Jedząc zdrowo, zapłacisz… wyższy podatek

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Absurdalne stawki VAT na artykuły spożywcze.

Zwykła żywność jest opodatkowana normalną maksymalną stawką VAT wynoszącą 23 procent. Absurdem jest fakt, że chipsy czy tzw. zupki chińskie i dania w proszku są opodatkowane niżej, bo 8 procentową stawką. Polski system podatkowy skrywa jeszcze więcej takich absurdów.

Kupując zupkę instant czy kaloryczne i niezdrowe chipsy płacimy mniejszy VAT niż w przypadku np. wody mineralnej, kawy, herbaty, czekolady. Dziwi sytuacja, w której jedzenie powszechnie uznawane za niezdrowe jest mniej opodatkowane i państwo daje mu jakieś ulgi. Co ciekawe polskie przepisy podatkowe różnicują też musztardę i ketchup. Za pierwszą zapłacimy 23 procentowy VAT, natomiast ketchup cieszy się uprzywilejowaną 8 procentową stawką.

Kontrowersje budzi opodatkowanie jednego z podstawowych artykułów najwyższym VAT-em. Woda butelkowana, bo o niej mowa jest obłożona 23 procentowym VAT-em. Tymczasem w krajach Unii Europejskiej, na którą nasi politycy często się oglądają ustalając podatki, woda jest opodatkowana 5-9 procentowym VAT-em.

***

Takich absurdów jest zapewne więcej, bo polski system podatkowy to gąszcz przepisów, w którym absurd goni pomyłkę, a do tego pełno jest ulg podatkowych dla wielkich lobbystów, którzy potrafili sobie to uzyskać na górze tzn. w tak zwanych sferach rządzących. Niedopuszczalne jest, że niezdrowe produkty cieszą się przywilejami a państwo gnębi podatkiem żywność zdrową.

Stawka podatku VAT na produkty żywnościowe

Chipsy – 8 proc.
Zupki instant – 8 proc.
Ketchup – 8 proc.
Pieczywo – 5 proc.
Pieczywo z długim terminem przydatności – 23 proc.
Musztarda – 23 proc.
Woda mineralna – 23 proc.
Przyprawy, sól – 23 proc.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments