Jazda po pijaku tylko wykroczeniem

Nowelizacja wchodzi w życie 9 listopada, a to oznacza, że osoby, które zostały skazane za przestępstwa, które teraz będą traktowane jako wykroczenie, powinny w ten dzień opuścić areszty śledcze i zakłady karne. Fot. Bogdan Myśliwiec
Nowelizacja wchodzi w życie 9 listopada, a to oznacza, że osoby, które zostały skazane za przestępstwa, które teraz będą traktowane jako wykroczenie, powinny w ten dzień opuścić areszty śledcze i zakłady karne. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. 9 listopada wchodzą w życie przepisy, które prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu będą traktowały jako wykroczenie. Na amnestię od soboty mogą liczyć ci, którzy dotychczas za jazdę na rowerze po pijaku trafiali za kratki.

Osoby prowadzące w stanie nietrzeźwości pojazdy inne niż mechaniczne, np. rower, będą odpowiadały za wykroczenie, a nie jak do tej pory za przestępstwo. Podniesiona zostanie też minimalna kwota, po przekroczeniu której kradzież będzie traktowana nie jak wykroczenie, ale jak przestępstwo. Zmiany zaczną obowiązywać już za kilka dni.

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego oraz kilku innych ustaw obejmuje łącznie blisko 300 nowych przepisów i jest efektem prawie dwóch lat pracy komisji prawa karnego przy resorcie sprawiedliwości.

Wśród tych, które mogą zaskoczyć zwykłych obywateli, są przepisy, które mają zmniejszyć liczbę rozpraw w procesach. Zmianie ulegnie także rola prokuratora, bo więcej czynności śledczych miałaby wykonywać np. policja.

Nowelizacja zakłada także skrócenie czasu postępowania odwoławczego i wprowadzenie jako zasady, że sąd II instancji ma kończyć proces, a nie uchylać wyroki instancji niższej i odsyłać sprawy do poprawki.

W ramach zmian podwyższono do 1/4 płacy minimalnej (czyli obecnie do 400 zł) kwotę, po przekroczeniu której kradzież będzie traktowana nie jak wykroczenie, ale jak przestępstwo. Dotychczas kwota ta wynosiła 250 zł.

Po nowelizacji, jeśli ktoś dokona kradzieży poniżej 400 zł to popełni wykroczenie i będzie groziło mu m.in.: do 30 dni aresztu, skazanie na prace społeczne, czy też mandat w wysokości do 1000 zł.

Ponadto po zmianach w kodeksie osoby prowadzące w stanie nietrzeźwości pojazdy inne niż mechaniczne (np. rower) będą odpowiadały za wykroczenie, a nie jak do tej pory za przestępstwo. Pijani rowerzyści nie będą trafiali przed sądy, a ci którzy odbywają karę pozbawienia wolności z tego powodu, będą mieli prawo wyjść na wolność. Do zmian przygotowują się nie tylko adwokaci, sędziowie, prokuratorzy i policjanci, ale także służby więzienne.

Duża część przepisów objętych ustawą jest bowiem szczególnie istotna dla wykonywania kary pozbawienia wolności w aresztach śledczych i zakładach karnych. Jak ustaliliśmy, jednostki penitencjarne będą dokonywały przeglądu akt ewidencyjnych i informowały właściwe sądy o przebywaniu skazanych odbywających kary pozbawienia wolności lub zastępcze kary pozbawienia wolności za przestępstwa objęte nowelizacją.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
7 lat temu

Większym zagrożeniem jest stan techniczny rowerów, szczególnie tych starych dziadków wiozących na kierownicach siaty z zakupami i chwiejącymi się na prawo i lewo.

zarobkiewicz z Saksow
zarobkiewicz z Saksow
7 lat temu
Reply to  Michał

Wlasnie o takich mowimy, bo to sa okoliczni mieszkancy wokol miast w Polsce. Emeryci I czasem emerytki na starych rowerach przewozace towary uwieszone u kierownicy ktore nie pozwalaja swobodnie kierowac tymi starym zardzewialymi pojazdami jeszcze przez niektorych nazywanymi rowerami.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

ja czekam na nowelizację kiedy każdy obywatel będzie miał swoją „giwerę” w domu i sam będzie wymierzał sprawiedliwość -wtedy sądy i policja sobie odpoczną – nie ?

pisul
pisul
7 lat temu

Ja po 2 piwkach poprowadze F16 i to w cuglach a co dopiero rover

Janusz
Janusz
7 lat temu

po pijaku bierz do auta geja, zawsze b ędziesz miał wytłumaczenie,j

hijena
hijena
7 lat temu

ale cwany parlamentarzysta,sędzia ,prokurator zlapany po pijaku w samochodzie wykręci się twierdząc ,ze w aucie są trzy pedały i to jest rower z dachem

pisul
pisul
7 lat temu
Reply to  hijena

Kazdy sedzia od 9 listopada kupuje Rover

kierowca chlodni
kierowca chlodni
7 lat temu

Samobojca na drodze nie bedzie winien ale my inni kierowcy ktorym sie przytrafi wypadek z takim pijakiem bedziemy odpowiadali. Tak bedziemy odpowiadali „Za nieumyslne spowodowanie smierci drugiej osoby”
Jest taki paragraph w Prawie Karnym i pijakowi nic sie mie powie za to ze powoduje zagrozenie w ruchu drogowym, tylko my bedziemy odpowiadac za czyn ktory spowodowal pijak na drodze.

olo
olo
7 lat temu

Wreszcie , lepiej późno niż wcale.

Kazimierz
Kazimierz
7 lat temu

Chory kraj nic dodać nic ująć!

lolek
lolek
7 lat temu
Reply to  Kazimierz

bedzie mniej wypadków bo rowerzrysta po 3 browarach lepiej się zachowuje na ścieżynie rowerkowej niż poseł po obradach sejmowych-oddać wszystkie zabrane prawka rowerzystom za jazdę pod wpływem za ostatnie 10 LAT!

hijena
hijena
7 lat temu
Reply to  lolek

a co zrobić z bijącymi policjantow poslami sejmowymi?