Jeżeli postawiłeś krzyżyk przy kandydacie na prezydenta, nie głosuj już na niego na liście do Rady!

Zanim pójdziesz do urny wyborczej, zastanów się, przy których nazwiskach warto postawić krzyżyk. Nie zmarnuj swojego głosu!

Nie stawiaj 2 razy krzyżyka przy tym samym nazwisku!

Nie zmarnuj swojego głosu! Jeżeli spośród kandydatów na prezydenta Rzeszowa wybierzesz np. Tadeusza Ferenca, to nie stawiaj już krzyżyka przy jego nazwisku na liście kandydatów do Rady Miasta. A jeżeli oddałeś głos np. na Jerzego Cyprysia, to również nie należy stawiać krzyżyka przy jego nazwisku na liście radnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ta sama osoba nie może przecież być jednocześnie prezydentem i radnym. Jeśli zagłosowałbyś na to samo nazwisko w wyborach prezydenta i radnych, to jeden twój głos zostanie zmarnowany. To samo dotyczy wszystkich kandydatów na prezydenta.

Jerzy Cypryś, Andrzej Dec, Tadeusz Ferenc, Jerzy Maślanka i Zbigniew Walat ubiegają się nie tylko o funkcję Prezydenta Rzeszowa. Każdy z nich kandyduje także do Rady Miasta. Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste. Fotel prezydenta jest tylko jeden i tylko jedna osoba będzie go zajmowała przez najbliższe 4 lata. Miejsc w Radzie Miasta jest natomiast 25 i choć kandydatów jest wielu, to szanse na zdobycie mandatu radnego są większe. Ordynacja wyborcza nie zabrania kandydowania do tych dwóch funkcji. Jednak w czasie głosowania warto pamiętać, by nie zaznaczać krzyżyka przy tym samym nazwisku w obu głosowaniach.

Jeżeli więc uważasz, że prezydentem Rzeszowa powinien zostać np. Jerzy Cypryś, to postaw krzyżyk w kratce przy jego nazwisku na karcie do głosowania na prezydenta miasta. Wówczas masz do dyspozycji jeszcze jeden i tylko jeden krzyżyk. To jest Twój głos w wyborach do rady miasta, czyli ludzi, którzy w Twoim imieniu będą przez 4 lata sprawowali najwyższą władzę w Rzeszowie. To od nich będzie zależało czy Rzeszów będzie się rozwijał, czy nie i jak będzie ci się żyło w mieście. Pamiętaj, prezydent tylko wykonuje uchwały rady. Może też proponować treść uchwał radnym, ale to od nich zależy ostateczna treść uchwały i to, czy ją podejmą czy odrzucą.

Wybierz różne komitety

Zastanów się więc, z którego ugrupowania wybrać radnego. Możesz zagłosować tylko na jedną osobę wybraną ze wszystkich list otrzymanych w lokalu wyborczym. Wybierz więc komitet, z którego powinien wywodzić się twój radny.

Bardzo niekorzystna dla miasta jest sytuacja, gdy prezydent ma w radzie miasta większościowe poparcie ludzi ze swojego komitetu wyborczego. To daje monopol na władzę i oznacza praktycznie niekontrolowane rządy przez 4 lata!

Taka sytuacja jest w Rzeszowie w kończącej się kadencji. Obecna rada miasta 13-krotnie (!) legalizowała samowolki inwestycyjne zrealizowane już wcześniej przez jednego i tylko jednego przedsiębiorcę (wszyscy wiedzą o kogo chodzi). Nikt z ekipy „Rozwój Rzeszowa” nie zastanowił się nawet, że jest to sprzeczne z podstawową zasadą legalizmu, która mówi, że stanowione prawo nie może działać wstecz! Słynne stało się powiedzenie Marty Niewczas, że „prezydentowi się nie odmawia”. Powiedziała tak dziennikarzowi po zagłosowania za uchwałą, o której niewiele potrafiła powiedzieć.

Zupełnie inna jest sytuacja, gdy prezydenckie ugrupowanie nie ma większości. Wtedy o kształcie każdej uchwały decydują merytoryczne konkrety, a nie układy. Bez względu na to, czy twórcą projektu uchwały jest prezydent miasta, radni, czy grupa mieszkańców, do jej podjęcia trzeba przekonać większość członków rady. Gdy pochodzą oni z różnych ugrupowań, to rozpoczyna się merytoryczna dyskusja nad skutkami decyzji i polityczne oraz prywatne interesy przestają decydować.

Wybierz najlepszy program

Stawiając krzyżyk przy nazwisku konkretnego kandydata na radnego opowiadasz się też za programem komitetu, z którego ta osoba startuje w wyborach. Jeżeli nie chcesz być tylko wyborczym „mięsem”, oddającym na ślepo swój głos, przyjrzyj się programom poszczególnych komitetów. Wybierz ten program, który najbardziej ci odpowiada.

W następną niedzielę pójdziesz do lokalu wyborczego i postawisz krzyżyki przy nazwiskach kandydatów. Ludzie, na których oddasz swój głos, będą sprawowali władzę samorządową przez cztery lata. Zapoznaj się wcześniej z programami komitetów. Na tym polega demokracja.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments