Jeszcze w tym roku zostanie otwarty nowy blok operacyjny w Krośnie

Pacjenci krośnieńskiego szpitala już wkrótce będą operowani w jednym z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w Polsce. Fot. Wioletta Zuzak
Pacjenci krośnieńskiego szpitala już wkrótce będą operowani w jednym z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w Polsce. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Uroczyste otwarcie jest planowane na 6 grudnia br., a już na początku stycznia 2014 roku będą przeprowadzane pierwsze zabiegi.

Pacjenci krośnieńskiego szpitala już wkrótce będą operowani w jednym z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w Polsce. Jak się dowiedzieliśmy, dobiega właśnie końca II etap inwestycji, do sfinalizowania którego konieczny jest jeszcze zakup brakującego sprzętu medycznego i niezbędnego wyposażenia. Będzie to możliwe dzięki ostatniej transzy dotacji w wysokości 1,5 miliona złotych, którą krośnieński szpital otrzymał właśnie z budżetu Województwa Podkarpackiego.

– Kwota zostanie przeznaczona na zakup narzędzi do różnego rodzaju zabiegów, sterylizatora parowego oraz innych brakujących elementów wyposażenia – mówi Iwona Barud ze szpitala w Krośnie. – W tym roku dzięki funduszom pozyskanym z budżetu województwa podkarpackiego zakupiono już między innymi: respirator, aparat USG, aparat do znieczuleń, stoły operacyjne, bronchofiberoskop, urządzenia myjące i inną niezbędną do funkcjonowania sal operacyjnych aparaturę.

Ta warta ponad 60 milionów złotych inwestycja powstała głównie dzięki finansowemu wsparciu samorządu woj. podkarpackiego, ale także dotacjom unijnym oraz środkom własnym. Budowę obiektu rozpoczęto w drugiej połowie 2011 roku i realizowano ją w trzech etapach. Pierwszy etap zakończył się w 2012 roku. Obejmował on wzniesienie samego budynku, wykończenie sześciu sal operacyjnych, Centralnej Sterylizatorni oraz OIOM. Drugi, trwający obecnie etap przewidywał wykończenie pozostałych czterech sal operacyjnych, drugiej sali OIOM, dwóch dyżurek lekarskich oraz zakup niezbędnej aparatury i sprzętów medycznych. Kwota potrzebna na realizację powyższych zadań szacowana była na 7,5 miliona złotych  i w tym roku została w całości pozyskana ze środków marszałkowskich.

– W późniejszym czasie ma zostać zrealizowany jeszcze III etap inwestycji, obejmujący wykończenie sali konferencyjnej, która nie jest jednak niezbędna do otwarcia i funkcjonowania budynku. Również w grudniu planuje się przeniesienie starych sal operacyjnych do nowego budynku bloku operacyjnego – dodaje Iwona Barud.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments