Jednakowy limit alkoholu dla kierowców w całej Unii?

Fot. Archiwum Policji

KRAJ. Już niedługo kierowców czekać może spora rewolucja. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) chce, aby na terenie UE obowiązywał jednakowy, zerowy limit alkoholu dla osób prowadzących samochód. Obecnie limity w każdym kraju są różne. Np. w Polsce 0,2 promila, z kolei w Anglii nawet 0,8 promila.

Przepisy dotyczące ujednolicenia limitów alkoholu dla kierowców są póki co pomysłem ETCS, lecz jak informuje serwis auto-swiat.pl, Komisja Europejska mocno się nad nimi zastanawia. Co miałoby być głównym celem zmian? Przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa drogowego. Kierowcy różnie reagują na tą samą ilość alkoholu, a na przyswajanie przez organizm choćby „jednego piwa” wpływ ma wiek, waga, płeć czy poziom zmęczenia. Nie wszyscy wiedzą na ile mogą sobie pozwolić. Ponadto unijnym urzędnikom chodzi także o wyeliminowanie istniejącego dziś ryzyka pomyłki wynikającej z nieznajomości przepisów danych państw wspólnoty. Obywatel Słowacji może nie wiedzieć jakie prawo obowiązuje np. w Wielkiej Brytanii.

Jak sprawę oceniają eksperci? – Jestem radykalnym przeciwnikiem spożywania alkoholu podczas jazdy, lecz uważam, że obecnie obowiązujący limit w Polsce, czyli 0,2 promila, jest limitem odpowiednim – tłumaczy Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w rzeszowskim WORD. – Z kolei limit 0,8 promila obowiązujący np. w Wielkiej Brytanii wydaje się być zbyt wysoki – dodaje.

kl

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
kierowca zawodowystary koń TatarskiROMANpchlebowbenek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kierowca zawodowy
Gość
kierowca zawodowy

W Polsce nie wolno popuscic z limitu nawet SETNEJ czesci promila !
Trzeba ZWIEKSZYC ilosc kontroli antyalkoholowych i antynarkotykowych i to KILKAKROTNIE.
Obecnie nasze dzieci sie modla codziennie aby tatus zywy wrocil z pracy do domu i nie zabil go na drodze zaden pijak.

ROMAN
Gość
ROMAN

W latach 5o -czy 60 tych nie było istotne ile furman „wywalił” paciary w swoje gardło jak go Milicja niedopadła
Ważne było że koń był trzeźwy i znał perfekcyjnie droge z pod szynku czy to na pl.wolności czy to z mordowni na grunwaldzkiej na dole czy to z pod innej speluny -szedł spokojnie stępa noga za nogą wiedział gdzie w prawo gdzie w lewo prawie jak ta elektryczna Tesla bez szofera -aż dotarł z woźnicą śpiącym na wozie pod swoją stajnie -no to były czasy a teraz to wolno to nie wolno to rób tak to siak
Co za czasy ?

stary koń Tatarski
Gość
stary koń Tatarski

tak było

pchlebow
Gość
pchlebow

W krajach w których obowiązują rygorystyczne limity (0, 0,2) na drodze ginie na drodze sporo więcej ludzi niż w tych, gdzie ten limit jest większy(0,5. 0,8). Może wiec ograniczmy śmiertelność na drodze i zwiększmy te limity.

benek
Gość
benek

oczywiście limit jak zwykle nie będzie obowiazywał przydupasów łunijnych i partyjnych. Ci chleją juz od rana w sejmowych knajpach.

hijena
Gość
hijena

limit 0,8 promila alkoholu nie dotyczy Polakow i Rosjan

ROMAN
Gość
ROMAN

Tak
w latach 7o-tych był taki jeden.kierowca w straży pożarnej że przed akcją jak mu syrena zawyła przed odpaleniem maszyny ” sztaganka” wlewał w gardziel wtedy wehikuł prowadził jak mistrz kierownicy na torze F-1
Bo jak se nie wypił to miał stracha i nie wiedział jak tym wozem po ulicy jechać

Jasio Kefirek
Gość
Jasio Kefirek

Niektórzy to dopiero po dwóch głębszych nadają się do jazdy i puszczą krawężnik. Ja osobiście nie piję ale jeżeli po batoniku już nie można to o co chodzi?

Romek
Gość
Romek

Co tam zerowy, ja proponuję, żeby był ujemny. I dziwić się, że GB wychodzi z unii.

Tomek
Gość
Tomek

Gdy Unia podniesie dopuszczalny poziom promili we krwi, to daję słwo jeszcze zacznę chwalić ten Eurokołchoz.

Janusz
Gość
Janusz

czytaj ze zrozumieniem kolego:
„(ETSC) chce, aby na terenie UE obowiązywał jednakowy, zerowy limit alkoholu”