Jesteś chory? Przynieś zaświadczenie

Restrykcyjne przepisy wydłużają kolejki i odbierają pacjentom ciągłość leczenia. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Restrykcyjne przepisy wydłużają kolejki i odbierają pacjentom ciągłość leczenia.

- Lekarz rodzinny odesłał mnie do pulmonologa po zaświadczenie, że choruję na astmę (chociaż od lat mnie leczy). Wymaga też potwierdzenia, że mama choruje na Alzheimera, a tato cierpi na padaczkę – mówi Zbigniew P. z Rzeszowa. – Tymczasem kolejki do niektórych specjalistów sięgają kilku miesięcy (w niektórych przychodniach rejestrują nawet na październik) i obawiam się, że czekając na zaświadczenie będę musiał iść prywatnie po receptę albo przerwę ciągłość terapii.

Skąd się wzięło częstsze niż zwykle odsyłanie przewlekle chorych z POZ do poradni specjalistycznych? 10 lutego NFZ wydał komunikat, w którym informuje, że warunkiem koniecznym przy wystawianiu recept na leki refundowane jest dysponowanie przez lekarza udokumentowanym rozpoznaniem schorzenia. – Wypisanie recepty przez lekarza POZ na lek refundowany bez wspomnianej konsultacji może się spotkać z reakcją NFZ i ukaraniem lekarza – mówi Marek Krupowczyk z Porozumienia Podkarpackiego.
NFZ tłumaczy

W ocenie NFZ przepisy nie ograniczają kompetencji zawodowych i autonomii decyzji lekarzy POZ, także w odniesieniu do diagnozowania i leczenia chorób przewlekłych. Fundusz zaznacza w komunikacie, że dysponowanie przez lekarza POZ wydaną przez specjalistę informacją, nie wyklucza możliwości samodzielnego zweryfikowania zasadności zaordynowania leków, ale również nie zwalnia z odpowiedzialności prawnej i zawodowej za skutki podjętej decyzji. Jeśli więc lekarz POZ opisze w dokumentacji, że stwierdził u pacjenta nadciśnienie i wykonał kolejne badania, może postawić rozpoznanie, a do ordynacji leków nie jest potrzebna wizyta u kardiologa lub hipertensjologa, na którą chory będzie czekał miesiącami.

***

Swoją drogą obowiązkiem lekarza specjalisty jest pisemne informowanie lekarza POZ (nie rzadziej niż co 12 miesięcy) o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, w tym o okresie ich stosowania i dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych. Specjaliści notorycznie tego jednak nie robią.

Anna Moraniec

do “Jesteś chory? Przynieś zaświadczenie”

  1. pacjent

    A mój lekarz POZ oświadczył mi, że nawet jak przyniosę zaświadczenie od specjalisty, że jestem [rzewlekle chory, to i tak lekarstw na ryczałt mi nie przepisze – i co?

  2. ROMAN

    za chwilę wszyscy będziemy udawać się jeszcze do czarownika- baby jagi- smoka wawelskiego- czarnoksiężnika i ali/baby- po zaświadczenia a potem jeszcze do konia aby kopnął nas w łeb – i na końcu do lekarza rodzinnego który w oparciu o wszystkie kwity wystawi nam receptę- chyba że nie dojdziemy bo wcześniej zdechniemy

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.