Jutro Środa Popielcowa

W tym roku Środa Popielcowa, która jest świętem ruchomym, wypadła 14 lutego. Fot. Bogdan Myśliwiec

W tym roku Środa Popielcowa, która jest świętem ruchomym, wypadła 14 lutego. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Środa Popielcowa. Dzień, w którym kończy się okres poświątecznego karnawału i rozpoczyna Wielki Post. W polskiej tradycji, tego dni kapłani podczas mszy św. posypują głowy wiernych popiołem i zachęcają do modlitwy i refleksji nad sprawami życia i śmierci.

W kalendarzu kościoła katolickiego tegoroczny Popielec wypada 14 lutego, w dniu wspomnienia Św. Walentego. Wiernych w tym dniu obowiązuje jednak od mody na Walentynki post ścisły od pokarmów mięsnych i post ilościowy. Co oznacza, że osoby w wieku od 18 do 60 lat mają obowiązek przestrzegać postu składającego się z trzech posiłków, w tym jednego do syta, a dwóch niepełnych.

Tradycją tego dnia jest uczestnictwo w mszy św., podczas której kapłan posypuje głowy wiernych popiołem symbolizującym pokutę i przemijalność życia oraz wypowiada jedną z reguł: „prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół tradycyjnie powinien pochodzić z palm poświęconych podczas liturgii w Niedzielę Palmową. Popielec przypada dokładnie 46 dni przed Wielkanocą rozpoczyna Wielki Post. Czas przemiany duchowej, w której pomóc mają trzy drogowskazy: modlitwa, post i jałmużna.

mrok

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.