Jaślanie dali strażnikom miejskim “czas na poprawę”

miejscach, gdzie młodzi jaślanie organizowali takie akcje zasłaniania przenośnego fotoradaru, SM już go nie stawia. Fot. Archiwum

JASŁO. Referendum możliwe dopiero za 2 lata. Na razie Straż Miejska będzie działać.

Referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej na razie nie będzie – takie jest najważniejsze ustalenie po spotkaniach Burmistrza z mieszkańcami Jasła. Możliwe, że odbędzie się ono za 2 lata przy okazji wyborów samorządowych, ale by tak się stało, zgodę musi wyrazić Rada Miejska. Członkowie inicjatywy “Jasło bez Straży Miejskiej” mogą być jednak zadowoleni, bo ich działania i argumenty to dla SM żółta kartka.

Na spotkaniach padła obietnica, że do końca listopada fotoradar ma zostać przemalowany na żółty kolor. Zniknęły też doniczki, za którymi SM ustawiała przenośny fotoradar na ul. 3 maja. – Komendant SM Ryszard Mastej tłumaczył ten fakt złym kątem zrobienia zdjęcia, a wiadomo, że chodziło o łupienie kierowców – śmieje się Krystian Skalski, jeden z liderów inicjatywy.

To właśnie stawianie fotoradaru w takich miejscach, by dobrze zarobiły, było jednym z największych zarzutów młodych jaślan wobec SM. – Nie zamierzamy ich zmieniać, a zawsze uzgadniamy je z policją – mówi Mastej. – Dojdą natomiast nowe m.in. na ul. Rzemieślniczej, ul. Floriańskiej, ul. Lwowskiej oraz na os. Rafineria-Gądki, bo otrzymaliśmy sygnały, że tam jazda jest zbyt szybka – dodaje. Co na to krytycy SM? – Tam by się właśnie przydały, a nie na wylotówkach w ukryciu, jak to mieli w zwyczaju – mówi Skalski.

Na spotkaniach burmistrz Andrzej Czernecki zapewniał młodych ludzi, że rozumie ich argumenty, ale referendum na razie nie będzie. – Sekretarz UM wyliczył, że jego koszty wyniosłyby 90 tys. zł, a my sprawdziliśmy, że w innych miastach można je przeprowadzić za 7-12 tys. zł.  – twierdzi Skalski. Przyznaje jednak, że z referendum trzeba poczekać, by dać strażnikom “czas na poprawę”.

Co na to sami zainteresowani? Komendant utrzymuje, że “SM działa zgodnie z prawem, a ci młodzi ludzie nie mają pojęcia o bezpieczeństwie”. – Ich niechęć wynika z tego, że jesteśmy skuteczni – mówi Mastej i podaje 2 argumenty: brak wypadków śmiertelnych na terenie miasta w ciągu ostatnich 2 lat oraz spadek średniej prędkości samochodów w Jaśle z 85 do 65 km/h na przestrzeni ostatnich 5 lat. Nie chciał nam jednak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie Jasło jest na Podkarpaciu rekordzistą w zasilaniu budżetu miasta z mandatów i fotoradarów (od stycznia do września 760 tys. zł!).

Arkadiusz Rogowski

7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
goldleonlolomamnickwiesiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gold
Gość
gold

niestety smutna prawda po(mi)licja to najwieksze głąby (osobiście miałem okazję, i niestety zamiast pójśc na ugodę i zgarnąć kilka tysi wolałem prawa dochodzić z naszymi pomyleńcami, znaczy się milicjantami…POlicja i StraszMiejska to głąby największe i tyle w temacie

leon
Gość
leon

kretyni

leon
Gość
leon

Heheh kto nie dostał się do policji ten składa papiery do straży miejskiej, w milicji pracują kretyni a w straży wiejskiej jeszcze więksi.

lolo
Gość
lolo

gamonie ,ktos was musi pilnowac!!!!po to jest policja i straz miejska

mamnick
Gość
mamnick

Ktos zrobil blad przyjmujac do starzy i policji debili…

mamnick
Gość
mamnick

Bo to są ZWYKŁE DEBILE!!!!POlucjanty…NIe masz ambicji to idziesz do POlicji….

wiesiek
Gość
wiesiek

St.Miejscy tak samo jak policjanci są ludźmi nie reformowalnymi. Karać społeczeństwo mają w genach. Pokażcie mi policjanta który mandatem nigdy nikogo nie ukarał. Na ul.Rejtana kolo Uniwersytetu chyba student przejechał rowerem przez przejście na zielonym świetle nie darowali mu czy zapłacił nie wiem bo odszedłem