Jezuicka perła odzyskuje blask

Fot. Wit Hadło

STARA WIEŚ, pow. brzozowski. Zabytkowa świątynia remontowana jest za unijne pieniądze.

Odnowiona bazylika w podbrzozowskiej Starej Wsi będzie przyciągać jeszcze więcej pielgrzymów i turystów. Późnobarokowy obiekt wymagał pilnych prac remontowych.
Prowadzone przez jezuitów sanktuarium w Starej Wsi znane jest w całym regionie, słynie przede wszystkim z cudownego obrazu. Nieco mniej znane, ale też popularne jest muzeum, posiadające bardzo interesujące eksponaty, np. związane z błogosławionym ojcem Janem Beyzymem, który dziesiątki lat spędził na misjach w Madagaskarze, pracując także wśród trędowatych. Są też dawne naczynia i szaty liturgiczne.

W tej chwili odnawiana jest elewacja świątyni i zakonu. Z kilkusetletnich murów tynki (zawierające margle) same odpadały od ścian. – Dlatego podczas remontu używany jest tzw. tynk rzymski czyli zawierający popiół z Wezuwiusza – mówi Jerzy Siwek, rzeczoznawca budowlany. – Ta sama technologia stosowana była przy remoncie bazyliki Św. Franciszka w Asyżu. Całkowity koszt projektu to ponad 3,7 mln zł, z czego 80 proc, pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Specjalista ds. funduszy unijnych Dorota Chilik, która opracowała projekt “Jezuicka Perła” myśli już o pozyskaniu kolejnych dotacji, które pozwolą na zagospodarowanie przy ogrodu i dziedzińca, a także ratowanie kaplic. – Mamy obowiązek zachować dla przyszłych pokoleń to dziedzictwo kulturowe i historyczne, które dostaliśmy od naszych przodków – komentuje ojciec Jan Gruszka SI, rektor i proboszcz starowiejskiej parafii.

ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.