Jesteśmy zdrowi i… nagle umieramy

PODKARPACIE. Nie mamy pojęcia o stanie swojego zdrowia

80 proc badanych nie wiedziało, jaki ma poziom cholesterolu we krwi, 70 proc. nie znało poziomu glukozy, 40 proc. badanych nie znało wysokości swego ciśnienia tętniczego, 66 proc. uważało się wręcz za osoby zupełnie zdrowe. Wynika tak z Narodowego Testu Zdrowia Polaków przeprowadzonego pod koniec 2010 roku.
Tymczasem coraz częściej słyszymy, że ktoś znajomy, który nigdy nie chorował, dostał nagle zawału, udaru czy zatoru płuc. Chorób zależnych właśnie od schorzeń typu nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy cukrzyca.

– Wynika to z tego, ze świadomość ludzi dotycząca swojego stanu zdrowia i konieczności badań profilaktycznych jest wciąż niedostateczna – mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z Rzeszowa.

Sprawdź stan swojego zdrowia

Ankieta zamieszczona na stronie www.medonet.pl składa się z 20 pytań. Po jej wypełnieniu, program określa czynniki ryzyka chorób a także „wypisuje receptę”, która zawiera konkretne zalecenia zdrowotne dla danej osoby. Program był przygotowany przez lekarzy specjalistów. Narodowy Test Zdrowia Polaków został przygotowany przez portal Onet.pl oraz Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM.

Lekarze podkreślają, że: na zdrową starość pracuje się od samej młodości przez całe życie, wiele chorób można wykryć na tak wczesnym etapie, by skutecznie ograniczyć ich następstwa i spustoszenie, które robią w organizmie, a profilaktyka ma decydujące znaczenie w zapobieganiu chorobom układu krążenia i leczeniu chorób nowotworowych.

Test opracowano na podstawie ponad 120 tys. kwestionariuszy wypełnionych prze internautów. 51 procent stanowiły osoby w wieku 18-39 lat, 19 proc. proc. osoby w wieku 40-49 lat, 27 proc. osoby w wieku 50-64 lata, respondenci w wieku podeszłym stanowili niewielki odsetek ankietowanych.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jgie
jgie
9 lat temu

Aby skorzystać z ankiety należy się zarejestrować i oczywiście podać dane „drażliwe”, które nic nie mają wspólnego z troską o nasze zdrowie, a jedynie o „cele marketingowe”!

ZB
ZB
10 lat temu

A ,jak sprawdzic stan swojego zdrowia, skoro lekarz rodzinny nie chce dać skierowania na podstawowe badania? No jak?