Jasło przed wdrożeniem nowego systemu gospodarki odpadami

– Gdyby na terenie Jasła była instalacja regionalna, to na pewno opłaty za wywóz śmieci byłyby niższe. A tak decyzja z 2007 roku o zaniechaniu budowy Międzygminnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Jaśle będzie brzemienna w skutkach. Nie wykluczamy jednak budowy instalacji regionalnej przez gminy, które współpracują w ramach Związku Gmin Dorzecza Wisłoki – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. Fot. Autor

– Od 1 lipca 2013 r. zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów komunalnych. Co te zmiany oznaczają dla Kowalskiego? Co mnie czeka jako mieszkańca? – zapytał nasz Czytelnik z Jasła.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie 1 stycznia br. Jej wdrażanie ma potrwać do 18 miesięcy. Mieszkańcy gmin dowiedzą się o nowych zasadach z kampanii informacyjno-edukacyjnych, które mają obowiązek przeprowadzić samorządy.

Mieszkańcy nie będą musieli podpisywać indywidualnej umowy na wywóz odpadów. Gmina zrobi to za nich – będzie bowiem odpowiadać za zbiórkę śmieci. Odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości będą odbierane przez firmę wyłonioną w przetargu. Dzięki temu nie będzie po prostu “opłacało się” wyrzucanie odpadów do lasu.

Wprowadzanie nowego systemu gospodarki odpadami w Jaśle będzie się odbywało zgodnie z uchwałami RMJ. Do najważniejszych należy uchwała w sprawie wyboru metody naliczania opłaty za odbiór odpadów oraz wysokości stawki tej opłaty, którą mieszkańcy będą uiszczać za odbiór odpadów. Ustawodawca przewidział 4 metody naliczania opłaty: od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody, od wielkości lokalu mieszkalnego, ustalenie jednej opłaty od całego gospodarstwa domowego. – Wysokość opłaty za odbiór odpadów uzależniona będzie od cen, które zaoferują firmy w zorganizowanym przez gminę przetargu. Wybrana zostanie firma, która zaproponuje najniższe ceny. Zgodnie z nowymi przepisami opłata za odbiór odpadów obejmować ma koszty odbioru tych odpadów, ich transportu i zagospodarowania na regionalnej instalacji – Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie – mówi Marcin Gustek, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami w Jaśle.

Dwie uchwały już są, będą kolejne
Podczas poniedziałkowej, 17 grudnia, sesji przyjęto dwie uchwały związane z realizacją tej ustawy: postanowiono o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (posesje zamieszkałe, jak i niezamieszkałe obsługiwał będzie MZGO w Jaśle). Ponadto ustalono termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (właściciele nieruchomości położonych na terenie miasta zobowiązani są do uiszczania miesięcznej opłaty: w przypadku nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej opłatę należy uiszczać raz na kwartał, w pozostałych nieruchomościach – raz na miesiąc). –Następne uchwały zostaną podjęte na dwóch kolejnych sesjach, które odbędą się jeszcze w tym roku – usłyszeliśmy.

Ustawa nałożyła na marszałków województw obowiązek zorganizowania regionów gospodarki odpadami i wyznaczenia regionalnych zakładów, do których będą musiały trafić odebrane od mieszkańców odpady. Marszałek Województwa Podkarpackiego przypisał Jasło do regionu południowo-zachodniego, w którym jedyną regionalną instalacją jest ZUO w Krośnie. – W tym momencie jesteśmy uzależnieni od podmiotów zewnętrznych, będziemy musieli zapłacić narzuconą przez regionalny zakład cenę – zaznacza Marcin Gustek.

Segregujesz odpady – będziesz płacił niższe rachunki
– Koszty odbioru odpadów można próbować zmniejszyć minimalizując ilość wytwarzanych przez nas odpadów niesegregowanych, których zagospodarowanie jest zdecydowanie droższe od odpadów selektywnie zebranych. Będziemy proponować mieszkańcom większe zróżnicowanie opłat za odbiór opadów w przypadku ich segregowania. Mieszkaniec będzie płacił o połowę mniej za wywóz śmieci, jeżeli będzie je segregował – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Wioletta Zuzak

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

a dla czego nie można wprowadzić wzorców takich jakie są np. w Belgi – konkretnie w Brukseli
; kupuję worki w skleie
– biały na odpadki z gospodarstwa domowego
– żółty na papier/tektyrę/ gazety
– niebieski puszki metalowe/konserwy/pojemniki po piwie
– niebieski na plastiki/ pojemniki z mleka i z innych płynów
– szkło do podstawionych kontenerów
– jeszcze są inne worki / fioletowe ale nie stosuję/
i wszystko funkcjonuje cacy – w określone dni tygodnia worki wystawia się po 18.00 przed posesję i ekipa zabiera
– proste jak prawo cepa.