Jerzy Pilch – najciekawsze książki

Book.

Jerzy Pilch to wielokrotnie nagradzany twórca powieści i felietonów, dramaturg oraz autor scenariuszy filmowych. Jego najbardziej znane powieści na stałe weszły do kanonu polskiej literatury współczesnej. Urodzony w 1952 i zmarły w 2020 roku pisarz słynął z krytycznego i nieco ironicznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość: jego książki w lekko humorystyczny sposób mówią o ważnych sprawach i bolączkach współczesnego świata.

Najciekawsze książki Jerzego Pilcha

Najbardziej znane i szeroko rozpowszechnione wśród czytelników są powieści Jerzego Pilcha o tematyce społeczno-obyczajowej. Dwie z nich zostały zekranizowane: Spis cudzołożnic reżyserowany przez Jerzego Stuhra (który zagrał jednocześnie główną rolę w filmie) oraz Pod mocnym aniołem w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. 

Spis cudzołożnic. Proza podróżna to groteskowa opowieść o niespełnionym pisarzu i kobieciarzu, który oprowadza po Krakowie zagranicznego gościa. Przedstawianie ważnych historycznie miejsc i opowieść o polskiej rzeczywistości lat osiemdziesiątych miesza się tu z osobistymi wynurzeniami bohatera na temat jego miłosnych podbojów. Powieść 

Pod mocnym aniołem to z kolei przejmująca, choć nie pozbawiona pewnej dawki czarnego humoru opowieść o życiu alkoholika. Dramat uzależnienia, zniszczone przez nałóg życie zawodowe i relacje osobiste oraz cykliczne (choć na ogół nieudane) próby wyjścia z nałogu opisane są przez Pilcha w jednocześnie zabawny i dający do myślenia sposób.

Nieco mniej znane szerokiej publiczności, ale równie ciekawe książki Jerzego Pilcha to między innymi powieści Miasto utrapienia, Moje pierwsze samobójstwo i Bezpowrotnie utracona leworęczność oraz wybory felietonów: Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym i Rozpacz z powodu utraty furmanki.

Jerzy Pilch: nagrodzone powieści

Jerzy Pilch został aż ośmiokrotnie nominowany do nagrody Nike, a cztery razy jego książki znalazły się w finale. Ostatecznie uhonorowane zostały następujące dzieła Pilcha:

  • Pod Mocnym Aniołem: Nagroda Literacka Nike 2001,
  • Wiele demonów: Nagroda Literacka Gdynia 2014,
  • Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej: nagroda Fundacji im. Kościelskich 1989,
  • Bezpowrotnie utracona leworęczność: Paszport Polityki 1998.

Pisarz otrzymał też w 2004 r. Nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika za całokształt twórczości.

Powieści i felietony Jerzego Pilcha to inteligentne i satyryczno-humorystyczne spojrzenie na polską rzeczywistość niedawno minionych lat. Jego książki nadają się na prezent dla wszystkich osób, które cenią nietuzinkową i mądrą, zaangażowaną społecznie literaturę.

Artykuł partnera