Jesteś stale nieobecny? I tak zapłacisz za śmieci!

W Rzeszowie zapłacimy najwięcej za wywóz śmieci – 90 zł. Mniej w sąsiednich gminach: w Chmielniku – 75 zł, Świlczy – 70 zł, Głogowie Młp. – 70 zł, Boguchwale – 54 zł, a w Trzebownisku, Lubeni i Tyczynie – po 50 zł. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Nikogo nie ominą płatności za wywóz śmieci.

Władze miasta chcą ściągnąć pieniądze od każdego obywatela Rzeszowa za wywóz śmieci. Nie tylko od niemowlaków, bo to zgodne z prawem, w końcu po nich zostają pampersy, ale płacić mają też mieszkańcy stale nieobecni na terenie nieruchomości. – To tak, jakby miało to dotyczyć żonatego kawalera lub młodej staruszki – mówi Ireneusz Dzieszko z Prawicy Podkarpackiej. – Taki absurdalny zapis, rodem z filmów Stanisława Barei,  znalazł się w uchwale o wzorze deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Działacze Prawicy Podkarpackiej zwracają uwagę, że tzw. uchwała „śmieciowa” przegłosowana przez radnych w ubiegłym tygodniu nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Nadal nie wiadomo, skąd urzędnicy wzięli zaproponowane stawki, jak je wyliczono.

Co będzie, gdy właściciel nieruchomości, np. administrator bloku, zadeklaruje śmieci, a mieszkańcy nie będą spełniać tego obowiązku? Na kogo w takim przypadku zostaną nałożone opłaty karne? Czy od takiej decyzji będzie się można odwołać i do kogo?

W poniedziałek przedstawiciele Prawicy Podkarpackiej przekazali prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi pismo z 20 pytaniami, które dotyczą gospodarki odpadami. Wykazano w nich, że choć władze miasta powinny swoje uchwały rzeczowo uzasadnić mieszkańcom, tak, by mogli zrozumieć decyzję i ich motywy, to niestety, tego obowiązku nie spełniono. Może to skutkować stwierdzeniem o nieważności uchwał.

Kampanii informacyjnej brak
Okazało się też, że powinna być przeprowadzona kampania informacyjna na temat praw i obowiązków „śmieciowych” właścicieli nieruchomości. Niestety, i w tym przypadku obowiązki informacyjne nie zostały spełnione. Mimo że od 1 lipca wprowadzone zostaną nowe zasady gospodarki odpadami. Brakuje jasnego wytłumaczenia, z czego wynikają konkretne decyzje władz, np. w zakresie wysokości przyjętych stawek.

– W piśmie do prezydenta zadaliśmy pytanie, co to są: „dokumenty potwierdzające stałą nieobecność mieszkańca na terenie nieruchomości wystawionych przez instytucje w zależności od ich miejsca pobytu”? – podkreśla Ireneusz Dzieszko. – Czy „stała nieobecność” zapisana w uchwale o wzorze deklaracji, nie wyklucza bycia „mieszkańcem”? Dlaczego za śmieci ma płacić osoba, która stale jest nieobecna w domu czy bloku?

Zdaniem Wiesława Walata, przedstawiciela Prawicy Podkarpackiej, zgodnie z ustawą o gospodarowaniu odpadami komunalnymi, śmieci dla władz gmin to towar. Mogą nim handlować i to dodatkowy dochód dla samorządu. Dlatego jeżeli okaże się, że w Rzeszowie trzeba będzie dopłacać do śmieci z budżetu z gminy, to będzie znaczyło, że źle skalkulowano ceny. Zarzucono też, że deklaracja, którą muszą wypełnić lokatorzy i właściciele domów ma dwa razy więcej stron niż PIT, bo aż 10 stron.

Mariusz Andres

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Johnyzgrzytblokerspiotrmamnick Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Johny
Gość
Johny

ludzie robią nas w konia od lat. czas pogonic tych czerwonych oszolomow. przeciez nic nie moze wiecznie trwac. tylko trzeba ich odsunac od wladzy wszystkich za jednym razem i na kazdym szczeblu. zeby sie na stolkach kolesie nie wymieniali, bo nigdy nie bedzie normalnie. wypad z baru darmozjady!!!!

zgrzyt
Gość
zgrzyt

Niezłą kasiorę za wynajem pokoi dla studentów i pracowników to się bierze, a za śmieci zapłacą ich rodzice na wsi.

blokers
Gość
blokers

FERENC znowu poszedles na skroty.Cala akcje trzeba rozpoczac od sprawdzenia umow,przedewszystkim na nowo przylaczonych dzielnicach.Podpisywanie deklaracji o segregacji smieci mozesz wprowadzić u cioci na imieninach.Oczywiste jest ,ze wszyscy zobowiaza sie segregowac smieci,ale i tak wiele osob bedzie wyrzucać smieci przez okna,a reszta trafi do kubła.Chłopie pogoń tych swoich doradców przynajmniej do myslenia

piotr
Gość
piotr

Czyli jak mam mieszkanie jako lokata kapitału i w nim nie mieszkam płace kase np za 1 osobe ale jak w drugim mieszaniu też ktoś niby mieszka a nie mieszka płaci 10 zł ale wynajmuje go 10 studentom to co wtedy ?????? którzy nie są zameldowani !!!!! – ludzie za komuny to było 100 razy lepiej

mamnick
Gość
mamnick

Staruchy i Ferenc ….VON KOMUSZE PYSKI Z RATUSZA!!!!!!Karapyte pod pache i DZIĘKIUJEMY JUŻ WAM!