezydent wyraził tę opinię w wywiadzie dla włoskiego miesięcznika katolickiego “Jesus”.

W rozpowszechnionym w poniedziałek wywiadzie dla pisma włoskich paulinów Jaruzelski powiedział, że należy wykluczyć bułgarski ślad zamachu na papieża. – W czasie wizyty w Bułgarii w 1982 lub 1983 roku zapytałem szczerze Todora Żiwkowa, ówczesnego sekretarza bułgarskiej partii komunistycznej: “Towarzyszu Todorze, poufnie co możecie powiedzieć mi o bułgarskim tropie?” On mi odpowiedział: “Towarzyszu Jaruzelski, uważacie nas za zbiorowych głupców? Sądzicie, że pozostawilibyśmy Antonowa na swoim miejscu, gdyby naprawdę był zamieszany w zamach?” – opowiadał Jaruzelski, przywołując postać pracownika biura bułgarskich linii lotniczych w Rzymie Sergeja Antonowa, oskarżonego o udział w zamachu i uniewinnionego przez włoski sąd z braku dowodów. – Po tej odpowiedzi nie zgłębiałem więcej tej kwestii z Bułgarami – wyjaśnił Jaruzelski.

I dodał: – Były oczywiście różne kraje i różne siły, które chciały, by papież został wyeliminowany, ale to nie znaczy, że wydały one Alemu Agcy rozkaz zabicia go. Oprócz Kremla był wówczas radykalny islam, który nienawidził papieża i widział w nim przywódcę krucjat. Może nie jest przypadkiem to, że Ali Agca to obywatel turecki, muzułmanin, który groził Janowi Pawłowi II, że go zabije w czasie jego podróży do Turcji już w listopadzie 1979 roku. – Czy za nim stali fundamentaliści? Tego nie wiemy. Wszelako, post factum islamski trop wydawałby się najbardziej logiczny – ocenił Jaruzelski.

PAP, kp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments