Jedna uniewinniona, dwie do łagru

Adwokaci piosenkarek zapowiadają odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

MOSKWA. Sąd Apelacyjny w Moskwie podtrzymał wczoraj wyrok skazujący dla dwu członkiń rosyjskiej 5-osobowej grupy Pussy Riot. Jedna z nich została uniewinniona.

Przed moskiewskim Sądem Apelacyjnym odbył się wczoraj proces przeciwko trzem wokalistkom zespołu Pussy Riot, które w sierpniu b.r. zostały skazane na karę dwu lat łagru za wyśpiewanie w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela pieśni “Bogurodzico przegoń Putina”. Adwokaci skazanych, śpiewających ponoć obrazoburcze strofy, zaskarżyli wyrok, twierdząc, że w ich ocenie występ nie był wybrykiem chuligańskim i nie zawierał treści nawołujących do nienawiści.

Moskiewski Sąd Apelacyjny okazał łaskę jednej ze skazanych, Jekatierinie Samucewicz. Dwie pozostałe panie będą musiały odsiedzieć i odpracować karę w warunkach jakie panują w tych ośrodkach odosobnienia. Adwokaci zapowiedzieli odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

W czasie trwania rozprawy przed Sądem Apelacyjnym w Moskwie protestowali przeciwnicy wyroku, głównie intelektualiści i działacze opozycyjni, oraz wierni prawosławni, którzy na  transparencie umieścili napis “ Nie chcemy żeby one zostały wypuszczone, bo wyrok jest sprawiedliwy”. Po skazaniu w sierpniu przez Sąd Rejonowy w Moskwie trzech wokalistek , premier Miedwiediew powiedział, że spodziewał się wyroku, ale w zawieszeniu. Natomiast prezydent Putin skwitował wyrok krótko i dobitnie, “ Dostały, co chciały…

TVN24/niemasz”

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.