Jego marzeniem jest wynalezienie leku na alergię

W czasie wolnym od nauki Krzyś dokarmia ptaki.Wie, że sikorki lubią nasiona słonecznika i słoninkę. Fot. Autor

TYCZYN. Piątoklasista zakasował starszych kolegów z wiedzy przyrodniczej.

Gdzie żyją magoty? Jak nazywa się krąg z owocników grzybów? Dlaczego stekowce żyją w Australii? Jaką chorobę rozpoznajesz w tym opisie? Co robić w przypadku ukąszenia przez żmiję? W jakiej postaci stosować lecznicze postaci niektórych roślin? – to przykład pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie z klas VI, startujący w konkursie przyrodniczym “Las i jego mieszkańcy”.

– Krzysztof Negacz jest dopiero uczniem V klasy Szkoły Podstawowej w Tyczynie, ale wziął udział w konkursie i zajął wysoką II lokatę co zwalnia go ze sprawdzianu szóstoklasisty, oraz ocenę celującą na świadectwie z przedmiotu, z którego zdobył tytuł laureata – mówi Andrzej Hałoń, nauczyciel historii ze SP w Tyczynie przygotowujący chłopca do konkursu.

Rośnie mały geniusz?

– Nauka jest dla niego pasją, jego wiedza znacznie wykracza ponad program nauczania, co stanowi pewne wyzwanie dla nauczyciela – mówi Andrzej Hałoń. – Szczególnie interesuje się chemią i fizyką, ale to nie przeszkodziło mu w osiągnięciu sukcesu z innej tematyki. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą m. in. z zakresu gleb występujących na świecie, przystosowania roślin i zwierząt do życia w różnych strefach klimatycznych czy prawnych form ochrony przyrody w Polsce i na świecie. To młody geniusz.

– Krzyś chce zostać naukowcem i wynaleźć lek na alergię, z którą zmaga się od dzieciństwa, i która stawia mu mnóstwo ograniczeń – mówi z dumą Anna Negacz, mama chłopca.

 

 

 

 

 

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments