Jezioro Tarnobrzeskie oficjalnie na mapach

Nową nazwę grudniowym rozporządzeniem wprowadził Minister Administracji i Cyfryzacji. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Od 1 stycznia 2013 r. mapy Polski już z Jeziorem Tarnobrzeskim.

Od 1 stycznia 2013 roku na mapach Polski pojawi się oficjalnie Jezioro Tarnobrzeskie. Zmianę nazwy wprowadza najnowsze rozporządzenie w sprawie korekt i nowych nazw geograficznych przygotowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

– Jezioro Tarnobrzeskie to dla nas, mieszkańców, jak i samego miasta, ogromna szansa. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mogli je promować jako nasze – tarnobrzeskie – i aby nazwa samoistnie kojarzyła się z naszym miastem. Chcę, aby turyści i potencjalni inwestorzy zainteresowani czy to wypoczynkiem, czy inwestycją nad jeziorem, kojarzyli je z Tarnobrzegiem, a nie szukali na mapie miejscowości Machów. Być może niektórym szkoda nazwy Machowskie, ale dla nas jest to okazja do lepszej i atrakcyjniejszej promocji miasta – mówi prezydent Norbert Mastalerz.

Wcześniej Jezioro Tarnobrzeskie nazywane było Zalewem Machowskim, Zbiornikiem Machowskim i Jeziorem Machowskim. Kilka miesięcy temu Prezydent Miasta zgłosił na sesję Rady Miasta projekt uchwały zmieniający nazwę akwenu na Jezioro Tarnobrzeskie. Po przyjęciu uchwały pozytywnie zmianę zaopiniowała Wojewoda Podkarpacka. Także Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych rozpatrzyła złożony wniosek i zaopiniowała pozytywnie ustalenie nazwy Jezioro Tarnobrzeskie.

Małgorzata Rokoszewska

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KapitanCzłowiekRobert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

tylko idiota nazywa sztuczny zbiornik wodny jeziorem.

KapitanCzłowiek
Gość
KapitanCzłowiek

jest to tylko nazwa oficjalna , wszyscy wiemy że to zbiornik ,to tak jak np by nazwać jezioro Bajkał „wielki Zbiornik” , fizycznie dalej pozostaje jeziorem