Jutro będzie widać głębokie zaćmienie Słońca

Fot. Wikipedia, Szczery

PODKARPACIE. O godz. 9.32 księżyc zasłoni 82 proc. tarczy słonecznej

Początek zaćmienia Słońca będzie widoczny z Podkarpacia około godz. 8.10. Kulminacyjny moment, w którym Księżyc przesłoni aż 82 proc. tarczy słonecznej, nastąpi o godz. 9.32 i będzie trwał kilka minut. Pełnym blaskiem Słońce zalśni ponownie od godz. 11.

Synoptycy przewidują, że we wtorek rano nad Podkarpaciem zachmurzenie będzie niewielkie. Zaćmienie Słońca powinno być więc dobrze widoczne. Mimo że w kulminacyjnym momencie będzie świecił tylko wąski sierp tarczy słonecznej (18 proc. powierzchni) blask słońca jest bardzo szkodliwy dla wzroku. Zaćmienia nie wolno więc obserwować gołym okiem. Patrzeć można przez szybką spawalniczą lub przez czystą, nieoklejoną płytę CD.

Poprzednie podobnie głębokie zaćmienie Słońca można było obserwować z Podkarpacia 11 sierpnia 1999 r. Z kolei tak zwane obrączkowe zaćmienie wystąpiło 31 maja 2003 r. Wtedy Księżyc wszedł na środek tarczy słonecznej i Słońce było widoczne jako iskrząca obrączka wokół ciemnej palmy Księżyca.

Zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią. Zjawisko to występuje kilka razy w roku i jest widoczne z różnych miejsc Ziemi. W tym roku zaćmienia Słońca nastąpią jeszcze 1 czerwca, 1 lipca i 25 listopada. Nie będą one jednak widoczne z Polski, a z okolic podbiegunowych i będą to zaćmienia częściowe.

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne z Polski 20 marca 2015 r. Następne obrączkowe zaćmienie słońca będzie widoczne z Podkarpacia 13 lipca 2075 r. Jeżeli komuś się bardzo spieszy, to najbliższe zaćmienie obrączkowe będzie mógł oglądać już 20 maja 2012 r. Musi tylko pojechać do Chin lub Japonii albo na wyspy Pacyfiku.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments