Jeszcze satyra czy już obelgi?

Kuba Wojewódzki, Krzysztof Materna i minister kultury Bogdan Zdrojewski

– Interwencja w sprawie udziału Kuby Wojewódzkiego w przygotowaniach do koncertu inaugurującego polską prezydencję byłaby naruszeniem podstawowych zasad – uważa Bogdan Zdrojewski. O odsunięcie Wojewódzkiego od projektu apeluje komitet praw Afrykanów.

Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił wczoraj, że nigdy nie ocenia zachowania osób i zdarzeń wyrwanych z kontekstu. – Jeśli mogę, unikam tego typu ocen, bo niestosowne byłoby wchodzenie w kompetencje innych osób czy instytucji – zwrócił uwagę. W jego opinii, w przypadku Kuby Wojewódzkiego i audycji, którą współprowadzi na antenie radia Eska Rock, właśnie kontekst bardzo się liczy. Dodał jednocześnie, że Kuba Wojewódzki należy do osób “niezwykle otwartych, życzliwych, szanujących wrażliwość innych”.

Kuba Wojewódzki, razem z Krzysztofem Materną, jest współautorem scenariusza koncertu “Tu Warszawa” inaugurującego 1 lipca objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Widowisko odbędzie się na Placu Defilad.

Przeciwko angażowaniu się Wojewódzkiego w przygotowania koncertu zaprotestował w ub. tygodniu w apelu do ministra kultury Komitet na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce. Jako powód podano udział Wojewódzkiego w audycji na antenie radia Eska Rock 25 maja razem z współprowadzącym Michałem Figurskim. Pod adresem rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Alvina Gajadhura, którego ojciec jest Hindusem, używali sformułowań: “Może zadzwonimy teraz do Murzyna”, “Krajowy rejestr Murzynów”, “Gajadhur, tak murzin”, “Audycję sponsoruje warszawski oddział Ku-Klux-Klanu”. Gajadhur skierował w tej sprawie skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Przedstawiciele Komitetu na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce uważają, że Wojewódzki “po raz kolejny dowiódł, że zaprzecza swoim zachowaniem wartościom promowanym przez Unię Europejską” i zaapelowali do ministra kultury o “odsunięcie Wojewódzkiego od przygotowań inauguracyjnego koncertu i udziału w tym wydarzeniu”.

PAP, bez

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments