Jest nowy mammograf, szybciej zdiagnozują nowotwory

Pierwsze badania mammograficzne na nowym sprzęcie odbędą się już za miesiąc. Fot. Archiwum

SANOK. Sprzęt umożliwi jeszcze dokładniejszą diagnozę.

Do Sanoka trafił nowy aparat mammograficzny, który zastąpi stary, mocno wysłużony, ponad trzynastoletni sprzęt. Nowy mammograf za 240 tys. złotych udało się kupić dzięki pieniądzom Starostwa Powiatowego w Sanoku, które w całości sfinansowało zakup. Zdaniem lekarzy, rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. – Regularna mammografia i samokontrola może uratować życie – apelują.

- W starym mammografie spaliła się lampa i po dokładnych analizach finansowych doszliśmy do wniosku, że bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt. Jako zarząd powiatu staramy się skorzystać z każdej możliwości, aby wesprzeć nasz szpital. Zależy nam na podnoszeniu jakości leczenia i dostępie mieszkańców do nowoczesnej diagnostyki – nie kryje Sebastian Niżnik, starosta sanocki.

Jak dotąd, kobiety z powiatu sanockiego badanie mammograficzne miały wykonywane na wysłużonym sprzęcie. Teraz w pracowni RTG na ul. Konarskiego zamontowano nowoczesny włoski mammograf. Sprzęt umożliwi jeszcze dokładniejszą diagnozę. Pamiętajmy, że badanie mammograficzne może uratować życie!. – To jedyna skuteczna metoda profilaktyczna wykrywania raka piersi. Zwiększa ona szansę na wyleczenie wczesnych stadiów choroby – mówi Igor Wójciak, radiolog. – Jeśli pacjentka dba o swoje zdrowie i systematycznie uczęszcza na mammografię to mamy olbrzymie szanse na udzielenie jej specjalistycznej pomocy – twierdzi Adam Siembab, dyr. Szpitala Specjalistycznego w Sanoku.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, na raka piersi choruje co czwarta kobieta. Najbardziej narażone są panie w wieku ok. 50 – 60 roku życia. Badanie mammograficzne należy wykonywać regularnie, co dwa lata. Można zgłosić się do Poradni K lub wziąć udział w programie profilaktycznym raka piersi realizowanym przez NFZ.

W tym roku powiat przekazał także 200 tys. złotych na zakup nowoczesnego lasera do leczenia kamicy nerkowej.

Wioletta Zuzak

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.