Jesteśmy uzależnieni od seksu, zakupów, hazardu i Internetu!

Blisko 100 tys. Polaków jest uzależnionych od gier komputerowych w Internecie. Fot. Archiwum
Blisko 100 tys. Polaków jest uzależnionych od gier komputerowych w Internecie. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Zaburzenia behawioralne to nie mit. Nie lekceważ niepokojących Cię objawów – zadzwoń pod 801 889 880.

Psychologowie biją na alarm. Szacuje się, że przeszło 50 000 Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, blisko 100 000 boryka się z uzależnieniem od Internetu, a milion z nas przejawia symptomy uzależnienia od zakupów. Choć uzależnienie od pracy dotyczyć może niemal 10 proc. społeczeństwa, wciąż bagatelizujemy szkodliwość tego typu zaburzeń. Tymczasem nieleczone uzależnienia behawioralne mogą zrujnować życie swoich ofiar niemniej niż „tradycyjne” uzależnienia od alkoholu, leków czy narkotyków.

Jak zatem poznać, że ulubiony sposób spędzania wolnego czasu staje się zagrożeniem dla finansów, zdrowia, a nawet życia naszego i naszych bliskich? I gdzie szukać pomocy, kiedy pozornie nieszkodliwe czynności, dostarczające rozrywki, sprawiające przyjemność lub po prostu zabezpieczające potrzeby życiowe zaczynają wywracać nasze życie do góry nogami?

Żona grozi rozwodem, a my nadal gramy w kasynie
– Czerwona lampka powinna zapalać nam się w głowie w momencie, w którym zauważymy u siebie któryś z dwóch osiowych objawów uzależnienia. Pierwszy z nich to utrata kontroli nad danym zachowaniem. Będzie to np. sytuacja, w której powiedzieliśmy sobie, że usiądziemy do komputera lub automatu z grami hazardowymi na 15 minut, a mimo tego poświęciliśmy tym czynnościom wiele godzin, zapominając o bożym świecie – mówi Anna Gnich, koordynatorka ogólnopolskiego Telefonu Zaufania dla Osób Uzależnionych Behawioralnie, działającego w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

– Drugi to uporczywe kontynuowanie danego zachowania pomimo ewidentnych szkód, które przynosi ono w naszym życiu osobistym, zawodowym czy zdrowotnym. Pracodawca mówi, że nie będzie dłużej tolerował naszych spóźnień, żona grozi rozwodem, jeżeli nie przestaniemy zadłużać się w kasynie, a my nawet wtedy nie potrafimy powiedzieć sobie stop. Jeżeli zaobserwujemy te objawy u siebie lub u któregoś ze swoich bliskich – najwyższa pora zwrócić się do terapeuty uzależnień! Dokładnie na tej samej zasadzie, na jakiej idziemy do kardiologa w przypadku problemów z ciśnieniem, lub zabieramy jąkające się dziecko do logopedy. Szukajmy pomocy u specjalistów!

Równia pochyła
Uzależnienia niemal zawsze mają charakter postępujący i nawrotowy. Oznacza to, że nieleczone będą się stopniowo nasilać, a nawet kiedy zaczniemy uświadamiać sobie ich destrukcyjny wpływ, kolejne próby powstrzymywania się od szkodliwych zachowań kończą się najczęściej niepowodzeniem. Dzieje się tak wskutek występowania objawów takich jak rozdrażnienie, złość, agresja, smutek, czy apatia.

Telefon zaufania 801 889 880 dla uzależnionych lub ich rodzin czynny jest codziennie od 17 do 22.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

jeśli faktycznie tak to wygląda – to nie jest dobrze z tego wniosek że tym 100.000 mieszkańcom naszego kraju przestała ” głowa robić ” i stracili całkowicie wolną wolę i świadomość realności – po prostu są jak ubezwłasnowolnione roboty – którymi zapewne można sterować dowolnie – czy aktualna sytuacja nie zmierza w tej chwili do tego aby wszyscy tacy byli ?

olo
olo
7 lat temu

To od pracy mnie nie dotyczy, chociaż tyle dobrego.