Jedyna taka szkoła w Polsce

Uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej są dzieci i młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Pięciolecie Zespołu Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej.

Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej jest jedyną tego typu placówką w Polsce, której organem prowadzącym jest gmina. Placówka, która powstała pięć lat temu, składa się z: podstawówki, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Kształcenie odbywa się tam do 24 roku życia. Obecnie w ZSS nauki pobiera 71 niepełnosprawnych uczniów, którymi opiekuje się 36 pedagogów i 16 pracowników personelu pomocniczego.

– Naszym celem jest przygotowanie uczniów do jak największej samodzielności w życiu dorosłym – tłumaczy Marzena Mytych, dyrektor ZSS w Kolbuszowej Dolnej. – Zwykle rodzice chcieliby, aby postępy ich dzieci były bardziej widoczne. W szkole specjalnej dziecko nie wyjdzie poza pewien obszar. Do tej pory w naszej szkole nie było żadnego wypadku, także dzieci mogą się czuć u nas bardzo bezpiecznie. A to m.in. dzięki naszym pracownikom.

W tym roku mury szkoły w Kolbuszowej Dolnej opuści 11 podopiecznych. Marzena Mytych ma nadzieje, że chociaż dla części z nich znajdzie się miejsce w środowiskowych domach samopomocy lub ośrodkach Caritasu, takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej.

pg

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o